مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی فسا

اورژانس و سلامت

مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی فسا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم مرداد 1390ساعت 4:2  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

شدت‌ حوادث‌ رانندگي‌ از سقوط‌ دوچرخه‌ تا تصادف‌ شديد با اتومبيل‌، متفاوت‌ است‌. محل‌ حادثه‌ اغلب‌ به‌ دليل‌ ترافيك‌ در حال‌ حركت‌، پر از خطرهاي‌ جدي‌ است‌. بي‌خطر كردن‌ محل‌ حادثه‌ قبل‌ از حاضر شدن‌ بر سر مصدومان‌، بسيار حياتي‌ است‌. اين‌ اقدام‌ به‌ شما امكان‌ مي‌دهد كه‌ از خود، مصدوم‌ و ساير افراد عبوركننده‌ از جاده‌، حفاظت‌ كنيد. به‌ محض‌ بي‌خطر شدن‌ محل‌، به‌ سرعت‌ وضعيت‌ مصدومان‌ را ارزيابي‌ كرده‌، درمان‌ را اولويت‌بندي‌ كنيد. به‌ مصدوماني‌ كه‌ به‌ كمك‌هاي‌ اورژانس‌ نياز دارند، قبل‌ از ديگران‌ رسيدگي‌ كنيد.

بي‌خطر كردن‌ محل‌

- ابتدا از امنيت‌ خود مطمئن‌ شويد و از انجام‌ كاري‌ كه‌ ممكن‌ است‌ شما را به‌ مخاطره‌ بيندازد، پرهيز كنيد.

- اتومبيل‌ خود را در محلي‌ امن‌ و كاملاً با فاصله‌ نسبت‌ به‌ محل‌ حادثه‌ پارك‌ كنيد و چراغ‌هاي‌ خطر آن‌ را به‌ حالت‌ چشمك‌زن‌ قرار دهيد.

- هرگز در عرض‌ يك‌ جاده‌ عريض‌ ندويد.

- در شب‌، لباسي‌ بپوشيد يا چيزي‌ حمل‌ كنيد كه‌ روشن‌ يا منعكس‌كننده‌ نور باشد و از چراغ‌قوه‌ استفاده‌ كنيد. پس‌ از انجام‌ موارد فوق‌، احتياط‌هاي‌ كلي‌ زير را رعايت‌ كنيد:

- چند ناظر را براي‌ هشدار دادن‌ به‌ ساير رانندگان‌ و كاستن‌ از سرعت‌ آنها روانه‌ كنيد.

- حداقل‌ به‌ فاصله‌ 45 متر از محل‌ حادثه‌ در هر دو طرف‌ آن‌، مثلث‌ يا چراغ‌ هشداردهنده‌ قرار دهيد.

موتور تمام‌ وسايل‌ نقليه‌ آسيب‌ديده‌ را خاموش‌ كرده‌، در صورت‌ امكان‌، مخزن‌ سوخت‌ را در ماشين‌هاي‌ ديزلي‌ و موتور سيكلت‌ها خاموش‌ كنيد.

- وسيله‌ نقليه‌ را بي‌حركت‌ كنيد. اگر وسيله‌ نقليه‌ روي‌ چهارچرخ‌ است‌، ترمز دستي‌ را كشيده‌، اتومبيل‌ را در دنده‌ قرار دهيد و يا چند قطعه‌ سنگ‌ بزرگ‌ را درست‌ در جلوي‌ چرخ‌ها بگذاريد. اگر وسيله‌ نقليه‌ چپ‌ كرده‌ است‌، سعي‌ نكنيد آن‌ را برگردانيد اما از واژگون‌ شدن‌ آن‌ پيشگيري‌ كنيد.

- مراقب‌ خطرهاي‌ فيزيكي‌ باشيد. اطمينان‌ حاصل‌ كنيد كسي‌ سيگار نمي‌كشد. گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ را از وجود خطوط‌ نيروي‌ آسيب‌ديده‌، سوخت‌ پخش‌ شده‌ و هرگونه‌ وسيله‌ نقليه‌اي‌ كه‌ نشانه‌ «خطر شيميايي‌» دارد، آگاه‌ سازيد.

 

نشانه‌هاي‌ خطر شيميايي‌ پلاك‌ خطر شيميايي‌  نشان‌ مي‌دهد كه‌ وسيله‌ نقليه‌ در حال‌ حمل‌ يك‌ ماده‌ خطرناك‌ است‌. ماهيت‌ اين‌ خطر بالقوه‌ با يك‌ نشانه‌  مشخص‌ مي‌شود. خدمات‌ اورژانس‌ قادر به‌ تفسير اين‌ اطلاعات‌ خواهد بود.

مواد خطرناك‌

در هر حادثه‌ (رانندگي‌) ممكن‌ است‌ عوارضي‌ مثل‌ ريزش‌ مواد خطرناك‌ يا فرار گازهاي‌ سمي‌ رخ‌ دهد. ناظران‌ را از صحنه‌ حادثه‌ دور كرده‌، موافق‌ جريان‌ باد بايستيد. به‌ علامت‌هاي‌ «خطر شيميايي‌» روي‌ وسايل‌ نقليه‌ توجه‌ كرده‌، گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ را در جريان‌ قرار دهيد. اگر در مورد امنيت‌ خود يا مفهوم‌ يك‌ نشانه‌ مشكوك‌ هستيد، از محل‌ فاصله‌ بگيريد. در صورتي‌ كه‌ ريزش‌ مواد وجود دارد و يا روي‌ نوار بالا و چپ‌ علامت‌ «خطر شيميايي‌» حرف‌ « E » به‌ چشم‌ مي‌خورد (حرف‌ « E » به‌ معناي‌ خطر امنيت‌ عمومي‌ است‌)، به‌ دقت‌ مراقب‌ اوضاع‌ باشيد.

 

بررسي‌ وضعيت‌ مصدومان‌

به‌ سرعت‌ تمام‌ مصدومان‌ را ارزيابي‌ كنيد. اگر بيش‌ از يك‌ مصدوم‌ وجود دارد، ابتدا به‌ آنهايي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ آسيب‌هاي‌ تهديدكننده‌ حيات‌ (مثل‌ سوختگي‌ يا زخم‌ شديد) داشته‌ باشند، رسيدگي‌ كنيد. در صورت‌ امكان‌، مصدومان‌ را در همان‌ وضعيتي‌ كه‌ با آنها مواجه‌ شديد، درمان‌ كنيد؛ تنها در صورتي‌ كه‌ مصدومي‌ در خطر باشد يا به‌ منظور ارايه‌ درمان‌ نجات‌بخش‌، مي‌توانيد وي‌ را جابه‌جا كنيد. محل‌ را به‌طور كامل‌ جستجو كنيد تا از مصدوماني‌ كه‌ به‌ مناطق‌ دورتر پرتاب‌ شده‌اند يا از آنهايي‌ كه‌ به‌ خاطر منگي‌، بي‌هدف‌ حركت‌ كرده‌ و از محل‌ دور شده‌اند، غفلت‌ نكرده‌ باشيد. اگر مصدومي‌ در داخل‌ يا زير يك‌ وسيله‌ نقليه‌ گير افتاده‌ است‌، به‌ كمك‌ خدمات‌ آتش‌نشاني‌ و نجات‌ احتياج‌ خواهيد داشت‌. بنابراين‌ در اسرع‌ وقت‌ با اين‌ مراكز تماس‌ بگيريد.

 

نحوه‌ برخورد با مصدومان‌ داخل‌ وسيله‌ نقليه‌:

در زماني‌ كه‌ شما مصدوم‌ را از نظر وجود آسيب‌هاي‌ بالقوه‌ تهديدكننده‌ حيات‌ ارزيابي‌ مي‌كنيد، ناظران‌ مي‌توانند با نگه‌ داشتن‌ سر مصدوم‌، به‌ شما كمك‌ كنند.

در برخورد با يك‌ مصدوم‌، ابتدا يك‌ ارزيابي‌ اوليه‌ انجام‌ دهيد و در صورت‌ امكان‌، به‌ آسيب‌هاي‌ تهديدكننده‌ حيات‌ رسيدگي‌ كنيد. در مورد هر مصدومي‌ كه‌ در حوادث‌ رانندگي‌ آسيب‌ ديده‌ است‌، هميشه‌ فرض‌ كنيد كه‌ آسيب‌ گردن‌ (نخاع‌) وجود دارد و سر مصدوم‌ را تا رسيدن‌ نيروهاي‌ كمكي‌، با دست‌ نگه‌ داريد. در مدتي‌ كه‌ منتظر رسيدن‌ كمك‌هاي‌ تخصصي‌ هستيد، علايم‌ حياتي‌ مصدوم‌ (سطح‌ پاسخ‌دهي‌، نبض‌ و تنفس‌) را كنترل‌ و ثبت‌ كنيد .

 

نحوه‌ برخورد با مصدومان‌ روي‌ جاده‌:

پس‌ از اطمينان‌ از بي‌خطر بودن‌ اوضاع‌، مصدوم‌ را از نظر وجود آسيب‌هاي‌ تهديدكننده‌ حيات‌ بررسي‌ كنيد. مصدوم‌ را فقط‌ در صورتي‌ مي‌توانيد جابه‌جا كنيد كه‌ كاملاً ضرورت‌ داشته‌ باشد.

هشدار!

مصدوم‌ را حركت‌ ندهيد مگر وقتي‌ كه‌ قطعاً ضرورت‌ داشته‌ باشد.

اگر لازم‌ باشد مصدوم‌ را حركت‌ دهيد، روش‌ مورد استفاده‌ براي‌ جابه‌جا كردن‌ مصدوم‌ بسته‌ به‌ وضعيت‌ وي‌ و نيز وجود يا عدم‌ وجود نيروهاي‌ كمكي‌، فرق‌ مي‌كند (مبحث‌ « جابه‌جا كردن‌ بيماران‌ » را ببينيد).

از يك‌ ناظر بخواهيد كه‌ موقعيت‌ وسيله‌ نقليه‌ و مصدوم‌ را نشانه‌گذاري‌ كند؛ اين‌ اطلاعات‌ براي‌ پليس‌ مفيد است‌.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اسفند 1389ساعت 18:1  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

به این فکر می‌کنید که چطور می‌توانید احتمال ابتلا به سرطان را در خودتان پایین بیاورید؟ ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مثل داشتن یک رژیم‌غذایی سالم و چکاپ پزشکی منظم کمکتان خواهد کرد.

 
احتمالاَ اخبار و اطلاعات مختلفی را از همه‌جا درمورد پیشگیری از سرطان شنیده‌اید. گاهی اوقات هم نکاتی که در یک تحقیق در این مورد پیشنهاد می‌شود مخالف با چیزی است که در مقالات دیگر خوانده‌اید.

 
بااینکه اطلاعات مربوط به سرطان و روش‌های پیشگیری از آن هنوز در حال پیشرفت و تغییر است اما چیزی که در همه تحقیقات و توسط همه محققین تایید شده این است که ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی می‌توانید به این مسئله کمک کنید.

 
بنابراین اگر نگران این هستید که به سرطان مبتلا نشوید، می‌توانید با ایجاد بعضی تغییرات در روش زندگی‌ کردنتان، کمی از نگرانی‌هایتان را برطرف کنید. 

 
۱. از دخانیات استفاده نکنید

 
استفاده از هرگونه دخانیات شما را در معرض ابتلا به سرطان قرار می‌دهد. کشیدن سیگار با سرطان‌های مختلفی در ارتباط است -- ازجمله سرطان ریه، مثانه، گردنه رحم و کلیه. جویدن تنباکو با سرطان حفره دهان و لوزالمعده نیز در ارتباط است. حتی اگر از دخانیات استفاده نکنید، قرار گرفتن در معرض دود آن نیز احتمال ابتلای شما به سرطان ریه را بالا می‌برد.

 
جلوگیری از مصرف دخانیات - یا تصمیم به ترک آن - یکی از مهمترین تصمیماتی است که می‌توانید در جهت سلامتی خودتان بگیرید. همچنین قدم بسیار مهمی برای پیشگیری از سرطان است. اگر تصمیم به ترک دخانیات گرفته‌اید، از پزشکتان درمورد محصولاتی که در این راه کمکتان می‌کند سوال کنید.

 
۲. یک رژیم‌غذایی سالم را دنبال کنید

 
بااینکه داشتن انتخاب‌های سالم در زمان خرید موادغذایی یا سفارش غذا نمی‌تواند تضمین‌کننده عدم ابتلای شما به سرطان باشد، اما می‌تواند احتمال بروز آن را کاهش دهد. از راهبردهای زیر استفاده کنید:

 
• تا می‌توانید میوه و سبزیجات مصرف کنید. سعی کنید رژیم‌غذایی‌تان برمبنای میوه‌ها و سبزیجات و سایر موادغذایی که منابع گیاهی دارند مثل غلات و حبوبات باشد. 

 
• مصرف چربی را به حداقل برسانید. با مصرف غذاهای کم‌چرب، به ویژه موادغذایی که از منابع حیوانی هستند، احتمال ابتلا به سرطان را در خودتان پایین بیاورید. رژیم‌های غذایی پرچرب معمولاً کالری بالاتری داشته و احتمال چاق شدن شما را نیز بالا می‌برد که این نیز می‌تواند خطر ابتلای شما به سرطان را بالا ببرد.

 
• اگر تصمیم به نوشیدن مشروبات الکلی دارید، اینکار را متوقف کنید. با بالا رفتن مصرف نوشیدنی‌های الکلی، احتمال ابتلا به برخی سرطان‌ها مثل سرطان سینه، روده، کلیه، ریه و کبد بالا می‌رود.

 
۳. وزنتان را در محدوده سلامت نگه دارید و فعالیت جسمی داشته باشید

 
داشتن وزنی سالم احتمال ابتلای شما به بعضی از انواع سرطان مثل سرطان سینه، پروستات، ریه، روده و کلیه را کاهش می‌دهد.

 
فعالیت جسمی نیز اهمیت دارد. فعالیت جسمی و ورزش علاوه بر کمک به کنترل وزنتان خطر ابتلا به سرطان سینه و روده را در شما کاهش می‌دهد.

 
افراد بزرگسالی که فعالیت جسمی دارند، فواید بسیار زیادی به سلامت خود می‌رسانند. سعی کنید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته یک ورزش هوازی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه در هفته یک ورزش شدتی انجام دهید. در برنامه روزانه خود نیم ساعت فعالیت فیزیکی جای دهید.

 
۴. از خودتان دربرابر آفتاب محافظت کنید

 
سرطان پوست یکی از متداول‌ترین انواع سرطان و قابل پیشگیری‌ترین آنها است. حتماً این نکات را رعایت کنید:

 
• از آفتاب وسط روز اجتناب کنید. سعی کنید از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر که اشعات خورشید در شدیدترین حالت خود است، دور از آفتاب باشید. 

 
• در سایه بمانید. وقتی بیرون از خانه هتسید، تا حد امکان در سایه بوده و از عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار استفاده کنید.

 
• قسمت‌هایی از بدنتان که در معرض نور خورشید است را بپوشانید. با پوشیدن لباس‌های آستین بلند در معرض آفتاب از بدنتان حفاظت کنید. 

 
• استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید. وقتی بیرون از خانه هستید حتماً روی قسمت‌هایی از پوستتان که در معرض آفتاب است کرم ضدافتاب زده و چند ساعت یکبار آن را تمدید کنید.

 
• از دستگاه سولاریوم استفاده نکنید. این دستگاه‌ها هم به اندازه نور طبیعی آفتاب خطرناک هستند.

 
۵. خودتان را واکسینه کنید

 
پیشگیری از سرطان شامل پیشگیری از برخی ویروس‌های عفونی نیز می‌شود. درمورد واکسیناسیون دربرابر بیماری‌های زیر با پزشکتان مشورت کنید:

 
• هپاتیت B. این بیماری خطر ابتلا به سرطان کبد را بالا می‌برد. برای آندسته از افراد بزرگسال که در خطر ابتلا به هپاتیت B هستند، مثل افراد بزرگسالی که فعالیت جنسی پراکنده با افراد مختلف دارند، افرادیکه به بیماری‌های مقاربتی مبتلا هستند،  افرادیکه از موادمخدر تزریقی استفاده می‌کنند، مردان همجنس‌گرا و کسانیکه در محیط‌های پزشکی و مراقبتی که با خون یا مایعات عفونی بدن در تماس است کار می‌کنند، واکسن آن تجویز می‌شود.

 
• ویروس پاپیلومای انسانی (HPV). این یک بیماری مقاربتی است که می‌تواند موجب سرطان گردنه رحم و یا سایر سرطان‌های تناسلی شود. واکسن HPV هم در مردان و هم در زنان سن ۲۶  و جوان‌تر که در نوجوانی این واکسن را نزده‌اند در دسترس است،

 
۶. از رفتارهای پرخطر دوری کنید

 
یک راهکار موثر دیگر برای پیشگیری از سرطان اجتناب از رفتارهای پرخطری است که شما را دربرابر بیماری‌هایی قرار می‌دهد که احتمال بروز سرطان را بالا می‌برد. بعنوان مثال:

 
• روابط‌جنسی ایمن داشته باشید. شریک‌های جنسی خود را محدود کرده و برای برقراری رابطه‌جنسی از کاندوم استفاده کنید. هرچه تعداد شرکای جنسی شما در زندگی بیشتر باشد، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های مقاربتی  مثل HIV و HPV خواهید بود. افرادیکه دچار این ویروس‌ها هستند بیشتر درمعرض ابتلا به سرطان‌های مقعد، کبد و ریه می‌باشند. 

 
• از سوزن مشترک استفاده نکنید. اگر به موادمخدر تزریقی اعتیاد دارید، از سوزن مشترک استفاده نکنید زیرا شما را درمعرض ابتلا به ویروس‌های HIV، هپاتیت B و C قرار می‌دهد که اینها نیز احتمال بروز سرطان کبد را افزایش می‌دهند. 

 
۷. چکاپ پزشکی منظم انجام دهید

 
چکاپ‌های منظم برای انواع سرطان مثل سرطان پوست، روده، پروستات، گردنه رحم و سینه می‌تواند احتمال تشخیص زودتر این بیماری‌ها را بالا برده و درصورت بروز این بیماری‌ها درمان آن با موفقیت بیشتری روبه‌رو خواهد بود. از پزشکتان بخواهید بهترین برنامه چکاپ سرطان را برایتان تنظیم کند. 

 
از همین امروز به پیشگیری از سرطان اقدام کنید. مطمئن باشید که نتیجه آن یک عمر از شما محافظت خواهد کرد.

 

 

یک سبد غذایی ضد سرطان!

سرطان، یکی از بیماری‌های دوران مدرنیته است که به شکل‌های مختلف بروز کرده و تعداد قربانیان این بیماری به طور باورنکردنی و صعودی رو به افزایش است. محققان معتقدند با تغییر شیوه زندگی می‌توان به مبارزه با این بیماری مهلک پرداخت.

سرطان، از بیماری های مهلکی است که قربانیان بسیاری را در سراسر دنیا به خود اختصاص می دهد. در حال حاضر، درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما محققان معتقدند از تنها راه حلی که علیه این بیماری می توان نام برد، به تاخیر انداختن مرگ در مبتلایان است تا بتوان راهکار جدیدی علیه این بیماری یافت.

اما از سوی دیگر، تغییر شیوه غذایی، رفتاری و عادات روزانه می تواند سهم به سزایی در کاهش ابتلا به این بیماری داشته باشد. محققان معتقدند خوراکی ها می توانند خاصیت سرطانی یا برعکس ضد سرطانی داشته باشند و با کمک خوراکی ها می توان به جنگ سرطان رفت.

مهمترین توصیه مصرف روزانه 5 تا 9 وعده میوه و سبزیجات تازه است.
 


*خوراکی هایی که علیه سرطان می تازند


* انواع کلم ها بخصوص کلم بروکلی  


محققان انگلیسی معتقدند مصرف بروکلی بخصوص برای مردان مفید بوده و مانع از ابتلا به سرطان پروستات در آنها می شود. از خانواده کلم ها می توان به سبزیجاتی مانند گل کلم، کلم بروکلی، کلم پیچ، حتی شلغم و تربچه اشاره کرد. کلم ها حاوی مواد مغذی گیاهی به نام "گلوکوزینولات" هستند که مانع تکثیر سلولی شده و از تشکیل تومورها جلوگیری می کنند. کلم می تواند علیه سرطان سینه، کبد، پروستات، پوست، معده، سرطان مثانه و ریه موثر باشد.

 


* انواع توت ها


انواع توت ها مانند توت سفید، تمشک و توت فرنگی می توانند خوراکی های مفیدی علیه سرطان باشند اما شاتوت به دلیل رنگ تیره حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان هاست که برای بدن مفید بوده و علیه تومورهای سرطانی می تازد. انواع توت ها حاوی فلاونوئیدهایی هستند که آنتی اکسیدان های مفیدی به شمار می روند. توت ها می توانند علیه سرطان هایی مانند روده بزرگ، مری، دهان و دندان و پوست مفید باشند.* گوجه فرنگی


رنگ قرمز گوجه فرنگی به دلیل ماده ای به نام لیکوپن است که دارای خواص بسیاری مانند مبارزه با تومورهای سرطانی است. گوجه فرنگی می تواند در درمان سرطان هایی مانند پروستات، معده، ریه و  سرطان رحم مفید باشد.* گردو


گردو از خوراکی های مفیدی است که می تواند خواص بسیاری از جمله خاصیت ضد سرطانی، درمان میگرن و کاهش چربی خون را در خود داشته باشد. گردو حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ ،آنتی اکسیدان ها و فیتواسترول ها است که خطر ابتلا به سرطان هایی مانند پروستات و سینه را کاهش می دهد.* سیر


سیر حاوی موادی مانند سولفور آمینو اسیدها و سیستئین هستند که محافظان خوبی در برابر سرطان ها محسوب می شوند. محققان معتقدند مصرف روزانه یا چندین بار در هفته سیر می تواند به مبارزه با تومورهای سرطان سینه، معده، روده و مری بپردازد.
 


* لوبیا


مطالعه محققان امریکایی نشان می دهد که لوبیاهایی با رنگ تیره مانند لوبیا قرمز می تواند نقش به سزایی در کاهش سرطان روده داشته باشند. لوبیا حاوی ترکیباتی به نام فیتوکمیکال است که می تواند مانع از رشد تومورهای سرطانی بخصوص سرطان سینه و روده شود.
 


* ماهی


ویتامین دی موجود در ماهی می تواند سهم به سزایی در کاهش ابتلا به سرطان سینه و روده داشته باشد. ویتامین دی در بدن باعث مسدود شدن تومورهای سرطانی می شود تا از رشد آنها جلوگیری کند.* محافظت از بدن با ادویه هایی مانند زردچوبه و فلفل


از زردچوبه و فلفل به عنوان ادویه هایی یاد می شود که دارای خاصیت ضد سرطانی هستند. زردچوبه دارای کارکامین بوده و می تواند حمله سلول های سرطانی به سلول های سالم را کاهش دهد.* چای


چای، یکی از نوشیدنی های مفیدی است که به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان می تواند با سرطان هایی مانند سینه، کبد، ریه و پوست به مبارزه بپردازد.* تخم مرغ


تخم مرغ به دلیل دارا بودن ماده ای با نام فولات می تواند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی باشد. فولات را می توان در خوراکی های دیگری مانند جگر مرغ، دانه آفتابگردان و سبزیجاتی با برگ های سبز مانند اسفناج و کاهو یافت.*  قارچ


قارچ ها به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از ویتامین سی و همینطور سلنیوم که فعالیت آنتی اکسیدانی دارند، می توانند بر تومورهای سرطانی بتازند.

اما از سوی دیگر مصرف برخی خوراکی ها می تواند ابتلا به سرطان را رقم بزند که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 


* مصرف بیش از حد قند و شکر


قند و شکر ممکن است به طور مستقیم باعث ابتلا به سرطان نشود اما محققان معتقدند که مصرف بیش از حد قند و شکر می تواند باعث تغییر عملکرد بدن و در نتیجه کاهش مقاومت بدن به تومورهای سرطانی شود.* فست فودها


شاید مصرف کم و هر ازگاهی از ساندویچ ها و فست فودها برای بدن آسیب چندانی نداشته باشد اما مصرف سوسیس، گوشت، گوشت های فرآوری شده می توانند احتمال ابتلا به سرطان های روده و معده را افزایش دهند.* مصرف نوشیدنی های الکلی


نوشیدنی هایی حاوی الکل هر چند به مقدار کم و ناچیز می تواند خطر ابتلا به انواع سرطان هایی مانند دهان، مری، معده، سینه و روده را افزایش دهد.

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم آذر 1393ساعت 22:27  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

 

سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران است که سرطان معده، کشنده ترین آنها  محسوب می شود. شیوع این بیماری در مردان دوبرابر زنان بوده و چهارمین سرطان شایع در جهان محسوب می‌گردد. سرطان معده در مردان پس از سرطان ریه شایعترین سرطان است حال آنکه در زنان سرطان پستان شایع ترین سرطان به شمار می آید.

ميزان بروز مرگ و مير سرطان معده به دلايل نامشخص درطي 60 سال اخيركاهش يافته‏ است. سرطان معده درطبقات اجتماعي– اقتصادي پايين شايعتراست. مهاجراني كه از مناطق باشيوع بالابه نواحي باشيوع پايين سفر كرده اند، استعداد ابتلاي قبلي را حفظ نموده اند ولي ريسك گرفتاري در فرزندان آنها شبيه جمعيت محل اسكان جديد خواهد بود. اين يافته نشان ميدهد كه احتمالاً يك عامل محيطي كه از سنين پايين شخص را تحت تاثير قرار مي‏دهد مسئول ايجاد سرطان معده است وبيش از همه عوامل مستعد كننده سرطان موجود در برنامه غذايي مورد توجه قرار گرفته اند.

علل ابتلا به سرطان معده:


علت واقعی سرطان معده مشخص نشده است و ممکن است نتیجه عوامل مختلفی باشد . در این بیماری دخالت عوامل ژنتیکی ثابت نشده است و بیشتر احتمال میرود که این نوع سرطان به علت عوامل محیطی ایجاد شود . سرطان معده در برخی از کشورها شیوع بیشتری نسبت به کشورهای دیگر دارد . این بیماری در خاور دور شایع تر از کشورهای اروپایی می باشد . ممکن است این وضع به علت اختلاف رژیم غذایی در دو جمعیت باشد .

بعضی از دانشمندان معتقدند که ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری به مدت طولانی ممکن است یک عامل محیطی مهمی در ایجاد سرطان معده باشد. گرچه بعضی دانشمندان در این مورد اختلاف نظر دارند .

بطور کلی عوامل موثر در سرطان معده به شرح ذیل اند:

• مصرف طولاني غظت بالايي از نيتراتها در غذاهاي دودي. خشك و نمك سود
• عفونت بانوعي باكتري با نام هليكوباكترپيلوري
• كاهش اسيديته معده
• جراحي معده درگذشته ( برداشتن قسمت انتهاي معده)
• گاستريت آتروفيك ( بيماريي كه درخلال آن جدارمعده دچار تحليل مي شود)
• زخم هاي معده وبرخي پوليپها( پوليپهايي كه استعداد بدخيمي دارند)
• هيپرتروفي شديد ( رشد بيش از حد سلولها) درچين هاي معده باشيوع بالاي بدخيمي همراه است
• در افراد داراي گروه خوني A نسبت به گروه خوني O ، ميزان بروز سرطان معده بيشتر است

شرح بيماري و علائم:


علائم و نشانه های اولیه سرطان معده گول زننده و مشابه ناراحتی های گوارشی است به طوریکه افراد سعی دارند با پرهیز غذایی و درمان خودسرانه بهبود پیدا کنند. کاهش وزن و بی اشتهائی علامت مهمی در تشخیص سرطان معده است. در مراحل اولیه ناراحتی های گوارشی چون تهوع، بی اشتهایی، کاهش وزن، درد ملایم و متناوب و در مراحل پیشرفته وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ(ملنا) و در مراحل پیشرفته تر استفراغ خونی بروز می کند. سرطانهاي سطحي دراكثر موارد علامتي ايجاد نمي كنند با رشد تومور بيمار از ناراحتي درقسمت فوقاني شكم شكايت دارد كه از يك احساس پري مبهم بعد از غذا خوردن تا درد شديد متغير است. بي‏اشتهايي كه غالباً با تهوع خفيف همراه مي باشد، شايع است وليكن شكايت اوليه بيمار نمي باشد در نهايت كاهش وزن ايجاد مي شود.

تهوع و استفراغ به ويژه هنگامي كه تومور در ناحيه انتهايي معده قراردارد از علائم اصلي هستند. در تومورهاي ناحيه ابتدايي معده. اختلال در بلع ( ديسفاژي) علامت اصلي بيماري است. در مراحل اوليه سرطان معده ، علائم فيزيكي وجود ندارد وكشف توده شكمي قابل لمس دراغلب موارد نشان دهنده رشد طولاني مدت وانتشار موضعي تومور مي باشد. شايعترين محل براي انتشار خوني تومور معده، كبد است . كم خوني فقر آهن درمردها وخون مخفي درمدفوع درهردوجنس بايد شك به ضايعات دستگاه گوارش را برانگيزاند.

تشخیص سرطان معده:


معمولأ سرطان معده با آندوسکوپی و نمونه برداری (بیوپسی) تشخیص داده می شود گرچه ممکن است با رادیوگرافی با ماده حاجب (باریوم) نیز مشخص شود .

درمان زمانی موثر واقع می شود که سرطان در مراحل اولیه آن تشخیص داده شود. کسانی که دچار سوء هاضمه می شوند علایمی مانند بی اشتهایی و کاهش وزن دارند نیاز به بررسی و ازمایشات بیشتری دارند. چون سرطان معده در افراد بالای ۴۰ سال شیوع بیشتری دارد کسانی که در این سن برای اولین بار دچار سوء هاضمه با یا بدون علایم وخیم می شوند باید بررسی های بیشتری بشوند.

درمان سرطان معده:


تنها راه درمان این بیماری برداشتن معده یا قسمت های سرطانی می باشد . وقتی بیماری در مراحل اولیه خود قرار دارد عمل جراحی بسیار مفید و اثر بخش می باشد . از این رو کاهش وزن و احساس پری در معده بعد از غذا خوردن باید جدی و مورد اهمیت قرار گیرد . گاهی اوقات ممکن است جراح قسمتی از معده را برندارد و غذا وارد آن شود در غیر این صورت بعد از جراحی باید غذا مستقیمأ از مری وارد روده کوچک شود . این بدان معنی است که شخص باید غذای کمی مصرف نماید زیرا معده ای ندارد که در آن غذا نگهداری و هضم شود.

اگر سرطان کوچک باشد و جراح بتواند تمام آن را بردارد شانس زنده ماندن بیمار بیشتر خواهد بود . اما اگر بیماری در زمان تشخیص پیشرفت کرده باشد عمل جراحی آن امکان پذیر نخواهد بود. در صورت عدم جراحی به علت پیشرفت سرطان سایر درمان ها به ندرت می توانند باعث بهبودی بیمار شوند . به هر حال سایر درمان ها مانند شیمی درمانی و لیزر درمانی نقش مهمی در کنترل علایم ناراحت کننده بیماری دارند و ممکن است باعث افزایش طول عمر بیمار شوند .

نکات مهم:

• سرطان معده در افراد زیر ۴۰ سال بندرت اتفاق می افتد

• ایجاد علایم جدید بعد از ۴۰ سالگی یا علایم خطرناک مانند بی اشتهایی و کاهش وزن باید توسط پزشک مورد بررسی و ازمایش قرار گیرند .

• سرطان معده فقط با انجام آزمایشاتی مانند اندوسکوپی یا نمونه برداری تشخیص داده می شود.

براي پيشگيري

- از كشيدن سيگار خودداري كنيد.

- رژيم‌هاي غذايي شامل غذاهاي دودي، گوشتي و نمك اندود را كمتر مصرف كنيد.

- به‌ علائم‌ سوءهاضمه‌ كه‌ بيش‌ از چند روز طول‌ بكشند، ‌توجه‌ كنيد.

- رژيم‌ غذايي‌ مغذي‌ و متعادل‌ را استفاده‌ كنيد.

- در صورت لزوم آزمايش‌هاي‌ سالانه‌ غربالگري‌ را كه‌ توسط‌ پزشك‌ توصيه‌ شده‌ انجام‌ دهيد.

- استفاده از ماهي و سبزيجات تازه محتوي ويتامينA و C را كه احتمال ابتلا به سرطان معده را كاهش مي‌دهند فراموش نكنيد.

-گوشت قرمز را به اندازه مصرف كنيد. استفاده از گوشت قرمز بيش از 13 بار در هفته احتمال سرطان معده را 2 برابر مي‌كند بخصوص اگر گوشت به صورت كبابي، پخته شود.

-مصرف نمك وغذاهاي سرخ كرده را بسيار محدود كنيد و براي پخت غذا از روش‌هايي نظير بخارپز كردن و پخت در ماكروويو استفاده كنيد.

- از مواد غذايي حاوي آنتي‌اكسيدان نظير كلم بروكلي، هويج و گوجه فرنگي استفاده كنيد.

- مصرف پياز و سير، خطر سرطان معده را كاهش مي‌دهد.

********آلودگی‌های سرطان‌زا در میوه ها و سبزیجات/ رسوب سرب، نیترات و کادیوم در سلول های بدن


در شرایطی که آلودگی هوا بیش از پیش شده و متخصصان تغذیه هم بیشتر به مصرف انواع میوه و سبزی برای حفظ سلامت‌ و در امان ماندن از آثار منفی آلاینده‌ های موجود در هوا تاکید می‌کنند، به نظر می رسد بدلیل استفاده بیش از اندازه و غیر مجاز از سموم کشاورزی در میوه ها و سبزیجات در سایه نظارت کم مسؤولان در وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی، بسیاری از مردم در معرض سرطان قرار دارند.

طبق نظر کارشناسان تغذیه، میزان مجاز باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی ثابت است و بیشتر از آن ایجاد بیماری می کند. بر اساس گزارش موسسه تحقیقات گیاه پزشکی، این میزان در بعضی محصولات گلخانه ای و محصولاتی مانند خیار، برنج و خشکبار تا ۳۰ برابر استاندارد در کشور گزارش شده است!

امروزه باقی مانده سموم محصولات کشاورزی به حدی جدی شده که می توانند موجب سرطان، نازایی، نارسایی جنین، بیماریهای ریوی و غیره باشند که در ظاهر میوه های رنگارنگ است.

یکی از مسئولان وزارت بهداشت درباره آلودگی ها می گوید: «در تحقیقی که در میدان تره بار تهران صورت گرفته، مشخص شده که ۳۵ تا ۴۱.۵ درصد سبزی ها به فلزات سنگین نظیر سرب، کادیوم و نیترات آلوده هستند.»

به گفته او آلوده ترین سبزی، پیاز با ۵۴ درصد آلودگی و سپس خیار گلخانه‌ای با ۴۵ درصد آلودگی و بعد از آن هم گوجه فرنگی و سیب زمینی است.

این مقام مسئول همچنین گفته از نظر سموم نیز، ۵۲ درصد سبزی ها بیشتر از حد مجاز آلوده است؛ ضمن اینکه این رقم، متوسط آمار و آلودگی برخی سبزی ها خیلی بیشتر است.

علت بروز آلودگی ها چیست؟


سمپاشی گیاهان، استفاده از دارو و هورمون در مرغداریها، همه دلایل حضور این سم در میوه ها و بروز آن در گوشت حیوانات است. بیش از ۹۰ درصد "ماده مؤثره " سمومی که در بخش کشاورزی استفاده می شوند وارداتی است، به ویژه در سالهای اخیر که هندی و چینی نیز شده دیگر کارایی لازم را ندارد و کشاورز ناچارا چندین بار از آن ها استفاده می کند، از سوی دیگر کشاورزان دانش و تخصص لازم را ندارند که هر سمی را در زمان خاص خودش استفاده کنند.

همچنین هر سمی دوره کارنس (زمان لازم از سمپاشی تا برداشت) دارد که باید از سوی کشاورزان رعایت شود در غیر اینصورت در هر سمپاشی مقداری از این سموم در داخل میوه ها انباشته خواهد شد. یا داروها و هورمونهایی که در مرغداریها و دامداریها استفاده می شود در صورت عدم رعایت زمان لازم شاهد باقی ماندن آن خواهیم بود. این ها همه عواملی است که باعث انباشته شدن مقدار زیادی سم در داخل میوه ها و گوشت مرغ و شیر و گوشت قرمز می شود.

اما چیزی که مهم است در کشور آزمایشگاه کافی برای تشخیص میوه سالم از ناسالم نیز وجود ندارد، طبق آمار شاید این آزمایشگاه ها به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد و مفهوم آن این است که تمام میوه هایی که در میادین تره بار به فروش می رسد دارای باقی مانده سمومی هستند که فعلا امکانات لازم برای تشخیص آنها وجود ندارد.

اما از همه مهمتر در این میان هیچ مسؤولی نیست که این مسؤولیت را به عهده بگیرد. ظاهرا وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و مؤسسه استاندارد، نهادهایی هستند که به نوعی باید پاسخگوی این مسأله باشند اما هنوز متولی خاصی در این زمینه وجود ندارد، هر کدام به نوعی از پذیرش این مسؤولیت شانه خالی می کنند. از هر کدام سوال می کنید دیگری را مقصر می داند یا موضوع وجود باقیمانده سم در محصولات زراعی و میوه را از اساس قبول ندارند و میوه ایرانی را سالمترین میوه دنیا می دانند.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو در مورد سبزیجات و گیاهان گلخانه ای معتقد است: از بدو شروع کِشت برخی‌ها معتقدند باید از سموم استفاده کنند و گرنه آفات نباتی راندمان کِشت آنها را پایین می‌آورد اما متاسفانه بنابر گزارشات واصله برخی‌ها روزی ۲ بار محصولات خود را سم پاشی می‌کنند البته سموم مجوز دارند ولی میزان استفاده از سموم باید رعایت شود.

عبداللهی اصل می گوید: گزارش‌های مختلفی از باقیمانده آلاینده‌های محیطی و سموم در سیفی جات، سبزیجات و میوه‌ها به سازمان غذا و دارو می‌رسد که متاسفانه در وضعیت باغبانی و کشت، استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی و سموم موجب ازدیاد میزان آلاینده‌ها در این محیط‌ها است.

«عبداللهی اصل» در گفتگو با رسانه ها اظهار داشت: باقیمانده این سموم عوارض بسیار ناگواری بر سلامت انسان دارد و موجب سرطان می‌شود، علی رغم تشدید کنترل مسایل بهداشتی در سطح عرضه قطعا استفاده از روش‌های غیر شیمیایی برای مبارزه با آفات نباتی به خصوص سیفی جات و همچنین، عدم کشاورزی در مناطق آلوده می‌تواند تضمین کننده سلامت بیشتر محصولات کشاورزی شود.

برخی کارشناسان معتقدند فلزات سنگین مثل سرب، نیترات، جیوه و مس که از طریق فاضلاب‌های شهری، هم وارد چرخه حیات و پس از آن داخل گیاه می‌شود بر اثر مرور زمان در قسمت‌های مختلف بدن رسوب می‌کند.

سرب در دستگاه عصبی، مس در چشم و دستگاه بینایی و نیترات در کل سلول‌های بدن و به‌ویژه در دستگاه گوارش رسوب می‌کند و پس از آن با تجمع در سلول‌های بدن سبب مرگ سلولی و آماده شدن سلول‌ها برای سرطان و در نهایت از کار افتادن دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف بدن می‌شود.

به گفته کارشناسان مواد شیمیایی هم که از طریق کودها یا سموم دفع آفات نباتی وارد سبزی‌ها و میوه‌ها می‌شود، برای انسان و سلامت او بسیار زیان‌آور است. کودها و سموم دفع آفات نباتی وقتی به‌صورت غیراستاندارد و بیش از حد مجاز، وارد چرخه بیولوژیک انسان می‌شود، خطرناک است. سموم و کودهایی هم که وارد سبزی‌ها و میوه‌ها می‌شود، علاوه بر مرگ سلولی، سبب جهش سلولی می‌شود یعنی موجب می‌شود تا سلول‌ها به‌طور خودسر رشد کنند و چیزی هم نیست که بتواند رشد سلول‌ها را متوقف کند. علاوه براین، این کودها به خاک هم آسیب می‌رسانند.

پاسخگویی مسؤولان مرتبط با حوزه سلامت، بهداشت و تغذیه در این موضوع، مانند سایر حوزه ها نیازمند عزم رسانه ها و مردم است. در این صورت شاید فشار افکار عمومی به آنان که به وظایفشان درست عمل نمی کنند، تلنگری بزند و نگرانی جامعه را با اقدام عملی فرونشاند.

******

شستشو و نگهداری میوه ها و سبزیجات


میوه ها و سبزیجات یکی از مهم ترین مواد غذایی است که فرد باید در طول روز استفاده کند. اما باید توجه داشته باشید که این مواد غذایی به دلایل مختلفی دارای باکتری هایی از قبیل لیستریا، سالمونلا و ای کولی هستند. پس باید به درستی شسشتشو و نگهداری شوند.

به گزارش مجله زندگی ایده آل؛ وقتی میوه ها و سبزیجات آماده برداشت می شوند، توسط دست های مختلفی چیده شده و بعد به انبارها و بعد از آن به فروشگاه ها منتقل می شوند. احتمال اینکه باکتری هایی مثل لیستریا، سالمونلا و ای کولی روی میوه ها و سبزیجاتی که خریداری می کنید نشسته باشند بسیار زیاد است.

همه این باکتری ها به علاوه انگل های موجود در خاک باعث بیماری های مختلف و آزاردهنده به خصوص از نوع گوارشی می شوند و باید حتما قبل از مصرف از روی موادغذایی شسته شوند. استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی امری حیاتی است اما نه همراه با حشرات، موادشیمیایی و باکتری ها. پس دقت کنید قبل از مصرف حتما آنها را به خوبی شست وشو دهید.

روش صحیح شست وشوی میوه ها کدام است؟


شیوه صحیح شست وشوی سبزیجات از سه مرحله تشکیل می شود. در مرحله اول باید گل و لای سبزیجات را به خوبی با استفاده از جریان آب پاک کنید. در مرحله بعد انگل زدایی انجام می شود. برای این کار باید ظرفی متناسب با حجم سبزی ها پر از آب کنید و یک تا دو قطره محلول ظرفشویی در آن بریزید. سپس این محلول را با استفاده از یک قاشق کمی هم بزنید تا کف کند و بعد سبزیجات را در آن قرار داده و اجازه دهید برای پنج دقیقه در آن بمانند تا انگل ها از آنها جدا شوند. بعد از آن سبزی ها را از درون محلول درآورده و آبکشی کنید. اکنون وقت ضدعفونی کردن سبزیجات است. برای این کار هم می توان از مواد ضدعفونی کننده مانند پرکلرین استفاده کرد و هم می توان از نمک دریایی که یک ضدعفونی کننده طبیعی است، استفاده کرد. برای ضدعفونی کردن با استفاده از پرکلرین باید به هر ۵ لیتر آب یک گرم پرکلرین اضافه کرد.

با این حال بهتر است قبل از مصرف به دستور چاپ شده روی داروی ضدعفونی کننده و مدت زمان مورد نیاز برای قرار دادن سبزیجات و میوه ها در مایع مورد نظر توجه کنید. بعد از گذشت مدت زمان درج شده در دستورالعمل، سبزیجات را از محلول درآورید و در یک آبکش قرار دهید و کاملا آنها را آبکشی کنید. سپس آب آن را کامل بگیرید و روی یک سطح صاف و تمیز پهن کنید تا آب باقیمانده آن هم خشک شود؛ چرا که رطوبت می تواند منبع آلودگی و رشد باکتری ها باشد. اگر هم پرکلرین در دسترس نبود، می توانید از نمک استفاده کنید به این ترتیب که یک قاشق چایخوری نمک را در پنج لیتر آب بریزید و در همان مرحله آخر سبزی را برای پنج تا ۱۰ دقیقه در این محلول قرار دهید تا ضدعفونی شوند. سپس آن را از محلول درآورده و آبکشی کنید.

آیا باید میوه های خشک شده را هم بشوییم؟


اولین نکته درمورد میوه های خشک شده محل و شرایط خریداری آنهاست. اگر می خواهید میوه های خشک شده را بدون شست وشو مصرف کنید باید آنها را از مراکزی تهیه کنید که پروانه ساخت دارند و نکات بهداشتی را کاملا رعایت می کنند و دارای بسته بندی های مجاز هستند. احتمال آلودگی میوه های خشکی که به صورت سرباز در مغازه ها فروخته می شوند بسیار بالا است. با اینکه این میوه ها خشک شده هستند و برخی از آنها نمک هم دارند اما به هر حال درصد کمی رطوبت دارند و درصورتی که درشرایط نامناسب تهیه و فروخته شوند این رطوبت می تواند باعث رشد باکتری ها شود.

میوه ها را هم ضدعفونی کنیم؟


رعایت این سه مرحله بیشتر در مورد سبزیجات و میوه هایی تاکید می شود که در خاک رشد می کنند، بنابراین لازم نیست حتما میوه های درختی را از این طریق شست وشو داد به خصوص میوه هایی که پوست شان را می گیریم. درمورد این دسته از میوه ها تنها لازم است گل و لای را بشوییم و بعد آبکشی کنیم و بگذاریم آب باقیمانده روی آنها کاملا خشک شود. همچنین هنگام شست وشوی میوه هایی که پوست سخت دارند و سبزیجات ریشه ای مانند سیب زمینی و هویج حتما باید از برس استفاده کنید. علاوه براین باید بعد از شست وشو، قسمت های آسیب دیده میوه و سبزی را با استفاده از چاقو جدا کرد زیرا این قسمت ها بهترین محل برای رشد باکتری ها هستند.

همچنین در مورد میوه ای مانند موز لازم است که فقط با استفاده از یک دستمال آن را کاملا تمیز کرده و بعد در فویل پیچیده و در یخچال نگهداری کنید. درواقع شرایط نگهداری از موز باید به گونه ای باشد که نور نبیند. میوه های درختی معمولا انگل ندارند بلکه بیشتر بحث آفت کش ها درمورد آنها مطرح است و این در حالی است که مواد آفت کش با هیچ کدام از این روش ها از روی میوه پاک نمی شود. درواقع ترکیبات شیمیایی آفت کش وارد بافت گیاه و میوه می شود. از لحاظ اصول تغذیه بهترین نوع سبزیجات و میوه ها نوع ارگانیک آنها است. در تولید این نوع فرآورده ها از هیچ گونه ماده شیمیایی و آفت کش استفاده نمی شود و به همین دلیل است که از لحاظ سلامت فواید بیشتری دارند.

توت فرنگی های مسموم!


توت فرنگی میوه ای زمینی است اما اگر بخواهیم سه مرحله شست وشوی سبزیجات را برای آن به کار ببریم و توت فرنگی را در آب نگه داریم بافت نرم میوه از بین می رود. بنابراین درمورد میوه هایی همچون توت و توت فرنگی تنها لازم است که آنها را در یک ظرف آبکش قرار دهیم و سر شیر آب را به حالت آبکش تغییر دهیم و ظرف را زیر آن قرار دهیم تا توت ها کاملا شسته شوند و گل و لای از آنها گرفته شود. بعد از آن توت ها را پهن کنید تا آب مازاد آن خشک شود. در این مورد لزومی ندارد که از ماده ضدعفونی کننده استفاده کنید زیرا توت فرنگی روی خاک رشد نمی کند و مانند میوه های دیگر تنها بحث آفت کش ها درمورد آن مطرح است.

انگل را در یخچال نگهداری نکنید!


سبزیجات را بهتر است همیشه به اندازه مصرف روزانه تهیه کرد و از خرید مقدار زیاد سبزی و نگه داشتن آن در یخچال خودداری کرد. اما میوه ها را می توان در مقادیر بیشتری خریداری کرد. تولیدکنندگان معمولا برای طولانی کردن مدت نگهداری میوه به آن نوعی واکس مخصوص می زنند که این واکس با شست وشو از بین می رود، در نتیجه طول نگهداری آن پس از شست وشو کوتاه می شود، بنابراین اگر معمولا مقادیر زیادی میوه خریداری می کنید لازم نیست که حتما همان لحظه تمام آنها را بشویید. اما اگر واکسی روی میوه زده نشده باشد باید حتما شسته و بعد در یخچال نگهداری شود، در غیر این صورت رشد باکتری ها افزایش می یابد.

در واقع نباید هیچ ماده آلوده ای را وارد یخچال کرد. برخی باکتری ها در دمای یخچال هم می توانند رشد کنند و به مواد غذایی دیگر منتقل شوند. برای مثال باکتری لیستریا به راحتی می تواند در پنیر رشد کند. همچنین میوه ها و سبزیجات بسته بندی شده که روی آنها عبارت «شسته شده» چاپ شده است اگر توسط مراکز تحت نظارت وزارت بهداشت تهیه شده باشند و پروانه ساخت و نشان استاندارد داشته باشند قابل اعتماد هستند. گاهی اوقات هم برخی کارگاه های خصوصی محصولات خود را به صورت شسته شده دراختیار خریدار قرار می دهند اما با این حال توصیه می شود قبل از مصرف حتما آنها را بشویید.

مشکلات قرار دادن میوه ها در کنار هم


گیاهان بافت زنده هستند و تنفس می کنند. قطعا در زمان نگهداری تنفس گیاه باعث ایجاد حالت تعریق روی بافت آن می شود و همین رطوبت شرایط را برای رشد باکتری ها فراهم می آورد. پس باید آنها را در ظروف و مکان های مناسب نگهداری کرد. در صنعت ظروف مواد غذایی ظرف های خاصی تهیه شده است که می توان مواد غذایی را در آنها به صورت وکیوم شده برای مدت طولانی تری نگه داشت. حتی برخی از آنها می توانند تا ۲ هفته میوه و سبزی را سالم نگه دارند. اما اگر این ظروف را در اختیار نداشته باشید ناچارید از ظرف های معمولی استفاده کنید.

در این صورت لازم است هر چند روز یک بار سلامت میوه و سبزی را بررسی کرده و قسمت هایی را که خراب شده اند از بقیه جدا کنید، چرا که مقاومت بافت برخی از سبزیجات و میوه ها کمتر است و زودتر خراب می شوند. همچنین نباید میوه های مختلف را با یکدیگر در یک ظرف قرار داد. اگر امکان استفاده از ظرف های وکیوم را ندارید، سعی کنید در حد مصرف روزانه تان سبزی و میوه بخرید و حداکثر آنها را ۲ تا ۳ روز نگه دارید.

بسیاری از افراد برای نگهداری میوه ها و سبزیجات از پارچه استفاده می کنند، اما باید بدانید که پارچه ها به دلیل اینکه ضدعفونی شده نیستند خود می توانند باعث آلوده شدن میوه و سبزی شوند. به هر حال تعریق گیاه شرایط را برای رشد میکروب های احتمالی موجود در پارچه فراهم می آورد.

قارچ را متفاوت بشویید


ضدعفونی کردن بیشتر برای سبزیجات برگی مانند کاهو و سبزی خوردن انجام می شود، چراکه به دلیل سروکار داشتن با خاک ممکن است آلوده به تخم انگل باشند. برخی از این انگل ها میان انسان و دام مشترک هستند. برای مثال انگلی که عامل بیماری کیست هیداتیک است، می تواند از مدفوع سگ و گربه روی برگ ها منتقل شود، بنابراین سبزیجات برگی باید حتما ضدعفونی شوند. اما سبزیجات ریشه ای مانند سیب زمینی، هویج، پیاز، کدو و بادمجان از آنجایی که پوستشان هنگام مصرف گرفته می شود، نیازی به ضدعفونی شدن ندارند و تنها لازم است گل و لای آنها با آب گرفته شود و بعد از پوست گیری دوباره با آب شسته شوند و لازم نیست برای شستن آنها از مایع ظرفشویی استفاده کرد.

همچنین در مورد میوه هایی مثل خیار، هندوانه، خربزه و طالبی هم نیازی به ضدعفونی کردن نیست و شست وشوی عادی کفایت می کند. اما اگر می خواهید خیار را با پوست مصرف کنید، بهتر است مراحل شست وشو و ضدعفونی سبزیجات برگی برای آن انجام شود. قارچ نیز مانند سبزی خوردن باید قبل از مصرف ضدعفونی شود؛ چراکه پوستی روی آن وجود ندارد که گرفته شود، به خصوص قارچ هایی که در خارج از گلخانه تولید می شوند.

*****

تجمع نیترات در کدام سبزی ها بیشتر است؟

روزنامه سلامت: این روزها که آلودگی هوا بیش از پیش شده، متخصصان تغذیه هم بیشتر به مصرف انواع میوه و سبزی برای حفظ سلامت مان و در امان ماندن از اثر منفی آلاینده های موجود در هوا تاکید می کنند.

این در حالی است که بیشتر ما از گوشه و کنار شهر، زمزمه هایی مبنی بر آلوده بودن خود میوه ها وسبزی ها به انواع آفت کش ها و سموم کشاورزی را می شنویم و نمی دانیم که بالاخره تکلیفمان چیست؟ بالاخره بهتر است که برای حفظ سلامت مان میوه و سبزی بخوریم یا نخوریم؟ دکتر عباس یداللهی، متخصص بیوتکنولوژی و اصلاح درختان و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، در «صنایع غذایی» این هفته به ما می گوید که هرکدام از میوه ها و سبزی های پرمصرف را باید چگونه مصرف کنیم تا بیشترین بهره را از خوردن آنها ببریم.

آلوده بودن برخی میوه ها و سبزی ها به آفت کش ها و سموم کشاورزی، صحت دارد؟


بله، از آنجا که در کشور ما نظارت چندانی بر باقی ماندن آفت کش ها در محصولات باغی و کشاورزی وجود ندارد، درصدی از این محصولات دارای آلودگی هستند.

آیا درست است که این آلودگی ها بیشتر در سبزی ها و صیفی ها وجود دارد؟


قبل از پاسخ به این پرسش باید گفت که سبزی ها و صیفی ها به ۳ گروه مختلف تقسیم بندی می شوند. انواع ریشه ای آنها شامل محصولاتی مانند شلغم، هویج یا تربچه است. گوجه فرنگی و خیار هم جزو سبزی های میوه ای طبقه بندی می شوند و آخرین گروه سبزی ها هم همان سبزی های برگی هستند که رویش هوایی دارند. پس می توان سبزی ها و صیفی ها را در یک رده طبقه بندی کرد.

حالا آلودگی کدام گروه از این سبزی ها بیشتر است؟


تجمع نیترات، کود ها و مواد شیمیایی در سبزی های برگی مانند کاهو و بعد از آن، در سبزی های غده ای یا همان ریشه ای بیشتر است. رتبه آخر هم به سبزی های میوه ای اختصاص دارد.

یعنی نباید سبز ی های برگی بخوریم؟


چرا، ولی باید اصول ایمنی و بهداشتی را در خوردن آنها رعایت کنیم. مثلا سبزی های برگی کهنه را نخورید، پوست خیار را حتما پیش از خوردن آن بگیرید (هرچند پوست خیار دارای پتاسیم بسیار بالایی است اما با توجه به شرایط این روزهای کشاورزی ما و جذب آلاینده ها به وسیله پوست خیار، جدا کردن پوست آن توصیه می شود) یا دور خوردن برگ های بیرونی و مغز سفت و سفید وسط کاهو را خط بکشید.

چرا نباید سبزی های کهنه بخوریم؟ مگر امکان دفع سموم و مواد شیمیایی با ماندن سبزی ها بیشتر نمی شود؟


نه، برخی افراد گمان می کنند ماندن سبزی ها باعث از بین رفتن سموم و آفت کش های آنها می شود در صورتی که در سبزی های تازه حجم کمتری از این مواد مضر وجود دارد. دلیلش هم این است که خوشبختانه، آنتی اکسیدان هایی مانند

ویتامین C در میوه ها و سبزی ها وجود دارند که می توانند باعث کاهش چشمگیر اثر آلاینده ها در بدن شوند. هرچقدر میوه ها و سبزی ها بیشتر بمانند، میزان ویتامین C آنها هم کمتر می شود و سموم همچنان داخلشان باقی می ماند.

توصیه کلی شما در مورد میوه های پرمصرف چیست؟


بهتر است پوست میوه های انباری مانند سیب و گلابی که قابل پوست کندن هستند، پیش از خوردن بگیرید چون خیلی از سموم انباری، جذب پوست میوه ها می شوند. معمولا پوست سیب ها آغشته به واکس هم است که می تواند نفاخ شدن آنها را درپی داشته باشد. مصرف مرکباتی مانند پرتقال و نارنگی به دلیل پوست ضخیمی که دارند و به خاطر جدا کردن پوستشان قبل از خوردن، مشکل خاصی ندارد. ضمن اینکه باید در این روزها، دور مصرف برخی میوه های انباری غیرقابل پوست گیری مانند انگور را خط بکشید.

چرا؟

چون انگورهایی که این روزها و خارج از فصلشان روانه بازار می شوند، برای پیشگیری از قارچ زدن و خراب شدن، درشرایط بدی نگهداری و آغشته به گوگرد می شوند که این کار از نظر بهداشتی، اصلا درست نیست و مصرف چنین انگورهایی می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد.

بحث آلودگی ای که در مورد پسته های تازه مطرح است، چیست؟


پسته تازه، جزوخوراکی های مفید است اما اگر ۲ یا ۳ روز در خانه بماند، سم آفلاتوکسین در آن ترشح می شود و به این ترتیب، پسته تازه و پرخاصیت، به پسته ای آلوده و خطرناک تبدیل می شود.

راه جلوگیری از ترشح این سم چیست؟


اینکه پسته تازه را به محض خریدن و آوردن به خانه، فریز کنید. هربار هم فقط به اندازه نیاز یک روز، آن را از فریزر خارج و مصرف کنید.

مهم ترین نکته هایی که باید در مورد خرید پیاز تازه و سالم به آن توجه داشت، چیست؟


ساده ترین راه تشخیص پیاز سالم از پیاز آلوده، توجه به گردن آن است. هرچند که خوشبختانه میزان آلودگی های سمی پیازها کم است اما به هر حال، پیاز بدون جوانه که دارای گردن نازک و بسته است، بهتر از پیازهای جوانه زده یا با گردن های ضخیم و باز است. به طور کلی، به پیازهایی با گردن کلفت و جوانه زده، کود بیشتری داده شده است.

در مورد سیب زمینی چطور؟


سیب زمینی های سالم، نرم نیستند. سیب زمینی های نرم، بدمزه اند و معلوم است که مدت زمان زیادی در انبار مانده اند. هنگام خرید این محصول، دقت کنید انواعی که جوانه آنها بیدار نشده است، سالم تر و تازه تر هستند. برای تشخیص سلامت سیب زمینی، کافی است آن را برش بزنید. اگر تا ۵ دقیقه سیاه نشد، یعنی سلامت و تازه است. سیب زمینی هایی که با فاصله کوتاهی از قاچ زدن، سریع سیاه می شوند، درصد بالایی نیترات دارد و بهتر است که قید خریدن یا خوردن آنها را بزنید.

توصیه آخر؟

اگر میوه ها و سبزی ها دارای آلودگی های شیمیایی باشند، با چند ساعت شستشو هم آلودگی آنها از بین نخواهد رفت. متاسفانه کم نیستند خانم هایی که برای رفع آلودگی میوه ها و سبزی ها، آنقدر آنها را می شویند که کمی پس از شستشو، طراوت و تازگی محصولات کاملا از بین می رود. به جای شستشوی چند باره میوه ها و سبزی ها، بهتر است نکته هایی که در مورد خرید و مصرف آنها گفته شده رعایت کنید. ضمن اینکه شستن میوه ها و سبزی ها با مواد ضدعفونی کننده موجود در داروخانه ها و یک یا دو بار آبکشی کافی است. شستن بیش از حد سبزی ها، فقط باعث از بین رفتن بافت سطحی آنها و خراب شدن سریع ترشان می شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم آبان 1393ساعت 21:25  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

moraghebat az ghalb مراقبت از قلب چطوری باید باشد

قلب یکی از اعضای مهم بدن است که عموما تحت تأثیر شرایط گوناگون قرار می‌گیرد. ظاهراُ در مقایسه با بقیه  نقاط بدن، قلب معمولاً تحت تأثیر حتی جزیی ترین خطاهای احساسی یا فیزیکی که تا کنون منجر شده‌اید،‌ بوده‌است. به منظور مراقبت خوب از قلب خود، می‌توانید مراحل زیر را مراعات کنید

 

۱)از استرس بر حذر باشید.

-استرس یکی از عوامل اصلی ایجاد تغییرات در بدن است، خصوصاً تغییرات منفی. برای محافظت از قلب تان باید زندگی متعادلی داشته باشید، یعنی هرچقدر هم مسائل زندگی پیچیده باشند باید بتوانید آرامش خود را حفظ کنید. اگر جزو عوامل اجرایی یک شرکت بزرگ هستید و یا شغل مشابهی دارید و حس می‌کنید که مسئولیت تمام دنیا روی دوش شماست، محافظت از قلب خود را فراموش نکنید. هر وقت استرس به سراغتان آمد، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.

 

۲)از سبک زندگی بی‌تحرک پرهیز کنید.

به یاد داشته باشید که قلبتان به مواد غذایی که مصرف می کنید نیز وابسته است. به عبارت دیگر، اگر به خوردن مواد غذایی ناسالم ادامه دهید، به احتمال زیاد موجب بروز عوارض در قلبتان خواهد شد. یک رژیم غذایی مغذی و متعادل داشته باشید که به عملکرد قلب بطور مؤثری کمک کند. غذاهای مختلفی وجود دارند که به محافظت از قلب و داشتن قلبی سالم کمک می‌کنند. مواد غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ مثل سالمون و دانه کتان مصرف کنید. علاوه بر این، رژیم خود را از ویتامین B کمپلکس، فیبر، فولات و ویتامین E غنی نگهدارید.

moraghebat az ghalb 3 مراقبت از قلب چطوری باید باشد

۳)بخوابید.

هیچ چیز مفیدتر از تأمین انرژی کافی در طول روز با خواب مناسب نیست. قلب شما بخشی از سیستم بدنتان است که در صورتی که انرژی کافی برای فعالیتش دریافت نکند دچار مشکل خواهد شد. مطالعه‌ای منتشر شده در فوریه سال ۲۰۱۱ توسط مجله قلب اروپا، اظهار داشت که خواب کمتر از ۶ ساعت باعث افزایش احتمال مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی به میزان ۴۸ درصد می‌شود.

 

۴)ورزش کنید.

همیشه جهت بهبود سلامت و محافظت از قلب تان ورزش کنید. لازم نیست مثل یک بدنساز حرفه‌ای یا یک ورزشکار با سابقه ورزش کنید. به سادگی می‌توانید به تمرین‌هایی که قدرت، استقامت و انعطاف پذیری شما را بهبود می‌بخشند مشغول شوید. توصیه می‌شود که حداقل باید یک بار در هفته بمدت ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی داشته باشید. برخی از بهترین ورزش‌ها برای شما شامل شنا کردن، پیاده روی سریع، دویدن، دوچرخه سواری، و رفتن به باشگاه می‌شود.

منبع-

http://phow.ir

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 0:59  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

 

sunscreens 1 عوارض ضد آفتاب ها برای آبزیان

زینک اکساید و تیتانیوم اکساید نیز از موادشیمیایی هستند اما برخی مردم آنها را مواد طبیعی می پندارند طبق یکی از بررسی های انجام شده روی ماهی ها، اکسی بنزن روی تولیدمثل هم تاثیر گذار است.

ضدآفتاب برای انسان‌ها بسیار ضروری اما برای جانوران دریایی یک فاجعه واقعی شده است.

کارشناسان هشدار می‌دهند استفاده از کرم‌های ضدآفتاب به ویژه در سواحل دریاها و ترکیب کرم ضدآفتاب با آب دریا می‌تواند باعث نابودی موجودات دریایی می‌شود.

گفتنی است، نابودی حیات در دریا و همینطور بر هم ریختن چرخه‌ی غذایی به دلیل ترکیب مواد تشکیل دهنده ضدآفتاب با آب دریا نظریه جدیدی است که کارشناسان را ارائه داده‌اند.
در ترکیب کرم‌های ضد آفتاب دی اکسید تیتانیوم و زینک اکساید قرار دارد که مانع از برخورد نور uv خورشید  به پوست می‌شود اما این ترکیب در اثر مجاورت با آب یک ترکیب فوق خطرناک برای نابودی پلانکتون‌ها ایجاد می‌کند.

کارشناسان امیدوار به یافتن یک راه حل برای رفع این مشکل هستند.

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 0:54  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

نوار قلب (الکتروکاردیوگرافی) به یادداشت  فعالیت الکتریکی قلب توسط الکترودهایی که روی پوست بدن گذاشته می ‌شوند گفته می شود.الکتروکاردیوگرام  شامل اقسام مختلفی از موج ها است. بعضی از این امواج گنبدی شکل و برخی نوک‌ تیز هستند.

هر کدام از این امواج مربوط به یک سری فعالیت ‌های الکتریکی عضلات قلب هستند.

پزشکان با دانستن اشکال طبیعی و غیر طبیعی این امواج می ‌توانند بیماری ‌های قلبی و حتی غیر قلبی که منجر به تغییرات الکتریسیته قلب می ‌شوند را شناسایی و درمان کنند.

نوار قلب

* این بیماری‌ ها شامل آنفارکتوس قلبی و آریتمی‌ های قلبی (به معنی ضربان های نا به‌ جا و غیر طبیعی قلبی)‌ می ‌باشد. در مورد آنفارکتوس قلبی نه ‌تنها در تشخیص اولیه بیماری از نوار قلب کمک گرفته می‌ شود، بلکه در ساعات بعد از وقوع آنفارکتوس که بیشترین خطر وقوع آریتمی ‌های بدخیم قلبی بیمار را تهدید می ‌کند، بیمار به طور مداوم تحت مانیتورینگ بوده و هر گونه آریتمی سریعا با شوک یا دارو درمان می ‌شود.

* الکتروکاردیوگرام حتی در برخی بیماری ‌های غیر قلبی مثل انواع مسمومیت‌ های دارویی و تغییرات کلسیم و پتاسیم خون نیز کمک ‌کننده است و پزشکان از آن کمک می ‌گیرند.

الکتروکاردیوگرام در حالت عادی تغییری ندارد، ولی هنگامی که قلب تحت فشار قرار می ‌گیرد، دچار تغییر می ‌شود.

روشهای گرفتن نوار قلب

روش اول

همان نوار قلب معمولی است. تغییرات ولتاژ الکتریکی قلب روی نوار کاغذی که با سرعت مشخص حرکت می‌ کند ثبت می ‌شود.

روش دوم

بیمار در بیمارستان بستری شده و به طور مداوم فعالیت الکتریکی قلب او در صفحه نمایشی نشان داده می ‌شود. از این روش در بیماری‌ های حاد قلبی یا در بیماران بدحال که نیاز به مراقبت مداوم قلبی دارند استفاده می ‌شود.

روش سوم

مانیتورینگ هولتر است. این روش برای افرادی استفاده می ‌شود که در طول شبانه روز فقط لحظات یا دقایق کوتاه دچار مشکل قلبی می ‌شوند و بقیه زمان ‌ها مشکل واضحی ندارند. در این روش یک دستگاه ضبط به بیمار وصل می ‌شود تا در طول شبانه روز فعالیت‌ های الکتریکی قلب را ثبت کند تا پزشک بعدا با بررسی آن ها وقوع حوادث قلبی را متوجه شود.

منبع-http://iranheart.ir

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 0:52  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

اگر با نوار قلب آشنا نیستید بخوانید

navare galbi اگر با نوار قلب آشنا نیستید بخوانید

نوار قلب (الکتروکاردیوگرافی) به یادداشت  فعالیت الکتریکی قلب توسط الکترودهایی که روی پوست بدن گذاشته می ‌شوند گفته می شود.الکتروکاردیوگرام  شامل اقسام مختلفی از موج ها است. بعضی از این امواج گنبدی شکل و برخی نوک‌ تیز هستند.

هر کدام از این امواج مربوط به یک سری فعالیت ‌های الکتریکی عضلات قلب هستند.

پزشکان با دانستن اشکال طبیعی و غیر طبیعی این امواج می ‌توانند بیماری ‌های قلبی و حتی غیر قلبی که منجر به تغییرات الکتریسیته قلب می ‌شوند را شناسایی و درمان کنند.

نوار قلب

* این بیماری‌ ها شامل آنفارکتوس قلبی و آریتمی‌ های قلبی (به معنی ضربان های نا به‌ جا و غیر طبیعی قلبی)‌ می ‌باشد. در مورد آنفارکتوس قلبی نه ‌تنها در تشخیص اولیه بیماری از نوار قلب کمک گرفته می‌ شود، بلکه در ساعات بعد از وقوع آنفارکتوس که بیشترین خطر وقوع آریتمی ‌های بدخیم قلبی بیمار را تهدید می ‌کند، بیمار به طور مداوم تحت مانیتورینگ بوده و هر گونه آریتمی سریعا با شوک یا دارو درمان می ‌شود.

* الکتروکاردیوگرام حتی در برخی بیماری ‌های غیر قلبی مثل انواع مسمومیت‌ های دارویی و تغییرات کلسیم و پتاسیم خون نیز کمک ‌کننده است و پزشکان از آن کمک می ‌گیرند.

الکتروکاردیوگرام در حالت عادی تغییری ندارد، ولی هنگامی که قلب تحت فشار قرار می ‌گیرد، دچار تغییر می ‌شود.

روشهای گرفتن نوار قلب

روش اول

همان نوار قلب معمولی است. تغییرات ولتاژ الکتریکی قلب روی نوار کاغذی که با سرعت مشخص حرکت می‌ کند ثبت می ‌شود.

روش دوم

بیمار در بیمارستان بستری شده و به طور مداوم فعالیت الکتریکی قلب او در صفحه نمایشی نشان داده می ‌شود. از این روش در بیماری‌ های حاد قلبی یا در بیماران بدحال که نیاز به مراقبت مداوم قلبی دارند استفاده می ‌شود.

روش سوم

مانیتورینگ هولتر است. این روش برای افرادی استفاده می ‌شود که در طول شبانه روز فقط لحظات یا دقایق کوتاه دچار مشکل قلبی می ‌شوند و بقیه زمان ‌ها مشکل واضحی ندارند. در این روش یک دستگاه ضبط به بیمار وصل می ‌شود تا در طول شبانه روز فعالیت‌ های الکتریکی قلب را ثبت کند تا پزشک بعدا با بررسی آن ها وقوع حوادث قلبی را متوجه شود.

منبع-http://iranheart.ir

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 0:50  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

ابولا یک بیماری نادر است و اغلب منجر به مرگ انسان و پستانداران غیر انسان (مانند میمون ها و گوریل) می شود. شیوع بیماری تب ابولا در آفریقا وجود دارد.شواهدی وجود دارد که نشان میدهد ویروس ابولا از طریق هوای پخش شده از پستانداران غیر انسان به از قبیل میمون به میمون، انتقال می یابد.تب ابولا با استفاده از آزمایش خون برای شناسایی ویروس ابولا در خون تشخیص داده می شود. ابولا (Ebola) یک بیماری ویروسی است که از سوی ویروس ابولا ایجاد می شود. این ویروس از خانواده فیلوویروس ها است که پس از وارد شدن به بدن ، نوعی بیماری تب دار و خونریزی دهنده ایجاد می کند که در ۵۰تا ۹۰درصد بیماران علامت دار به مرگ منجر خواهد شد.البته از ۴ گونه ویروسی ابولا یک گونه تنها به یک ابتلای بدون علامت منجر می شود و به مرگ نیز منتهی نخواهد شد. ابولا اولین بار در سال ۱۹۷۶ در یکی از استان های سودان و نیز منطقه ای در نزدیکی زئیر جایی که هم اکنون جمهوری دمکراتیک کونگو واقع شده است پیدا شد.بین ژوئن تا نوامبر آن سال ، ۲۸۴ نفر به این بیماری مبتلا شدند که در نهایت ، ۱۵۱ نفر، جان خود را از دست دادند.طی سالهای بعد، این ویروس به دیگر کشورهای آفریقایی هم گسترش یافته و هرچند سال یکبار تعدادی کشته و قربانی برجا می گذارد.البته فقط آفریقا درگیر نشده و بیماری پای خود را از آفریقا نیز بیرون گذاشته است. ابولا گاه به گاه بهطور مرگباری در میان انسانها و میمونها در آفریقا شایع میشود. این ویروس با ایجاد تب شدید و خونریزی بیمار را از پا درمی آورد و خیلی سریع گسترش مییابد. در سال ۱۹۷۶ ابولا حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا کرد و با شیوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به بیماری ۹نفر مردند. بار دیگر در سال ۱۹۹۵ ابولا شایع شد و این بار ۸۰ درصد مبتلایان کشته شدند. ابولا نام نوعی ویروس است. تب خونریزی دهنده ابولا، یک بیماری شدید و کشنده است که نخستین بار در سال ۱۹۷۶میلادی شناخته شد. نام ویروس این بیماری از یکی از رودخانههای کشور زئیر، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده. این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد. پژوهشگران بر این باورند که ویروس ابولا از طریق حیوانات به انسان سرایت میکند و معمولا در بدن جانوری زندگی میکند که در قاره آفریقا سکونت دارد. اکثر افرادی که ابتلای آنان به ابولا تا کنون تأیید شده اهل کشورهای آفریقایی بودهاند.تب خونریزی دهنده ابولا معمولا به صورت شیوع ناگهانی بروز میکند و شیوع آن هم از یک بیمارستان یا درمانگاه آغاز میشود. در سال ۱۹۷۶ ابولا در آفریقا حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا کرد و با شیوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به بیماری ۹نفر مردند. بار دیگر در سال ۱۹۹۵ ابولا شایع شد و این بار ۸۰ درصد مبتلایان کشته شدند. اخیرا سازمان جهانی بهداشت شیوع تب خونریزی دهنده ابولا را در یکی از استانهای کشور کنگو تأیید کرده است. در این شیوع نسبتا وسیع، تاکنون ابتلای ۱۷ نفر به ویروس ابولا تأیید شده است که ۶ نفر آنها در استان جنوبی کاسای کشته شدهاند. البته سخنگوی سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده آزمایشگاه مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در آمریکا مشغول انجام آزمایشهای بیشتر روی نمونههای به دست آمده از بیماران مشکوک به تب خونریزی دهنده ابولا است. به دلیل خاصیت سرایت بالای این بیماری پرسنل بهداشتی ناگزیر از رعایت شدید و دقیق اصول بهداشتی برای پیگیری از انتشار بیماری و ابتلای خود هستند. آنها برای پوشش کامل بدن از لباس، دستکش و پوتینهایی استفاده میکنند که پس از استفاده باید نابود شود. با وجودی که تعدادی از روستاهای استان کاسای در قرنطینه به سر میبرند، اما سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده فعلا نیازی به اعمال محدودیت در روابط تجاری و سفر به کنگو وجود ندارد. کارشناسان محلی دائما در حال فرستادن پیامهایی از طریق رادیو و تلویزیون هستند که به مردم آموزش میدهد چگونه از آلوده شدن به این ویروس پیشگیری کنند. این خطر به ویژه در مراسم تدفین قربانیان ابولا و با تماس نزدیک افراد با جسد قربانیان وجود دارد. خطر کشندگی ویروس ابولا که تا کنون درمانی برای آن پیدا نشده، بین ۵۰ تا ۹۰درصد است. طی چند سالی که از هجوم ابولا می گذرد، کارهای زیادی برای تشخیص اپیدمیولوژی و نحوه سرایت ابولا صورت گرفته است ، ولی هنوز راه و نحوه دقیق سرایت آن مشخص نشده و تنها می توان گفت که احتمالا ابولا از طریق تماس با خون یا دیگر مایعات بدن و همچنین ترشحاتی همچون خلط افراد آلوده به این ویروس به افراد سالم منتقل می شود؛ مثلا میزان بیماری در مرده شورهای قبرستان ها که تماس مستقیم با بدن قربانیان ابولا داشتند، بسیار بالا بوده.پزشکان ، پرستاران و بهیارانی که مشغول درمان مبتلایان ابولا بودند هم بکرات در حین انجام وظیفه خود به این بیماری دچار شدند، که علت آن عدم رعایت مسائل بهداشتی و مراقبتی لازم و عدم آگاهی از نحوه انتقال در سالهای اول شناسایی این بیماری بود.به هر حال ، این ویروس به هر شکلی که به بدن وارد شود، بعد از ۲تا ۲۱روز علایم آن ظاهر می شود. بیمار با بروز ناگهانی تب ، ضعف شدید، درد عضلانی ، سردرد و گلودرد به پزشک مراجعه می کند.معمولا بعد از مدت کوتاهی ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، بثورات پوستی ، اختلال عملکرد کبد و کلیه و حتی در بعضی موارد خونریزی داخلی و خارجی نیز به دنبال علایم و نشانه های اولیه بروز خواهند کرد و وضعیت بیمار بشدت رو به وخامت می رود. نتایج آزمایش ها افت تعداد گلبول های سفید و پلاکت ها و افزایش آنزیم های کبدی را نشان می دهند. برعکس سالهای نخست ، تشخیص بیماری آسان تر شده است.تست های تشخیص اختصاصی به صورت تشخیص آنتی ژن ها و یا ژنهای ویروسی در خون یا دیگر مایعات بدن در دسترس هستند.اخیرا کشت سلولی این ویروس نیز مقدور شده و حتی می توان آنتی بادی های تشکیل شده علیه این ویروس را در بدن بیماران تعیین کرد. به هر حال ، اگر چه روشهایی که گفته شد تشخیص بیماری را تسهیل کرده اند، اما خطر انتقال بیماری به پرسنل آزمایشگاه بسیار بالاست و در خین انجام چنین آزمایش هایی باید بشدت مراقب بود. روز پنجم همین ماه می بود که یک محقق زن روسی در یکی از آزمایشگاه های بشدت محافظت شده در سیبری به دلیل وارد شدن سرنگ حاوی ویروس ابولا به دستش بیمار شد و ۲هفته بعد جان سپرد.این آزمایشگاه یکی از دو نقطه روی زمین است که واکسن آبله در آن نگهداری می شود. درمان ابولا در موارد وخیم ، مانند بیمارانی که بشدت دهیدراته هستند، بیمار باید به بخش مراقبت های ویژه انتقال یابد.تاکنون هیچ گونه درمان اختصاصی یا حتی واکسنی برای ابولا کشف نشده و تمام داروها و واکسن هایی که فعلا پیشنهاد می شوند به سالها تحقیق برای رسیدن به مرحله بالینی احتیاج دارند. با وجود این ، چند نکته را می توان توصیه کرد. ۱- بیماران مشکوک باید قرنطینه شوند و به پرستارانی که از این بیماران مراقبت می کنند توصیه شود مراقبت های لازم را برای محدود کردن تماس ها و کنترل دقیق ترشحات بدن بیمار به انجام برسانند.انجام اقدامات تهاجمی یا حتی اقداماتی مثل گذاشتن سوند، گرفتن نمونه هایی از ترشحات بدن بیماران ، رگ گیری و انجام ساکشن و در کل تمام اقدامات پرستاری باید تحت مراقبت کامل و کنترل دقیق انجام گیرد.پرستاران و پرسنل بیمارستان که با بیماران در تماس هستند باید به کمک دستکش ، ماسک و روپوش های مناسب محافظت شوند. ۲- افراد خانواده و دیگر افرادی که با چنین بیمارانی تماس داشته اند باید تحت پیگیری کامل قرار گیرند.این پیگیری شامل تعیین و اندازه گیری درجه دمای بدن ۲بار در روز و بستری بیمار در بیمارستان و قرنطینه دادن تمام افراد مشکوک به ابتلا به این بیماری در بیمارستان (بلافاصله پس از بروز تب) است. ● ابولا چیست؟ ابولا در واقع نام نوعی ویروس است. تب خونریزی دهنده ابولا، یک بیماری شدید و کشنده است که نخستین بار در سال ۱۹۷۶میلادی شناخته شد. نام ویروس این بیماری از یکی از رودخانههای کشور زئیر، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده. این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد. پژوهشگران بر این باورند که ویروس ابولا از طریق حیوانات به انسان سرایت میکند و معمولا در بدن جانوری زندگی میکند که در قاره آفریقا سکونت دارد. اکثر افرادی که ابتلای آنان به ابولا تا کنون تأیید شده اهل کشورهای آفریقایی بودهاند. تب خونریزی دهنده ابولا معمولا به صورت شیوع ناگهانی بروز میکند و شیوع آن هم از یک بیمارستان یا درمانگاه آغاز میشود. ● چگونه منتشر میشود؟ تب خونریزی دهنده ابولا از بیماریهای مشترک بین انسان و دام به شمار میرود. این بیماری فقط انسان، میمون و شامپانزه را مبتلا میکند. محل زندگی ویروس ابولا احتمالا در بدن گروهی از همین حیوانات است. انسانها ناقل ویروس نیستند و بهطور تصادفی به ویروس آلوده میشوند. اینکه چگونه ویروس ابولا از بدن حیوانات به بدن انسان وارد میشود بهطور کامل مشخص نیست. پس از آنکه فردی به این ویروس آلوده شد، انسانهای دیگر را آلوده میکند. یکی از راههای انتقال عفونت بین انسانها، تماس مستقیم با خون و ترشحات بدن فرد آلوده است که معمولا در بین اطرافیان بیمار که سعی در نگهداری و پرستاری او دارند، رخ میدهد. یکی دیگر از راههای شایع گسترش این ویروس انتقال آن در بین بیماران و کارکنان یک بیمارستان یا درمانگاه است. ● چه علایمی دارد؟ علایم این بیماری در همه بیماران یکسان نیست. پژوهشگران هنوز نمیدانند چرا تعدادی از افراد پس از ابتلا به این بیماری بهبود مییابند و برخی دیگر کشته میشوند. به هر حال میتوان گفت پاسخ ایمنی بیمارانی که در اثر ویروس ابولا کشته میشوند، چندان قوی نیست. در چند روز اولی که انسان به ویروس آلوده میشود، تب بالا، سردرد، درد عضلات، دل درد، اسهال و خستگی بروز میکند. بعضی از بیماران در این مرحله دچار گلودرد، سکسکه، قرمزی و خارش چشم، بثورات پوستی، اسهال خونی و استفراغ خونی میشوند. با گذشت یک هفته از آلودگی، درد قفسه سینه، شوک و مرگ اتفاق میافتد. بعضی از بیماران در این مرحله کور شده و خونریزی میکنند. تشخیص و درمان تشخیص زودرس تب خونریزی دهنده ابولا دشوار است چرا که علایم اولیه آن مثل خارش و قرمزی چشم و بثورات پوستی، در بیماریهای دیگری که شایعتر هستند نیز دیده میشود. ما اگر پزشک به این بیماری مشکوک شود، باید فورا از بیمار آزمایش خون به عمل آورد. اگر بیمار اسهال خونی نیز داشته باشد، مدفوع او هم مورد آزمایش قرار میگیرد. برای درمان این بیماری هیچ درمان مشخصی وجود ندارد. در حال حاضر اکثر درمانهایی که به بیماران داده میشود، درمانهای تقویتی هستند. این درمانها شامل کمک به حفظ فشار خون بیمار، حفظ مایعات بدن و نیز کمک به تنفس بیمار هستند. چند سال پیش در شیوع ابولا در کیکویت، پزشکان راه جدیدی را برای درمان بیماران امتحان کردند. آنها به ۸ نفر از بیماران، خون افرادی را که به ابولا مبتلا شده و از آن جان سالم بهدر برده بودند، تزریق کردند. نتیجه رضایت بخش بود. ۷ نفر از بیماران زنده ماندند. هر چند این نتیجه امیدوار کننده است اما چون پژوهش مذکور فقط روی ۸ نفر انجام شد، نمیتوان آن را برای درمان همه بیماران تعمیم داد! ● چگونه میتوان پیشگیری کرد؟ پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده ابولا در آفریقا با دشواریهای چندانی روبهروست. هدلیل آنکه هویت و محل زندگی حیواناتی که مخزن ابولا هستند ناشناخته است، تنها چند راه ابتدایی برای پیشگیری از بیماری پیشنهاد شده. اصل مهم در پیشگیری از آلوده شدن پرهیز از تماس مستقیم با بیمار است. اگر مواردی از بیماری مشاهده شود، اولین کسانی که باید بسیار مراقب خطر باشند، کارکنان مراکز بهداشتی- درمانی هستند. این افراد باید از پوشش کامل، ماسک، دستکش و عینک استفاده کنند. هدف از این کار ممانعت از آلوده شدن با خون و ترشحات بدن فرد مبتلاست. همچنین اگر بیمار بمیرد، باید از تماس با بدن مرده نیز خودداری کرد
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 0:47  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

روغن پالم از اسیدهای چرب و گلیسرول مثل همه چربی ها تشکیل شده است. بر خلاف تمام چربی ها اسیدهای چرب اشباع فراوانی دارند که در دمای اتاق جامد هستند. روغن پالم اسم خود را از اسید چرب اشباع c16 یالمتیک اسید گرفته است. به گزارش نامه نیوز به نقل از عصرایران، روغن پالم؛ واژه یا به عبارتی ماده ای است که اگر چه جدید نیست اما در چند روز اخیر وارد حوزه گسترده واژه های نگران کننده در ذهن ایرانیان شده است. هنوز چند روزی از صحبت های وزیر بهداشت درباره شایعه ورود پالم به صنایع لبنی نگذشته بود که واکنشها نسبت به آن آغاز شد و این بهترین دلیل برای اثبات ضرب المثل قدیمی تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها بود. وقتی وزیر بهداشت اعلام کرد در ماست پرچرب بعضی از شرکتها که اسمشان اعلام خواهد شد روغن پالم استفاده می شود دبیر انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه هیچ کارخانه‌‌ای را سراغ ندارم که از چربی گیاهی به جای چربی حیوانی در تولید شیر پرچرب استفاده کند، گفت: این حرفها تشویش اذهان عمومی است واگر وزارت بهداشت از وجود کارخانه‌‌های متخلف مطلع است باید فورا جلوی فعالیت آن‌ها را بگیرد. رضا باکری رئیس انجمن صنایع لبنی در مورد استفاده روغن پالم برای تولید شیر پرچرب توسط برخی از کارخانه‌های صنایع لبنی به فارس گفت: این موضوع را شنیده‌ام و از بیان آن توسط وزیر بهداشت و درمان بسیار تعجب کردم. اما در همین زمینه ،رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با تاکید بر اینکه اضافه نمودن روغن پالم به شیر به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست، گفت: این اقدام سلامت شهروندان را به صورت جدی تهدید می‌کند و لازم است وزارت بهداشت و درمان مداخله جدی برای نظارت داشته باشد. رحمت‌الله حافظی درباره مطرح شدن خبری مبنی بر اضافه نمودن روغن پالم به شیر گفت: این مسئله از نظر بهداشتی و سلامت مورد تایید نیست و انتظار داریم وزارت بهداشت با مداخله و نظارت بیشتر مانع از این اقدام شود. اما روغن پالم چیست و چرا اضافه کردن آن به مواد پرچرب خطر آفرین است؟ روغن پالم یا نخل نوعی روغن گیاهی است که از مغز میوه نخل روغنی استخراج می‌شود. به‌کارگیری روغن نخل به‌عنوان سوخت گیاهی از چند سال اخیر، موجب افزایش تقاضای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت آن هم شده‌است. کشور مالزی بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن نخل در دنیا است . و در اکثر خیابانهای شهرهای مالزی این درخت به فراوانی دیده می شود. مثل همه روغن های گیاهی روغن نخل حاوی کلسترول نیست اگرچه مصرف چربی اشباع شده کلسترول LDL و HDLرا افزایش می دهد. روغن نخل یک ماده رایج پخت و پز در کمربند استوایی، افریقا،اسیای جنوب شرقی و بخش هایی از برزیل است.در دیگر نقاط جهان برای پایین اوردن هزینه ها در صنایع غذایی تجاری و پایداری بالا اکسیداتیو (اشباع) محصول تصفیه شده برای سرخ کردن هم استفاده می شود. با این حال مطالعاتی در سال 2009 انجام شد که نشان داد ممکن است روغن نخل جایگزین مناسبی به دلیل داشتن چربی های ترانس برای افراد با سطح بالا LDL نیست. استفاده از روغن نخل نگرانی هایی را برای گروه های فعال محیط زیست ایجاد کرده است. میزان زیاد روغن ها در درختان باعث جذب سرمایه گذاران برای سود دهی شده است که این منجر به از بین رفتن جنگل های مالزی و اندونزی به منظور ایجاد فضا برای کشت خالص روغن خرما شده است. پالم و افزایش بیماری قلبی روغن پالم از اسیدهای چرب و گلیسرول مثل همه چربی ها تشکیل شده است. بر خلاف تمام چربی ها اسیدهای چرب اشباع فراوانی دارند که در دمای اتاق جامد هستند. روغن پالم اسم خود را از اسید چرب اشباع c16 یالمتیک اسید گرفته است. اسید اوئیک اشباع شده نیز تشکیل دهنده روغن نخل است. به گفته ی سازمان بهداشت جهانی شواهد قانع کننده ای است که نشان می دهد مصرف پالمتیک اسید احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. بنابراین آن را به عنوان اسیدهای چرب ترانس در طبقه بندی قرار می دهند. چربی های ترانس نیز در دمای اتاق جامداند آنتی اکسیدان های روغن پالم قرمز مثل توکوتری نولز و کاروتنوئیدها به دلیل خواص درمانی که ادعا می شد به مواد غذایی و لوازم آرایش اضافه می شد و هم اکنون هم در مواد آرایشی خانمها استفاده می شود و قسمت اعظم تولیدات آرایشی به روغن پالم وابسته است. مطالعاتی در سال 2009 میزان انتشار اکرول را آزمایش کرد. نشان داد که یک محصول سمی و بد بود حاصل از تجزیه گلیسرول از قسمت عمیق سرخ کردن سیب زمینی در روغن پالم قرمز و زیتون و روغن آفتابگردان اشباع نشده حاصل می شود. در حال حاضر روغن پالم به عنوان «روغن گیاهی» یا «چربی گیاهی» بر روی برچسب های مواد غذایی در اتحادیه اروپا (EU) ذکر شده است. از سال 2015 زیر نظر اتحادیه اروپا در بسته بندی مواد غذایی دیگر اجازه استفاده از اصطلاح کلی «چربی گیاهی» یا «روغن گیاهی» در فهرست مواد تشکیل دهنده داده نخواهد شد. تولید کننده ی مواد غذایی باید نوع خاص چربی گیاهی را استفاده می کند شامل روغن پالم را ذکر کند. سایر کاربردها: سوخت زیستی روغن نخل را می توان به عنوان بیودیزل (سوخت زیستی) که آن هم معمولا به عنوان روغن پالم متیل استر شناخته شده است استفاده کرد. روغن پالم متیل استر از طریق یک فرایند به نام تبادل استری ایجاد شده است. سوخت زیستی روغن پالم معمولا برای ساخت بیودیزل روغن پالم مخلوط با سایر سوخت ها مخلوط می شود. بیو دیزل روغن پالم استاندارد N14212 اروپا را برای سوخت زیستی دریافت کرد. بزرگ ترین واحد تولید بیو دیزل روغن پالم در جهان در سال 2011 فنلاند بود که روغن بیو دیزل گیاهی را در سنگاپور افتتاح کرد
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم مرداد 1393ساعت 23:35  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

زنان باردار بعد از زایمان تا مدت ها دچار ورم هستند اما با داشتن الگوی تغذیه ای سالم بعد از این دوران می توانند به تناسب اندام حود دست یافتند. زنان باردار بعد از زایمان تا مدت ها دچار ورم هستند اما با داشتن الگوی تغذیه ای سالم بعد از این دوران می توانند به تناسب اندام حود دست یافتند. به گزارش باشگاه خبرنگاران گفتنی است، چینی ها بر این باورند بعد از زایمان زنان باید با مصرف سوپ پخته شده با گوشت اردک یا میگو و انواع سبزیجات باعث می شود ورم آن ها از بین برود. بررسی ها نشان می دهند، دستور پخت این سوپ ها بستگی به ذائقه فرد دارد اما پزشکان توصیه می کنند با افرایش فلفل و زنجبیل به غذاهایتان بعد از دوران بارداری نیز می توانید ورم خود را کاهش دهید و اضافه وزن دوران بارداری تان را از بین ببرید. خانمی كه زایمان كرده است در واقع مسئول تغذیه خود و نوزادش می‌‌باشد، پس باید رژیم غذایی خود را با دقت انتخاب كند. رژیم بعد از زایمان باید با دقت دوران بارداری رعایت شود. خوردن همه مواد مانند حبوبات و دانه‌های مغذی، میوه‌های تازه، سبزیجات و غذاهایی كه پروتئین و كلسیم و آهن را به فراوانی فراهم می‌‌كنند باید مورد توجه قرارگیرد.
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم تیر 1393ساعت 17:55  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

انتخاب مواد غذایی سالم خیلی اهمیت دارد چرا که برخی مواد غذایی سرطان‌زا هستند و باید در خرید آنها دقت داشته باشید. احتیاط در انتخاب مواد غذایی بسیار مهم است و باید در مورد مواد غذایی که می‌خوریم بیشتر دقت کنیم. غذاها و نوشیدنی‌هایی واقعا سرطان‌زا هستند که در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره شده است و بهتر است حداقل مصرف آنها را کاهش دهید. مواد غذایی اصلاح ژنتیکی: این مواد در بسیاری از مواد غذایی مشتق شده و برای سلامتی مضر هستند؛ مانند ذرت بو داده، دانه سویا، برنج و یا کلزا؛ در نتیجه محصول کاملاً طبیعی و بدون بیوتکنولوژی بهتر است. گوشت‌های فرآوری شده: غذاهای آماده، بیکن، سوسیس و کالباس و هات‌داگ حاوی مواد نگهدارنده هستند؛ آنها دارای نیترات سدیم و نیتریت سدیم هستند که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و انواع سرطان وجود دارد. ذرت بو داده: ذرت بو داده آماده، با مواد شیمیایی درست شده است که می‌تواند موجب نازایی، سرطان کبد، بیضه‌ها و لوزالمعده شود؛ پس بهتر است خودتان ذرت را به روش قدیمی درست کنید. نوشیدنی‌های گازدار: سودا پر از قند، رنگ‌های غذایی و مواد شیمیایی است؛ این نوع نوشیدنی‌ها بدن را اسیدی می‌کنند و سلول‌های سرطانی را پرورش می‌دهند. (سودا یا آب گازدار یا آب کربناته، آبی است که در آن کربن دی‌اکسید، تحت فشار حل شده باشد.) مواد‌غذایی و نوشیدنی‌های رژیمی: نوشیدنی‌های رژیمی بدتر از سودا هستند، در کل محصولات رژیم غذایی آسپارتام به وجود می‌آورند؛ آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی است و در رستوران‌ها ، سوپرمارکت‌ها و حتی آشپزخانه شما وجود دارد و شما به ندرت می‌توانید یک بسته آدامس یا شیرینی بدون آسپارتام پیدا کنید؛ پاکت‌های حاوی شکر در رستوران‌ها نیز دارای آسپارتام هستند. در واقع آسپارتام یک ترکیب سنتتیک است که از اتصال دو اسید آمینه فنیل آلانین و اسید آسپارتیک با یک متیل الکل به وجود می‌آید؛ متیل الکل در بدن به اسید فورمیک و فورمالدئید تبدیل می‌شود و هر بار مواد غذایی آسپارتام مصرف می‌کنید بدن شما مقداری از این مواد ناسالم دریافت می‌کند. استفاده از مواد حاوی آسپارتام موجب بیماری نقائص هنگام تولد و سرطان می‌شود و مضرات جانبی آن تشنج، سردرد، میگرن، سرگیجه شدید، لرزش، ضعف حافظه، خواب آلودگی، بی‌حسی دست و پا، تومورهای مغزی، اختلال در تکلم، خستگی شدید پاها، دردهای صورت، ایجاد صداهایی شبیه به زنگ یا سوت در گوش، افسردگی، حساسیت و زودرنجی، پرخاشگری، اضطراب، بیخوابی، عوارض قلبی مانند افزایش ضربان قلب، تنگی تنفس و افزایش فشار خون است. آرد سفید تصفیه شده: این عنصر در غذاهای فرآوری شده وجود دارد و کربوهیدرات بیش از اندازه دارد؛ مصرف به طور منظم کربوهیدرات‌های تصفیه شده 220 درصد باعث سرطان سینه در زنان می‌شود. میوه‌های متداول: سیب، انگور، توت فرنگی ... می‌تواند یک خطر عمده سرطان باشد مگر اینکه عاری از آفت‌کش‌ها باشد؛ 98 درصد از محصولات به ویژه از نوع موجود در لیست میوه‌های با آفت‌کش‌ها، سرطان زا هستند و کلاً تمام مواد آلوده به آفت‌کش‌ها سرطان‌زا هستند. ماهی آزاد پرورشی: ماهی آزاد پرورشی کمبود ویتامین D دارد و اغلب با مواد شیمیایی سرطان‌زا آلوده شده‌اند و آلوده به بی فنیل‌های پلی کلرینه، و آفت‌کش‌ها هستند. روغن‌های هیدروژنه: روغن‌های هیدروژنه معمولاً برای ذخیره غذاهای فراوری شده استفاده می‌شود که می‌تواند به بیماری‌های ناتوان کننده مانند سرطان منجر شود.
+ نوشته شده در  شنبه هفتم تیر 1393ساعت 12:52  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

 

گوجه فرنگی را می توان به نیروگاه غذایی تشبیه کرد زیرا فواید و مزایای فوق العاده برای سلامتی انسان دارد.
 گوجه فرنگی و فواید فوق العاده آن

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین آ، ث، کا، ویتامین ب6، پتاسیم، فولات، تیامین، منیزیم، نیاسین، مس و فسفر است که همه اینها برای بدن انسان لازم و ضروری هستند. یکی از بهترین فواید گوجه فرنگی این است که کلسترول، چربی اشباع شده، سدیم و کالری بسیار پائینی دارد. می توانید آن را در ساندویچ، سالاد، اسموتی ها و سوپ ها مصرف کنید. موارد زیر نیز جزو فواید گوجه فرنگی محسوب می شوند. 

1. بینائی را تقویت می کند.
گوجه فرنگی منبعی غنی از ویتامین های آ و ث است که به تقویت بینائی کمک می کند و از شب کوری پیشگیری می کند. تحقیقات اخیر نشان داده اند که مقدار بالای ویتامین آ در گوجه فرنگی به پیشگیری از دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد، نوعی بیماری چشم) کمک می کند. به علاوه گوجه فرنگی ریسک ابتلا به آب مروارید را نیز کاهش می دهد. این گیاه همچنین سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند لیکوپن، لوتئین و زئازانتین است که از چشمان شما در مقابل صدمه نور آفتاب مراقبت می کند. 
2. به مبارزه با سرطان کمک می کند.
طبق تحقیقی که در مجله مؤسسه ملی سرطان آمریکا منتشر شد، مصرف بیشتر گوجه فرنگی به مبارزه با سرطان پروستات کمک می کند. این گیاه ریسک ابتلا به سرطان های دیگر مانند سرطان معده، ریه، گردن رحم، دهان، گلو، روده، مری و تخمدان را کاهش می دهد. دلیل آن هم این است که گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان لیکوپن است. اگر می خواهید فواید ضدسرطانی گوجه فرنگی برایتان بیشتر شود، آن را با روغن زیتون بپزید. 
3. پوست را تمیز می کند. 
مصرف مداوم گوجه فرنگی به تمیز کردن پوست و زیبا به نظر رسیدن آن کمک می کند. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی که آنتی اکسیدانی قوی محسوب می شود از پوست در مقابل صدمه آفتاب و کاهش حساسیت آن به اشعه فرابنفش کمک می کند. زیرا اشعه فرابنفش یکی از دلایل اصلی ایجاد چین های ریز روی پوست است. از گوجه فرنگی برای درمان آکنه و جوش و به حداقل رساندن دریچه ها بزرگ پوست نیز می توان کمک گرفت. پوره گوجه فرنگی را روی پوست تان بمالید تا درخشش آن برگردد. 
4. سطح قند خون را پائین می آورد. 
گوجه فرنگی حاوی کربوهیدرات کمی است و به کاهش سطح قند خون کمک می کند. همچنین کروم موجود در این گیاه به کنترل قند خون کمک می کند و از بالا رفتن فشار خون جلوگیری می نماید. تحقیقات نشان داده اند که آنتی اکسیدان های موجود در گوجه فرنگی از گردش خون و کلیه ها یعنی بخش هایی از بدن که اغلب در اثر دیابت آسیب می بینند، محافظت می کند. 
5. باعث می شود خوب بخوابید. 
گوجه فرنگی منبع بسیار خوبی از لیکوپن و ویتامین ث است که باعث می شود خوب بخوابید. بنابراین اگر مشکل خواب دارید، به رژیم غذایی روزانه خود گوجه فرنگی بیفزائید. آن را در سالاد یا سوپ بریزید و یا در اسموتی از آن استفاده کنید.
6. استخوان هایتان را سالم نگه می دارد. 
گوجه فرنگی حاوی ویتامین کا و کلسیم است که استخوان های شما را سالم نگه می دارد. بنابراین، خوردن آن به تقویت و ترمیم استخوان ها کمک می کند. ثابت شده است که آنتی اکسیدان لیکوپن تراکم استخوان را نیز بهبود می بخشد و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. 
7. دردهای مزمن را تسکین می دهد.
بخاطر وجود عوامل ضدالتهابی مانند کاروتنوئیدها و بیوفلاوونوئیدها، گوجه فرنگی موجب تسکین دردهای مزمن می شود. افرادی که از دردهای ملایم رنج می برند معمولاً التهاب دارند. تحقیق نشان داده است که نوشیدن یک لیوان آب گوجه فرنگی در هر روز موجب کاهش سطح TNF-alpha در خون می شود که تا 34 درصد دلیل التهاب است. بنابراین گوجه فرنگی برای افرادی که به بیماری قلبی، پوکی استخوان، سرطان و آلزایمر مبتلا هستند مناسب است. 
8. برای موهایتان خوب است. 
گوجه فرنگی بخاطر آنکه سرشار از ویتامین ها و آهن است برای تقویت موهایتان خوب است و به موهای آسیب دیده درخشش می دهد. به علاوه اسیدیته موجود در آن باعث می شود که سطح pH موها متعادل شود. اگر شوره سر دارید یا سرتان می خارد، پس از شامپو زدن به موها، آب گوجه فرنگی تازه را به موهای و کف سرتان بمالید و 4 تا 5 دقیقه با آب سرد یا ولرم آبکشی نمایید. سعی کنید بطور مداوم به سرتان گوجه فرنگی نمالید، زیرا اسیدیته آن موهایتان را خشک می کند.
9. به کاهش وزن کمک می کند.
اگر در تلاشید تا چند کیلو وزن کم کنید، بهتر است گوجه فرنگی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید. زیرا چربی و کالری آن کم است و کلسترول ندارد. گوجه فرنگی پر از فیبر و آب است و شکم تان را پر می کند بدون آنکه کالری اضافی به شما بدهد. می توانید آن را خام مصرف کنید یا در غذاها و سالادها آن را اضافه کنید.
+ نوشته شده در  شنبه هفتم تیر 1393ساعت 12:49  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

1- بد هیکل: بسته به داروی مخدر مصرفی، وزن فرد معتاد ممکن است طی زمان کوتاهی به طور غیرطبیعی افزایش و یا کاهش پیدا کند. پس چاقی و لاغری در طی مدت کوتاه، از اثرات مضر مصرف مواد مخدر می باشد. 2- یکی دیگر از تاثیرات مضری که مصرف مواد مخدر روی بدن فرد دارد، اثرات آن روی بهداشت و نظافت شخصی می باشد .فرد معتاد، آدمی کثیف و آشفته می باشد. 3- بیماری های دهان و دندان: بیماری های لثه به صورت خفیف یا شدید، در معتادان به مواد مخدر وجود دارد. این افراد معمولا لثه هایی قرمز رنگ دارند که با خونریزی همراه است. افرادی که معتاد می شوند، مسئولیت پذیری خود را در قبال زندگی از دست می دهند و به فردی بی مسئولیت تبدیل می شوند. متاسفانه آنها در مورد مسایل مربوط به سلامت شخصی خود هم احساس مسئولیت نمی کنند؛ مثلا به وفور مشاهده شده که این افراد، بیماری لثه خود را درمان نمی کنند و در نهایت با بیماری حاد لثه و از دست دادن دندان ها مواجه می شوند . 4- عفونت دستگاه تنفسی فوقانی: بروز عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از بارزترین اثرات مضر مصرف مواد مخدر می باشد. معمولا افراد معتاد سیگار می کشند و یا مواد مخدر را با عمل دم وارد ریه های خود می کنند. این فرد با علایمی مانند خونریزی بینی، سرفه شدید و التهاب قفسه سینه مواجه می شود که در صورت ادامه مصرف و یا مصرف طولانی مدت مواد مخدر، علایم مذکور تشدید شده و فرد به نارسایی ریوی مبتلا می شود که حتی خطر مرگ را به دنبال خواهد داشت. یکی از عوارض مصرف مواد مخدر، از دست دادن آب بدن می باشد که به دنبال آن مشکلی به نام یبوست ایجاد می شود 5- اختلالات پوستی: پوست افراد معتاد به مواد مخدر، به رنگ قرمز متمایل می شود. با مصرف مواد مخدر، ضربان قلب و فشار خون افزایش پیدا می کند و سرخرگ ها و سیاهرگ های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند پوست آنها را لکه دار کند. به همین ترتیب غدد عرق و چربی بدن آنها بیش از حد فعال می شوند و زمینه را برای ابتلای فرد معتاد به ناراحتی ها و بیماری های پوستی از جمله آکنه فراهم می کنند. 6- اختلالات عصبی و شناختی: مواد مخدر به محض ورود به بدن، روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد. مصرف مواد مخدر می تواند حافظه و میزان توجه فرد و توانایی استدلال و برهان او را به طور کامل و یا نسبی مختل کند؛ مثلا قدرت تصمیم گیری او را در شرایط بحرانی کاهش و یا کلا از بین ببرد. با افزایش مصرف، شدت این تاثیرات بر بدن بیشتر می شود و فرد ناتوان تر از گذشته می شود. 7- اختلالات خواب و هذیان گویی: یکی از تاثیرات مضر مصرف مواد مخدر بر روی سیستم عصبی، اختلالات خواب می باشد. طی این تاثیر، فرد به مرور بی خواب می شود و شروع به هذیان گویی می کند . 8- تهوع: تهوع یکی از عوارض شایع بسیاری از انواع مواد مخدر می باشد. آستانه تحمل بدن فرد در مواجهه با مصرف مواد مخدر متفاوت است. حال اگر میزان دوز مصرفی افراد، زیادتر از آستانه تحمل آنها باشد، حالت تهوع در فرد ایجاد می شود. این حالت، هنگام اولین مصرف و موقع افزایش دوز مصرفی، به طور فراوان مشاهده می شود. 9- یبوست: یکی از عوارض مصرف مواد مخدر، از دست دادن آب بدن می باشد که به دنبال آن مشکلی به نام یبوست ایجاد می شود. فرد مصرف کننده مواد مخدر با کمبود آب بدن مواجه می شود و برای رفع این مشکل باید آب بیشتر و مواد غذایی با فیبر بالا مثل سبزیجات، مصرف کند. 10- تداخل دارویی: مصرف برخی داروها به طور هم زمان و بدون اجازه پزشک توسط معتادان، بسیار خطرناک می باشد و حتی می تواند منجر به مرگ شود.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم خرداد 1393ساعت 12:34  توسط انجمن اورژانس فسا  | 


پدید آورنده : فریبا ابتهاج شیرازی ،

معضل اعتیاد نه تنها در ایران، بلکه در نقاط مختلف جهان معضلی است که اگر چه در باره رفع آن بحثها و تلاشهای مختلفی صورت می گیرد، اما همچنان بر پیچیدگیهای آن افزوده شده و به عنوان یک بحران جهانی رخ می نماید. در جامعه ما نیز متأسفانه اعتیاد به رغم تلاشهای زیادی که برای مبارزه با آن صورت گرفته، به دلایل مختلف، پدیده ای رو به رشد بوده و به عنوان خطر بزرگی بر سر راه آرمانهای انقلاب اسلامی ـ که همانا کرامت و تعالی انسان می باشد ـ قد علم کرده است.

آمارهای رسمی نشانگر وجود بیش از یک میلیون و دویست هزار معتاد در کشور است و البته آمارهای غیر رسمی بیش از این تعداد را خبر می دهد. اما براستی اعتیاد چیست و معتاد چگونه انسانی است، که سالهاست انبوه خانواده ها، محققان، جامعه شناسان، روانشناسان و ... را در دَوْر و چرخشی گرفتار کرده که ظاهرا بی حاصل و مکرر می نماید. همه می دانند که مواد مخدر چیست و استفاده از آن چه ضررهایی دارد. می دانند که معتاد چه کسی است و می دانند که «اعتیاد بلای خانمانسوز» است، اما ...

اما بیشتر دانسته ها، بویژه در سطح عموم اطلاعاتی سطحی است و در سطح متخصصان و دست اندرکاران اطلاعات، آگاهیها و تجارب به گونه ای پیش رفته است که اینک موجب بروز اختلاف نظرهای قابل توجه در مورد نحوه برخورد با فرد معتاد شده است.

محور اصلی این گزارش «تأثیرات اعتیاد بر خانواده و چگونگی مقابله با آن» بود، اما در جریان تهیه گزارش هر گامی که برای تبیین این مبحث برداشته شد، نبود آگاهیها و اطلاعات صحیح در میان مردم بویژه خانواده های درگیر، بیشتر هویدا شد و سؤالات متعددی مطرح و بی پاسخ می ماند.

به عنوان مثال در اولین قدمها وقتی در میان خانواده های معتادان در مرکز بازپروری قرچک از علت اعتیاد فرزندان و همسران پرسیدیم، پاسخها اغلب «دوست بد»، «فقر و بیکاری» یا «در دسترس بودن مواد مخدر» عنوان می شد. این پاسخها اگر چه درصدی از صحت را در بر داشت، اما سؤالات دیگری را در ذهن ایجاد می کرد. اگر علت «دوست بد» است، بسیاری از افراد در زندگی دوستان بدی داشته اند، اما بدانها پشت کرده اند. اگر «فقر و بیکاری» است، چرا همه کسانی که دچار فقر و بیکاری هستند، به اعتیاد رو نیاورده اند؟ اگر «در دسترس بودن مواد مخدر» است، این امر شامل اقشار مختلف و جمعیت قابل توجهی در جامعه می شود؛ چرا سایرین دچار اعتیاد نشده اند؟ آیا به غیر از عواملی که عنوان شد، عوامل عاطفی، روانی، تربیتی و ... نیز در گرایش به اعتیاد تأثیر دارد؟

بنابراین در جریان تهیه گزارش با طرح اولین سؤالات دریافتیم که پاسخ به سؤال اصلی یعنی «تأثیرات اعتیاد بر خانواده و چگونگی مقابله با آن» نیازمند اطلاعات و آگاهیهای بیشتر در میان پاسخگویان است. چه، کسانی که بدرستی نمی دانند گرفتار چه

چیزی هستند و چرا، به طور طبیعی پاسخهای چندان درستی نیز در مورد تأثیرات اعتیاد و نحوه مقابله با آن نخواهند داشت.

به بیان دیگر انبوه گرفتاران اعتیاد و معتاد در خانواده با داشتن کمترین اطلاعات از عوامل این معضل نمی توانستند پاسخگویان صدیقی برای بیان تأثیرات اعتیاد بر خانواده باشند، بویژه آنکه اکثر آنها به دلایل مختلف بر بسیاری از حقایق سرپوش می گذاشتند و به توجیه اعمال همسر یا فرزند معتاد خود می پرداختند ... و این دور باطلی است که معتاد و خانواده او همچنان گرفتار آنند ... از این رو تلاش شد تا در تهیه این گزارش با تکیه بر تحقیقات اجتماعی و نظریات جامعه شناسان و روانشناسان، گرفتار این دَوْر باطل نشویم؛ اگر چه اذعان داریم آنچه ارایه شده، تنها ذره ای ناچیز از مباحث پردامنه اعتیاد را پاسخگوست. به هر حال قضاوت با شما خوانندگان گرامی است.* * *

صبح یکی از روزهای ماه آخر پاییز ـ

قرچک ورامین ـ مرکز بازپروری معتادان

روز ملاقات است، اما محوطه مرکز بازپروری چندان شلوغ به نظر نمی رسد. یک نوع احساس اضطراب از رویارویی با خانواده های معتادان، در سکوت محوطه بر جان آدمی می نشیند. دیدن چهره های دردمند کسانی که عزیزانشان در دام اعتیاد گرفتارند و سخن گفتن با آنها مثل نمک بر زخم کسی پاشیدن، دردناک است.

ظاهرا چند ماهی است که در این مرکز فقط معتادانی که خود داوطلب ترک هستند، نگهداری می شوند. به همین علت آمار ورودیها درصد قابل توجهی کاهش یافته است. فضای سرد و بی روح بیرون پس از ورود به سالن ملاقات کمی تعدیل می شود. اینجا جنب و جوشی به چشم می خورد. مددکاران مشغول رتق و فتق امور، پاسخ به خانواده ها و سر و کله زدن با داوطلبان ترک هستند. دیواری که تا نیمه شیشه ای است ملاقات کننده ها و مددجوها را جدا می کند و دو گوشی وسیله ارتباطی آنها با یکدیگر است.

ـ مادر! خودت چند سال داری؟

ـ نمی دونم، هفتاد ـ هفتاد و پنج یا بیشتر.

ـ چهل سال مدت زیادی است. چطور شد که پسرت معتاد شد؟

ـ چه کنم؟! از بیست سالگی معتاد شد. به خاطر رفیق بد. براش زن گرفتم، درست نشد. زنش گفت یا ترک کن یا من ترکت می کنم! گوش نکرد. بچه دار شدند. زنش به خاطر بچه مدتی صبوری کرد، اما با یک حادثه بچه مرد.

پیرزن خوشرویی در حالی که مدام با گوشه چادر، مظلومانه اشکهایش را پاک می کند، در انتظار دیدار پسر شصت ساله اش است. پسری با سابقه چهل سال اعتیاد ... و هنوز مادر با صبری غیر قابل باور به دنبال معالجه اوست.

بعدش عروسم طلاق گرفت و رفت. از اون موقع دنبالشم. دعوا کردم، نصیحت کردم، داد زدم، قهر کردم، هر کاری که کردم، نشد که نشد.

ـ حالا چی؟ چطور شده که رضایت به ترک داده؟

ـ مستأجریم، در یک زیرزمین. توی کرایه خونمون موندیم. یکدفعه گفت بریم، می خوام ترک کنم.

ـ با هم زندگی می کنید؟

ـ بله، من و پسرم.

ـ خب، اولش گرفتار دوست بد بود. توی این چهل سال چرا ادامه داد.

ـ چی بگم؟!

ـ آیا از جوانی، پیش از اعتیاد، دارای روحیات خاص یا مشکلاتی نبود؟

ـ چی بگم؟ نه!

ـ دفعه چندمه که به ملاقاتش می آیید؟

ـ بار اوله. تازه آوردیمش.

پسر می آید. گرد پیری بر چهره دارد و آثار سالهای متمادی اعتیاد. ظاهرا از ترک کردن پشیمان شده، شلوغ می کند. به مادرش می گوید من را از اینجا بیرون بیاور. وقتی سکوت و اشکهای آرام مادر را می بیند، ادعا می کند که دچار سکته شده، اما کسی به وضعیتش رسیدگی نمی کند. مددکار از پشت سر او به مادرش اشاره می کند که دروغ می گوید.

چهره و تحرک پسر حاکی از بیماری یا به قول خودش سکته نیست. او بیماری را به عنوان وسیله ای برای جلب ترحم مادر و آزادی از مرکز بازپروری به کار می بَرَد. مادر لحظه ای تردید می کند.

ـ پسرم می گه سکته کرده، چکار کنم؟

مددکار از آن سوی شیشه به این طرف می آید و به مادر توضیح می دهد که این شگرد اغلب مددجوهاست. باور نکنید. او از ترک پشیمان شده، می خواهد بیرون بیاید و دوباره شروع کند ... مادر می گرید.

در کنار چهره تکیده کسی که چهل سال از بهترین سالهای عمرش را در راه اعتیاد به مواد مخدر تباه کرده است، پسرکی کم سن و سال از طریق گوشی با مادر جوانش صحبت می کند. به نظر می رسد بیش از شانزده ـ هفده سال نداشته باشد. اظهار علاقه می کند که مصاحبه ای داشته باشد.

ـ سلام.

ـ سلام.

ـ چند سالته؟

ـ شانزده سال.

ـ چند ساله که معتاد شدی؟

ـ یکی دو سالی می شه.

ـ کلاس چندمی؟

ـ دوم دبیرستان.

ـ با این سن و سال چرا اعتیاد؟

ـ دوستان ناباب. از حشیش شروع کردم. چاق بودم، بچه ها مسخره ام می کردن. گفتم چه جوری لاغر بشم، یکی از دوستام گفت مواد بکش، لاغر می شی. وقتی کشیدم، خوشم اومد، اما نگو اون بی معرفت به جای حشیش بهم هروئین می داد. وقتی فهمیدم، ناراحت شدم، اما چه فایده! دیگر عادت کرده بودم. روز به روز هم عملم بالا می رفت. به اسم مدرسه بیرون می اومدیم. یکی از بچه ها پول می گرفت واسمون گواهی پزشک درست می کرد و می رفتیم دنبال این کارها.

ـ چی شد تصمیم گرفتی ترک کنی؟

ـ به خاطر مادرم. به خاطر سربلندی مادرم. سه تا برادر دارم همه اهل درس.

ـ پدرت چی؟

ـ پدرم رفتارش خیلی باهام خوب نیست. وقتی مدرسه نمی رفتم، کتکم می زد.

ـ بار اوله که ترک می کنی؟

ـ نه، چند بار خودمو زنجیر کردم توی خونه، اما نشد. این دفعه مادرم گفت بیا درست و حسابی ترک کن و منو آورد اینجا. اما اینجا بعضیها مواد دارن، می کشن و ما هم به هوس می افتیم. به مادرم می گم منو ببره که اینها رو نبینم.

مادرش آن طرفتر به گفتگوی ما گوش می کند. چهره اش نگران و زجرکشیده است.

ـ خانم! از کی متوجه اعتیاد پسرتون شدید؟

ـ من اولش نمی فهمیدم. پدرش هی می گفت این پسره معتاد شده، باهاش جر و بحث می کرد و پسرم انکار می کرد. بعد از پنج ـ شش ماه به خودم هم ثابت شد.

ـ مثل اینکه شما سه پسر دیگر هم دارید. چرا آنها مبتلا به اعتیاد نشدند؟

ـ فکر می کنم اثر دوست بد. این با آنها فرق داره. مدرسه هم نرفت. مدتی است ترک تحصیل کرده. وقتی فهمیدیم معتاده، پدرش قفل و زنجیرش کرد، اما اون زنجیر رو پاره می کرد و می رفت. یک دفعه منو با مشت زد. بعد خودش خیلی ناراحت شد و تصمیم به ترک گرفت. آمده اینجا، ولی می گه اینجا بعضیها می کشن و من هوس می کنم. اگر می خوای ترک کنم، منو از اینجا بیرون ببر.

ـ مطمئن هستید که راست می گه؟! با توجه به صحبتهای شما اون همین الان چند تا دروغ به من گفت: از جمله اینکه هنوز درس می خونه یا اینکه خودش برای ترک به دست و پاش قفل و زنجیر کشیده. مطمئن هستید برای اینکه بیرون بیاد، شک توی دل شما نیانداخته؟

ـ نمی دونم، شاید شما درست بگید.

ـ چرا ترک تحصیل کرده؟

ـ با محیط مدرسه کنار نمی اومد. با بچه ها دعوا می کرد. بچه ها از دستش شکایت می کردن.

ـ یعنی پیش از اعتیاد ناهنجاری رفتاری داشت؟

ـ بله، اما من پیش روانپزشک هم برده بودمش. دکتر گفت: سالمه، نگران نباشید!

در میان گفتگوها، زیبایی و متانت زنی جوان توجهم را جلب می کند. رفتار و حرکاتش آنچنان مؤدبانه و موقر است که آدمی از خود می پرسد او کجا و اینجا کجا؟

مادر جوان تقاضای توجه بیشتر دولت به توزیع مواد مخدر و مقابله با آن را دارد. اگر چه این جزو وظایف دولت است، اما وظیفه او به عنوان مادر را نیز نباید نادیده گرفت. براستی چرا او پس از گذشت شش ماه از اعتیاد پسرش به این مسأله پی برده است؟!

در میان گفتگوها، زیبایی و متانت زنی جوان توجهم را جلب می کند. رفتار و حرکاتش آنچنان مؤدبانه و موقر است که آدمی از خود می پرسد او کجا و اینجا کجا؟

به درخواست مصاحبه با شرم پاسخ مثبت می دهد و از همان لحظه تا پایان صحبت اشکهایش آرام آرام بر گونه می چکد، بی توقف.

ـ برای ملاقات با چه کسی اینجا آمده اید؟

ـ همسرم.

ـ از اعتیاد همسر و وضعی که در آن به سر می برید، بگویید.

ـ هشت ساله که ازدواج کرده ام. شوهرم از اول معتاد بود، اما من نمی دونستم. البته همون اوایل فهمیدم. اما هی از همه مخفی کردم. گفتم خوب می شه. خودش می گفت معتاد نیستم. زیر بار نمی رفت.

ـ بچه هم دارید؟

ـ بله، دو تا پسر دارم. یکی کلاس اوله، اون یکی هم یک سالشه.

ـ شوهرتون چکاره ست؟

ـ دانشجوست. کارش هم از همین کارهای دم دستیه. یک موقع بیکاره، یک موقع یک کار موقت داره، دوباره بیکاره.

ـ چطور توی این وضع درس می خونه؟

ـ از بس که من تشویقش کردم. خیلی باهوشه، گفتم شاید درس و وضعیت اجتماعی باعث بشه از اعتیاد دست برداره. پارسال دانشگاه قبول شد.

ـ تحصیلات خودتون چیه؟

ـ قبل از ازدواج تا سوم راهنمایی خونده بودم، اما حالا دارم ادامه می دم تا دیپلمم رو بگیرم.

ـ آفرین به شما که در این وضع روحیه خودتون رو حفظ کردید!

ـ بله، اما خیلی سخته! هشت سال کشمکش، هشت ساله که روز خوش ندیدم. شوهرم اولش حشیش می کشید، بعد شد تریاک، بعد شد هروئین. چند بار ترکش دادم. طلاهامو فروختم، بهترین بیمارستان خوابوندمش. یک بار دیگر بردمش طب سوزنی. یک بار توی خونه خودم بالای سرش نشستم تا ترک کنه، اما هر بار دوباره شروع کرد. چند وقت پیش قهر کردم، رفتم خونه پدرم. یک ماه آنجا بودم که خودش تصمیم گرفت و گفت منو ببرید بازپروری. حالا هم خونه و محله رو عوض کردم. رفتم یک جای دیگه خونه اجاره کردم که بیاد توی یک محیط جدید و هیچ چیزی نباشه که اون رو یاد گذشته و مواد مخدر بیاندازه.

ـ فکر می کنی علت اعتیاد همسرت چیه؟

ـ دوستای بد و فقر. همیشه مشکلات مادی داشت. در حالی که وضع شوهر خواهرهاش خیلی خوبه. همیشه می گه من نباید این وضع رو داشته باشم.

ـ با این حال کلی خرج مواد مخدر می کنه، نه؟!

ـ بله، در حالی که ما به نون شب محتاجیم، هفت ـ هشت هزار تومان در ماه پول تریاک می ده.

ـ بچه ها چی؟ پسر بزرگتون چه عکس العملی داره؟

ـ نذاشتم خیلی بفهمه. پسرم خیلی باهوشه و این چند ماه که به مدرسه رفته، همه نمره هاش بیسته. اما دو سه روز قبل بچه های مدرسه بهش گفتن بابات زندانه. خیلی عصبی شده و یک دفعه نمره هاش آمده به دوازده، سیزده.

به یاد پسرش گریه اش اوج می گیرد. دیگر نمی تواند ادامه دهد. رویش را که برمی گرداند، همسرش را می بیند که پشت شیشه آمده و منتظر اوست. می رود، اما با گامهای لرزان.

مرد چهره ای کاملاً متفاوت از زن دارد. از زیبایی هیچ بهره ای نبرده و بدبینی و کینه از نگاهش می بارد. مادرِ زن جوان که او را همراهی می کند، سر درد دل را می گشاید:

ـ خانم! دخترم تباه شد. دختر مؤمنِ خانه دارِ نجیب تحویلش دادم، ببینید با او چه کرده! یه چشمش اشکه، یه چشمش خون! اون قدر نجیبه که تا چند وقت پیش به ما هیچی نگفته بود! خدا پدرش رو لعنت کنه! پدر دامادم رو می گم. اون یه عمر پای منقل نشست که پسرش یاد گرفت.

ـ ولی دخترتون می گه علت اعتیاد همسرش فقره. چیزی از اعتیاد پدرشوهرش نگفت.

ـ نه خانم. حالا فقیر شدن. قبل از ازدواج پول زیادی هم توی دستش بود. اون قدر ریخت و پاش کرده که حالا هیچی نداره. پدرش پولدار بود و پول زیاد زیر دست و پای بچه اش می ریخت. این دفعه دیگه این جوری دخترم رو به دستش نمی دم. باید بیاد محضر وکالت بده که اگر یک بار دیگر شروع کنه، حق طلاق با دخترمه.

اگر جگر سوختن را مصداقی باشد، همانی بود که در آن لحظه بر مادر زن جوان می گذشت. نگاهش، صدایش و آهی که از نهادش برمی آمد، مصداق کامل دلسوختگی بود.

هر لحظه بر شلوغی سالن ملاقات افزوده می شود. همسر، مادر، پدر، خواهران و برادران آمده اند تا با عزیزان گرفتار خود دیدار کنند. پای درد دل هر کدامشان بنشینی، اغلب در چند چیز وجه اشتراک دارند: اکثر افراد به ریشه یابی علل و عوامل اعتیاد عزیزشان نپرداخته اند و چند عنوان کلیشه ای را بیان می کنند. اغلب به توجیه اعمال فرد مورد نظر پرداخته و برخی حقایق را پنهان می کنند. بیشتر آنان به رغم

نومیدی نسبت به مداوای معتاد، خوش بینانه یا به عبارت بهتر ساده لوحانه با عکس العملهای وی بویژه در مقابل شگردهایی که معتادان برای خلاصی از مرکز بازپروری به کار می برند، برخورد می کنند و اکثر آنها بیش از آنکه فرد معتاد یا اطرافیان درجه یک او را مسؤول اعتیاد بدانند، به دنبال مقصران دیگری می گردند.

در میان صدها برگ تحقیق و دهها

نظریه، به دنبال علل و عوامل اعتیاد

اساسا اعتیاد می بایست علل و انگیزه های پیچیده تر از آنچه تصور می کنند، دارا باشد که تا این حد تاب تحمل در مقابل مبارزه جهانی را داشته است. به عبارت دیگر علت مقاومت پدیده اعتیاد شاید از آن رو بوده که تا کنون به همه عوامل مؤثر در ایجاد آن توجه کافی نشده

معتادان اغلب از نظر عاطفی نابالغ، عصیانگر، بی قرار، دارای احساسات خصومت زا و عدم رشد اجتماعی، خودکم انگار و عاصی علیه خانواده هستند. آنها از طرح نقشه در باره آینده خود ناتوانند. روابط اجتماعی آنها بسیار سطحی و تصنعی بوده و به ندرت می توانند پیوندهای مستحکم عاطفی و وفاداری داشته باشند.

نکته اساسی این است که افرادی که به اعتیاد تمایل دارند، قادر نیستند احساسات خود را بدرستی درک کنند.

است؛ اگر چه هزاران پژوهش، مقاله، سخنرانی و گردهمایی با هدف برخورد مناسب با آن صورت گرفته است.

به هر حال در اغلب این پژوهشها، تعاریف و نظریاتی به طور نسبی مشترک است. از جمله تعریف اعتیاد، علل گرایش به آن و شخصیت معتاد.

عمومی ترین این تعاریف عبارتند از:

اعتیاد:

وابستگی جسمی و روانی که انسان با هر درجه و شدت به یک ماده خارجی، بخصوص ماده مخدر یا الکل پیدا می کند؛ به طوری که قطع آن به آسانی ممکن نباشد.

معتاد:

شخصی که در نتیجه استعمال دارو به طور متوالی، در بدن وی حالت متناوب اکتسابی ایجاد شده، به گونه ای که استعمال مکرر آن موجب کاسته شدن تدریجی اثرات آن می شود. بنابراین پس از مدتی شخص مقادیر بیشتری از دارو را می تواند تحمل کند و در صورتی که دارو به بدن وی نرسد، اختلالات روانی و فیزیکی موسوم به سندرم محرومیت حاصل می شود.

علل و انگیزه های اعتیاد:

عوامل گوناگونی را برای گرایش به اعتیاد برشمرده اند که البته در تقدم و تأخر آنها بسته به اوضاع جغرافیایی، اجتماعی، سیاسی و دیدگاههای متخصصان اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما به هر حال همه آنها «عوامل اجتماعی» مانند در دسترس بودن مواد، دوستان بد یا مهاجرتهای نامناسب، «عوامل

روانی» مانند اختلالات شخصیتی، اضطراب و ترس، «عوامل خانوادگی» مانند اختلافات پدر و مادر، اعتیاد والدین، کمبود محبت، «عوامل اقتصادی» مانند فقر و بیکاری و «عوامل سیاسی» مانند بی خانمانی در اثر جنگ یا سیاستهای استعماری دول خارجی در توزیع مواد مخدر را به عنوان عوامل اصلی گرایش به اعتیاد می پذیرند.

شخصیت معتاد:

از آنجا که رفتار و شخصیت معتادان به منظور اجرای برنامه های پیشگیری و انتخاب روشهای درمانیِ مناسب بسیار حائز اهمیت است، تا کنون بررسیها و پژوهشهای مختلفی در این مورد صورت گرفته است. عموم این بررسیها بویژه تحقیقات آقای دکتر اخوت از اولین پژوهشگران در این زمینه نشان می دهد که معتادان اغلب از نظر عاطفی نابالغ، عصیانگر، بی قرار، دارای احساسات خصومت زا و عدم رشد اجتماعی، خودکم انگار، خواستار رفع روزی نیازها و گوشه گیر، مردم گریز و عاصی علیه خانواده هستند. آنها از طرح نقشه در باره آینده خود ناتوانند. روابط اجتماعی آنها بسیار سطحی و تصنعی بوده و به ندرت می توانند پیوندهای مستحکم عاطفی و وفاداری داشته باشند.

پای صحبت یک روانپزشک

یکی از موارد مهمی که محققان و متخصصان در بحث علل گرایش به مواد مخدر مطرح می کنند، «عوامل روحی و روانی» است و این درست از همان عواملی است که متأسفانه عموم خانواده های درگیر کمتر بدان توجه دارند. آگاهی در این زمینه نه تنها می تواند از ابتلا به اعتیاد جلوگیری کند، بلکه پس از ترک نیز عاملی کلیدی برای ممانعت از بازگشت مجدد فرد به اعتیاد می شود.

چرا کسی رو به اعتیاد می آورد؟ روانشناسان و روانپزشکان اغلب در این زمینه متفق القولند که اختلالات روحی، عاطفی، روانی و شخصیتی از عوامل مهم گرایش به اعتیاد است.

در این زمینه پای صحبت دکتر امیر شبیری روانپزشک باسابقه که دارای چندین سال فعالیت در بخش معتادان یکی از بیمارستانهای آلمان است، نشستیم تا ضمن آگاهی از مشکلات روانی معتادان، از آخرین تجارب به دست آمده در این زمینه نیز مطلع شویم.

ـ با تشکر از شما که فرصتی برای گفتگو در اختیار ما قرار دادید. به نظر می رسد عوامل مختلفی در گرایش به اعتیاد مطرح است. در جامعه ما بیشتر بحث دوستان بد، در دسترس بودن مواد مخدر، فقر اقتصادی، فرهنگی و معنوی از عوامل اصلی این معضل عنوان می شوند. اما بسیاری از صاحب نظران معتقدند که عوامل روانی از مهمترین عوامل اعتیاد است. به همین خاطر به سراغ شما آمدیم تا با استفاده از اطلاعاتتان به عنوان یک روانپزشک و تجاربی که در برخورد با معتادان داشته اید، مبحث مهم علل گرایش به اعتیاد را که در جامعه ما از عوامل پنهان به شمار می آید، تشریح کنید. فردی که به اعتیاد روی می آورد، از نظر شخصیتی چگونه آدمی است؟ آیا سالم است و فقط یک اتفاق یا عوامل اجتماعی او را به این راه می کشاند، یا زمینه های روانی و شخصیتی برای این گرایش وجود دارد؟ به بیان دیگر این بار می خواهیم از زاویه امکان وجود ضایعات و ناهنجاریهای شخصیتی و روانی موضوع اعتیاد را مورد بررسی قرار دهیم.

ـ پیش از آنکه به بررسی مسایل روانی و عاطفی بپردازیم، لازم می دانم به نکته ای مهم در مورد انواع اعتیاد با توجه به ابعاد شخصیتی و روحی مسأله اشاره کنم و آن اینکه در واقع موارد اعتیاد به دو دسته تقسیم می شوند: یکی اعتیاد به مواد مخدر و دیگری اعتیاد به افعال یا افراط در اموری، مانند قمار یا حتی افراط در کار کردن.

در خصوص مواد اعتیادآور نیز آنها را به دو گروه تقسیم می کنند: یکی «مواد تحریک کننده» مانند آمفی تافینها، اکسیژیتی و کوکایین و دیگری «مواد تخدیرکننده» شامل مواد مرفینی مثل هروئین، تریاک، کدیین، شیره سوخته، نیکوتین، حشیش، الکل و داروهای آرام بخش.

آن دسته از اعتیادها که به مواد مخدر نیست یا به عبارتی اعتیاد به غیر مواد است، معمولاً امری روحی است. همچنین اعتیاد به حشیش و کوکایین نیز روحی است. اما در سایر موارد مانند هروئین، تریاک، الکل، نیکوتین و ... اعتیاد هم به صورت روحی است و هم به صورت جسمی. در این میان مردان بیشتر معتاد به مواد مخدر و الکل می شوند و اعتیاد زنان بیشتر به داروهای آرام بخش است.

اما در مورد ناهنجاریها یا اشکالات روانی و شخصیتی باید بدانیم که در پس اعتیاد یک فرد معتاد، همیشه یک مشکل روانی و شخصیتی وجود دارد. به همین خاطر هم وقتی اعتیاد در بخش جسمانی ترک می شود و وارد درمان بخش روانی آن می شویم، می بینیم او می پنداشته برای تعادل و تحمل فشارهایی که به هر دلیل چه از جنبه نوروتیک و چه شخصیتی به او وارد می شده، به این اعتیاد احتیاج داشته است. به عبارت دیگر به خاطر عدم تعادل در شخصیت، او در حالتهایی به عامل خارجی برای حفظ تعادل نیاز داشته است. علت این امر می تواند مسایل مختلفی باشد، از جمله گذشته او؛ مانند یک احساس حقارت عمیق که در بچگی به خاطر مورد مقایسه قرار گرفتن با دیگران ایجاد شده است. می تواند احساس محبوب نبودن یا نبود اعتماد به نفس باشد. می تواند این احساس باشد که تو باید در زندگیت خیلی خوشبخت باشی و با خوشبختی عادی کنار نیایی. یا می تواند مجموعه ای از اوضاع خارجی پرفشار مانند مرگ و میر، ناامنی و بی پولی باشد که حالا با ویژگیهای شخصیتی فرد ترکیب شده است. کسی که در این حالات قرار دارد، ممکن است به مواد مخدر روی آورد یا ممکن است رییس بیمارستانی باشد که با انگیزه های فردی و روانی، شبانه روز با قربانی کردن خانواده اش برای کسب افتخارات شخصی کار کند (اعتیاد به غیر مواد)، چون تنها در این حالت می تواند اعتماد به نفس خود را به دست آورد. می تواند فردی زیر استرسهای شدید باشد که قادر به آرام کردن خود نیست و تصور می کند اعتیاد به او آرامش می دهد. می تواند فردی باشد که احساس بدبختی، احساس سرما در درون و احساس مورد علاقه نبودن می کند و به خاطر فرار از این احساسات به اعتیاد روی می آورد که البته نتایج آن برایش بسیار زیانبارتر است.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم فروردین 1393ساعت 2:14  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

بیماری خانوادگی

بـهایی کــه خــانواده یک معتاد باید بپردازند، بسـیار ویرانگر
است. اگر یکی از اعــضاء خـــانــواده در ایـــن زمینه مشکل
داشته باشد، همه اعضای خانواده تحت تاثیر قرار میگیرند.
این مسئله یک مشکل خانوادگی محسوب می شود چون
بـر استــحکام، ثـــبــات، وحدت و سلامت فکری و جسـمی
خانواده تاثیر میگذارد. بچه ها به خصوص بیشتر تحت تاثیر
این مشکل قرار می گیرند.

مطمئناً کسی یک شبه از یک فرد عادی به یک معتاد تبدیل نمی شود. این روند مراحل مختلفی دارد. به همراه این پیشرفت اندوهناک، فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که باعث آزار اعضای خانواده می شود. این مراحل و فاکتورها عبارتند از:

انکار

اعتیاد “بیماری انکار” نامیده می شود، هم برای خود فرد و هم برای خانواده اش. مسائل غیرعادی تبدیل به مسائل عادی می شوند. مشکل معمولاً آنقدر بزرگ است که خانواده یاد می گیرند وانمود کنند که اتفاقی نیفتاده است و طوری رفتار می کنند که انگار هیچ مشکلی متوجه هیچیک از اعضاء خانواده نیست. اعضای خانواده معمولاً در برخورد با اعتیاد یکی از اعضاء وانمود می کنند که، “مشکل آنقدرها هم بزرگ نیست.”

کار

اعضاء خانواده کاملاً جذب رفتار، اخلاق و فعالیت های فرد معتاد می شوند به طوری که دنیایشان فقط حول او می چرخد. این مسئله تا حدی پیش می رود که آنها کار و مسئولیت های سابق خود را کاملاً فراموش می کنند.

ترس

به خاطر رفتارهای غیر قابل پیش بینی و دمدمی مزاجانه ی فرد معتاد، زندگی خانوادگی مملو از اضطراب و ترس می شود. هیچ کس نمی داند بعداً چه اتفاقی خواهد افتاد اما بنا بر تجربه ای که دارند همه انتظار روی دادن مشکلی دیگر را میکشند. و همین مسئله باعث ایجاد استرس، فشار، و ترس در خانواده ی فرد معتاد می شود.

دروغگویی

اعضای خانواده معمولاً سعی دارند این مشکل را که برای یکی از اعضاء اتفاق افتاده است، از بقیه مخفی کنند. آنها به بچه ها، فامیل و آشنایان، همسایه ها، طلبکارها، کارفرماها و حتی خودشان دروغ می گویند.

تقصیر و گناه

اعضای خانواده سعی می کنند هرکدام خود را به نحوی برای اعتیاد آن فرد مقصر و گناهکار بدانند و بهانه های مختلفی بیاورند. آنها تصور می کنند که اگر فلان کار را میکردند یا فلان کار را نمی کردند، اعتیاد او متوقف می شد یا اصلاً ایجاد نمی شد.

تنهایی

گفتگوها و روابط خانوادگی عمیقاً تحت تاثیر قرار می گیرد. اعضای خانواده دیگر قادر نخواهند بود مثل سابق با هم حرف بزنند، به هم محبت کنند و … آنها سریعاً یاد میگیرند که، “اعتماد نکن، حرف نزن، احساس نداشته باش”. حتی دیگر نمی توانند درمورد مشکل ایجاد شده با هم گفتگو کنند.

انتقال وظایف

سایر اعضای خانواده مجبور هستند که وظایف و مسئولیت های فرد معتاد را به عهده گیرند، مسئولیت هایی مثل، نقش پدری یا مادری، تعهدات مالی، و کارهای خانه داری. در خانواده هایی که یکی از پدر یا مادر معتاد هستند، فرزند بزرگ خانواده معمولاً جور ان فرد معتاد را می کشد.

مشکلات جنسی

روابط جنسی به طور کلی در خانواده درهم شکسته می شود. والدین دیگر حتی قادر به صحبت و گفتگو باهم نیستند چه برسد به اینکه باهم هم بستر شوند. بچه ها هم دیگر الگویی برای شکل دادن به روابط جنسی آینده خود ندارند.

عدم شرکت در مراسمات

خانواده دیگر از قبول دعوت های فامیل و آشنایان را برای مهمانی ها و سایر مراسم های اجتماعی طفره می روند. آنها از این می ترسند که فرد معتاد خانواده باز با رفتارهایش برایشان مشکل آفرینی کند.

تغییر عشق

اعضای خانواده کم کم از کسی که قبلاً بسیار دوستش می داشتند، متنفر شوند تغییرات شگرفی در احساسات خانواده پدید می آید که به خصوص برای بچه ها توام با احساس گناه خواهد بود.

خشم درونی

اعضای خانواده سعی می کنند این مشکل غیر قابل کنترل (اعتیاد آن عضو خانواده) را کنترل کنند. اما متاسفانه شکست می خورند و به خاط این شکست از خودشان و دیگران خشمگین می شوند.

ناامیدی و خلاء معنوی

خشم، آسیب، و شکست های متوالی طی این مدت باعث از بین بردن هرگونه امید، ایمان، و وحدت شده است. اعتیاد نیز مثل هر بیماری کشنده ی دیگر، همه ی جنبه های زندگی را نابود می کند.

میل به مجازات

اعضای خانواده تمایل زیادی برای مجازات کردن فرد معتاد پیدا می کنند. آنها او را برای اینکه باعث آسیب رسیدن به آنها شده است، مقصر و گناهکار می دانند. معمولاً افراد آسیب دیده خود شروع به آسیب رساندن به دیگران می کنند.

حس تاسف فردی

همسران، والدین، و بچه های فرد معتاد، معمولاً برای خود احساس غم و اندوه میکنند. اعضای خانواده معمولاً به طور نادرستی تبدیل به “مادر”، “فدایی” یا “مدیر خانواده” میشوند. آنها احساس مسئولیت کامل کرده و برای خود متاسفند.

بی اعتمادی همه گیر

سالهای متمادی شکسته شدن عهدها و بر هم پاشیده شدن رویاها و آرزوها، باعث ایجاد بی اعتمادی عمیقی برای خود و نسبت به دیگران خواهد شد. معمولاً همه ی آن چیزهایی که تصور می شد برای ترک اعتیاد فرد موثر باشد (مثل ماشین جدید، کار جدید، خانه جدید، و …) شکست خورد.

ناراحتی در برابر تغییر

وقتی اعضای خانواده یاد می گیرند که چطور دربرابر این اعتیاد مقاومت کنند و راه زندگی کردن خود را ادامه دهند، معمولاً قبول نمی کنند که خودشان هم در طی این مشکل تاثیر گرفته اند و باید برای خود و بچه ها کمک بگیرند.

آموزش

اعضای خانواده باید حقیقت این بیماری، تاثیر آن بر روی خودِ فرد معتاد، و تاثیر آن بر روی خانواده را درک کنند. برای آگاهی یافتن درمورد این مسائل تنها راه حل گروه های پشتیبان است که در هر اجتماعی مشغول به فعالیت هستند.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم فروردین 1393ساعت 2:10  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

- تاثیرات اعتیاد بر خانواده

 با وجود یک فرد معتاد در خانواده زندگی هر یک از افراد خانواده به نحوی صدمه می بیند، به این دلیل که آنها برای ادامه حیات مجبور می شوند که تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنند تا بتوانند با اثرات ویرانگر بیماری اعتیاد کنار بیایند. به همین دلیل این روش به مرور زمان باعث می شود تا زندگی خود آنها نیز به فلاکت و بدبختی کشیده شود.

 مقررات خانواده

 • بروز قواعد جدید
 • تاثیرات بر احساسات
 • تاثیرات بر همسر و والدین
 • تاثیرات بر کودکان
 • سایر تاثیرات مخرب

 

مقررات خانواده

قواعد و مقرراتی که اعضای خانواده را به یکدیگر پیوند می دهد چه خوب و چه بد، به مرور زمان ، و بدون آنکه درباره آنها گفتگو و توافقی صورت گرفته باشد ایجاد شده اند. همسر، والدین، فرزندان و دیگر اعضای خانواده با توجه به قواعد حاکم بر خانواده یاد می گیرند آنگونه که از آنها انتظار می رود رفتارکنند و به همین علت رفتارهای آنها قابل پیش بینی می شود و در نتیجه فضایی در خانواده ایجاد می شود که همه اعضا در آن احساس آرامش و امنیت می کنند. پی بردن به نقش این قواعد و مقررات خانوادگی در هنگام مواجهه با رویدادها مختلف، یکی از کلیدی ترین مسائل، برای درک و شناخت نحوه اثرگذاری اعتیاد بر خانواده، و چگونگی بروز عکس العمل های مخرب و ناسالم توسط آنان است.

بیماری اعتیاد دارای یک روند تدریجی است و به آرامی از مصرف تفننی و مقطعی ، به مصرف جدی و دائمی تبدیل می شود. از این رو بسیاری از افرادی که مصرف مواد مخدر را آغاز می کنند، نمی دانند که دچار شدن به بیماری اعتیاد را در پیش رو دارند. به طور معمول فرد مبتلا از پیشرفت بیماری در خود مطلع نیست و زمانی متوجه این موضوع می شود که دیگر دیر شده است. اعضای خانواده نیز معمولاً نمی دانند که چه بلایی برسرعزیزشان می آید  و تنها زمانی متوجه این موضوع می شوند که تغییرات ناخوشایندی در رفتار و حالات روانی او ایجاد شده است. متاسفانه اعضای خانواده برای دلگرمی خود و روبرو نشدن با واقعیت، تلاش می کنند تا موضوع را کوچک جلوه داده و با خود بگویند که این حالات به تدریج از بین خواهد رفت و عضو معتاد خانواده مصرف مواد را قطع خواهد کرد.

با شدت گرفتن اعتیاد، فرد معتاد به ناچار وقت و انرژی بیشتری برای تهیه و مصرف مواد و یا ترک آن صرف می کند. تهیه  و مصرف مواد به تنها مساله مهم زندگی فرد معتاد بدل شده و او به تدریج رابطه خود با اعضای خانواده را کم تر می کند. در عوض رابطه بین فرد معتاد و مواد مخدر، به مفهومی بسیار واقعی به بخشی از محیط خانواده تبدیل می شود.  اعضای خانواده ممکن است تا حدودی متوجه بروز برخی از تغییرات باشند، اما به طور کلی قادر به تعیین این که چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است نمی باشند.  آنها فقط متوجه این نکته می شوند که خانه دیگر جای امنی برای آنها نیست و تشویش، تنش، و اضطراب، به جای ایمنی و آسایش حکمفرما شده است و آن شخصی که در گذشته کاملا او را می شناختند، به فردی بداخلاق و تندخو، یا فردی بسیار خسته و ناتوان تبدیل شده است که تمایلی برای معاشرت با اعضای خانواده خود نیز ندارد.  

بروز قواعد جدید

هر یک از اعضای خانواده معتاد در واکنش به تغییرات شدید شخصیتی و رفتاریفرد معتاد، به طور ناخواسته روش بخصوصی را برای مقابله با عواقب و پی آمدهای ناشی از اعتیاد او انتخاب می کند و این راهکارها  و عکس العمل ها به تدریج به بخشی از رفتار و خلق و خوی خانواده تبدیل می شود. همسر، والدین و فرزندانی که معتاد نیستند اغلب ناچار می شوند تا نیازهای خود و دیگر اعضای خانواده را نادیده گرفته و مثلا برای اینکه مشاجره ای بین اعضای خانواده به وجود نیاید رفتارهای درد سرآفرین عضو معتاد را توجیه  و یا تحمل نمایند.  سیستم خانواده غالباً از ویژگی های بیمارگونه خاصی تبعیت می کند. افراد برای بقای خود و خانواده نقش هایی که به آنان تحمیل شده را می پذیرند، غافل از اینکه با این کار در واقع به استمرار و پایداری رفتار بیمار گونه در فرد معتاد کمک کرده اند. معمولا مقررات و قواعد حاکم بر خانواده که پیش از معتاد شدن یکی از اعضا، امنیت و توانایی روبرو شدن با مشکلات را در خانواده تامین می کرد، کارایی خود را از دست داده و به تدریج مقررات و قوانین جدیدی جایگزین آنها می شوند و همه اعضا  از آن تبعیت می کنند:

قانون  اول حرف نزن: همه اعضا مسائل و مشکلاتی که به موجب رفتارهای نامطلوب ناشی از بیماری اعتیاد در خانواده به وجود آمده است را می بینند، اما هیچکس در مورد آن ها صحبت نمی کند.

قانون دوم احساس نکن: افراد خانواده احساس خود را سرکوب می کنند، به عبارت دیگر جرات پرداختن  به احساسات واقعی خود (مانند شادی، غم، خشم، عشق، محبت و…) را ندارند.

قانون سوم به هیچکس اعتماد نکن: افراد خانواده ناچار می شوند که صادق نباشند ونه تنها به دیگران، بلکه به خودشان هم دروغ بگویند.

اعضای خانواده با استفاده از مقررات جدید خواه ناخواه رفتار های جدیدی در پیش می گیرند و برای سازگار کردن خود با شرایط  تازه و کاستن از تاثیرات بیماری اعتیاد بر فرد معتاد و سایر اعضا خانواده، راه و روش خاصی را انتخاب می کنند. این مقررات جدید در واقع بر اثر اجبار و ناچاری و به منظور حفظ کانون خانواده ایجاد می شوند و اغلب برای آسایش و رفاه خانواده زیان بار هستند. مثلا همانطور که قبلاً ذکر شد، طبق مقررات جدید همسر فرد معتاد مجبور می شود که به تنهایی تمام امور خانه و مسئولیت های رها شده ی همسر خود را نیز بر عهده بگیرد.  درخانواده هایی که پدر و مادرهر دو به بیماری اعتیاد مبتلا هستند، گاهی این مسئولیت ها را فرزند بزرگتر آنها بر عهده می گیرد.  با آنکه این نوع تغییرات موجب دگرگونی زندگی و باعث ناراحتی و آزار اعضای خانواده می شوند، اما در نهایت به بخشی از قوانین نانوشته ی حاکم بر خانواده تبدیل می شوند.  این قوانین و مقررات بخشی از تاثیرات بیماری اعتیاد بر خانواده است، که  سرانجام زندگی آنها را غیر قابل اداره و ویران نموده و به سلامت و آسایش همه افراد خانواده آسیب وارد می کند.

تاثیرات بر احساسات

زمانی که یکی از اعضای خانواده معتاد می شود، سایر اعضا نیز هر یک به نوعی تحت تاثیر عواقب اعتیاد او  قرار می گیرند. بیماری اعتیاد بر روح و روان و رفتارهای هر یک از اعضای خانواده تاثیر گذاشته و زندگی آنها را نیز از حالت عادی خارج می کند. برای مثال همسر فرد معتاد به دلیل عهده دار شدن وظایف همسر خود مثلا در رابطه با تامین هزینه های جاری زندگی، قادر به تامین خواسته ها و نیازهای روحی فرزندان خود که از بی مهری و بی توجهی والدین رنج می برند نبوده، و از این بابت همواره احساس گناه می کند. یا مادری که به علت اعتیاد پسر خود همواره نگران است تلاش می کند تا برای پنهان نگه داشتن اعتیاد فرزندش، از دیگران دوری کرده و گوشه نشین شود .

مجموعه ای از عواطف و احساسات ویرانگر وجود دارند که سلامت روانی، رفتاری و کیفیت زندگی اعضای خانواده را به علت زندگی کردن در کنار فرد معتاد  به خطر می اندازند. این گونه احساسات و رفتار ها عبارتند از:

 ۱. احساس گناه

اعضای خانواده و نزدیکان فرد معتاد، ممکن است تصور کنند که برخوردها و رفتارهای نادرست آنان در گذشته موجب اعتیاد عزیز معتادشان شده است، و به همین علت همواره با احساس گناه زندگی کنند. باید توجه داشت که افراد معتاد همواره تلاش می کنند تا از احساس گناه افراد خانواده سوء استفاده کرده و برای توجیه اعتیاد خود و ادامه دادن به مصرف مواد، آنها را مسئول اعتیاد خود معرفی کنند. احساس گناه و عذاب وجدان در بین اعضای خانواده باعث می شود تا آنها به طور ناسالم و زیانباری از فرد معتاد حمایت کنند، یعنی رفتاری را در پیش بگيرند که ناخودآگاه  موجب شود تا فرد معتاد به اعتیاد خود ادامه دهد. برای مثال مادری که احساس می کند مادر خوبی برای فرزندش نبوده است و نتوانسته است او را به خوبی تربیت کند، یا مادری که احساس می کند پسر خود را به اندازه کافی دوست نداشته و به وی محبت نکرده است و به همین علت پسرش معتاد شده؛  تلاش می کند تا اعتیاد فرزند خود را توجیه  یا پنهان کرده و مسئولیت هایی که پسرش باید بر عهده بگیرد را خودش عهده دار شود. مثلا به وی کمک مالی کرده و هزینه های زندگی او را تامین کند، و یا برای رها شدن از دردسرهایی که ایجاد کرده است کمک کند. این نوع رفتارها و حمایت های ناسالم باعث می شود تا فرد معتاد به طور جدی با عواقب ناگوار بیماری خود رو به رو نشده و به همین دلیل به مصرف مواد و اعتیاد خود ادامه دهد.

۲. خشم

هنگامی که اعضای خانواده فرد معتاد با چالش های بی پایان بیماری اعتیاد روبرو می شوند، معمولا احساس درماندگی، ناامیدی و خشم به آن ها دست می دهد. خشم و عصبانیت از اینکه چرا چنین بلایی بر سر عزیزشان  آمده است و سر خوردگی و نا امیدی به این دلیل که هر چه تلاش می کنند، فرد معتاد خانواده واقعیت، شرایط و وضعیت خود را درک  نکرده و تلاشی برای بهبودی خود نمی کند. اعضای خانواده از رفتارهای نادرست و گاها شرم آور فرد معتاد، و خسارات و آسیب های فراوانی که به خانواده می رساند دچار خشم و ناراحتی شده و از اینکه نمی توانند برای این مشکلات راه چاره ای پیدا کنند عذاب کشیده و به ستوه می آیند. با وجود همه تلاش های بی وقفه اعضای خانواده، عضو معتاد همچنان به رفتار های آزار دهنده خود ادامه می دهد و آنها نیز برای حفظ آبروی خانواده تلاش می کنند تا مسائل و مشکلات را از دید سایرین پنهان کنند.

۳. انکار و شرمندگی

در بسیاری از موارد معتاد بودن یکی از افراد خانواده باعث سرافکندگی، شرمساری و از بین رفتن آبروی آن خانواده تلقی می شود. هنوز هم بسیاری از مردم اعتیاد را یک مشکل اخلاقی به حساب آورده و آن را موجب سرافکندگی و ضعف خانواده می دانند. بسیاری از اعضای خانواده فرد معتاد نمی دانند که اعتیاد در اصل یک بیماری است و به همین دلیل اطلاعی از راه و روش درمان و بهبودی از آن نیز ندارند. افراد خانواده یک معتاد دچار انواع احساسات ناخوشایند و آزار دهنده می شوند که یکی از عمده ترین آنها احساس شرمندگی است. آنها به جای این که واقعیت ها را درباره اعتیاد عزیزشان بپذیرند به انکار کردن اعتیاد و مشکلاتی که برای خانواده ایجاد کرده است متوسل می شوند. انکار کردن یا نادیده گرفتن حقایق، معمولاً نوعی وسیله دفاعی غیر ارادی و روشی است که افراد برای حفظ کانون خانواده و مخفی نگه داشتن اعتیاد یکی از اعضای خود به آن متوسل می شوند.

 

۴. اضطراب و تشویش

 زندگی در کنار یک فرد معتاد بسیار اضطراب آور است. اعضای خانواده نمی دانند که شخص معتاد هر لحظه  چه رفتاری از خود نشان خواهد داد. ممکن است فرد معتاد در حالت نشئگی به شخصی بسیار خشن و خطرناک تبدیل شود که همه از او ترسیده و فرار کنند، و لحظه ای بعد مجددا به انسانی آرام و خوش اخلاق مبدل شود. به علت ماهیت بیماری اعتیاد، بیشتر معتادان افرادی غیر قابل اعتماد، خشمگین، فریبکار و حیله گر می شوند و در واقع ثبات شخصیت و ثبات اخلاقی ندارند و اعضای خانواده  نمی دانند که چگونه باید با وی رفتار کرده و کنار بیایند.  به همین دلیل اعضای خانواده فرد معتاد  بیشتر اوقات در حالت سردرگمی، اضطراب و شرایطی جنون آمیز زندگی می کنند. هنگامی که فرد معتاد برای خرید مواد به دزدی و خلاف دست می زند، زمانی که به علت نشئگی دچار حادثه می شود، و وقتی که رفتارهای خشن در پیش می گیرد و با دیگران و اعضای خانواده خود کتک کاری می کند، اعضای خانواده و نزدیکان او هستند  که از روی دلسوزی و یا حفظ آبرو، اقدام به  نجات او می کنند. فرد معتادی که در دنیای توهم و خيال سیر می کند به هیچ وجه متوجه رفتارهای مخرب و معتاد گونه خود نیست و بیشتر اوقات این اعضای خانواده او هستند که با اضطراب و تشویش فراوان، ناچار به کنارآمدن با  واقعیت های ناشی از بیماری اعتیاد بوده و در نتیجه همواره در رنج و عذاب به سر ببرند.

 تاثیرات بر همسر و والدین

واکنش هایی که ممکن است والدین یا همسر فرد معتاد در مقابله با او از خود نشان دهند به شرح زیر هستند:

 

 • وظایف و مسئولیت هایی که قبلاً بر عهده فرد معتاد بوده است را بر عهده می گیرند.
 • تلاش می کنند تا وجود اعتیاد در خانواده را از دیگران  پنهان کرده و حتی خودشان نیز این مشکل را انکار کنند؛ چرا که پذیرش این موضوع برای آنها بسیار دشوار است.
 • تصور می کنند که اگر فرد معتاد دست از مصرف مواد برداشته و یا میزان مصرف آن را کنترل کند همه مشکلات آنان حل خواهد شد. آنها به خيال بافی روی آورده و همه مشکلات خانواده را بر گردن فرد معتاد می اندازند.
 • به نوعی خود را مسئول و مسبب معتاد شدن عزیزشان دانسته و با حمایت ناسالم، او را قادر می سازند تا اعتیاد خود را ادامه دهد.
 • رفتاری توام با تنفر و خشم علیه فرد معتاد در پیش می گیرند.
 • به خاطر احساس شرم و بی آبرویی ارتباط با دوستان و همکاران و افراد خارج از خانواده را کاهش داده و گوشه گیری و انزوا را به روابط اجتماعی خود ترجیح می دهند.
 • اعتماد به نفس، و احترام به خودشان را از دست می دهند.

 

تاثیرات بر کودکان

تاثیرات ویرانگری که اعتیاد پدر یا مادر ممکن است بر روی کودکان بگذارد به شرح زیر هستند:

 

 •  به علت ترس یا احساس شرم و خجالت، از ارتباط و فعالیت های مشترک با دوستانشان به ویژه در محیط خانواده خودداری می کنند.
 • به خاطر سردرگمی درخصوص چگونگی رفتار با پدر یا مادر، از محیط خانه می گریزند. برای آنها خانه یک محیط امن  نبوده و مکانی خطرناک به حساب می آید، چون ممکن است رفتار فرد معتاد هر لحظه به شدت تغییر کند.
 • از هیچ گونه حمایت عاطفی یا فیزیکی برخوردار نمی باشند چون والدین معتاد آنها تنها به فکر تهیه و مصرف مواد و نشئگی خود هستند. در بسیاری از مواقع فرزندان والدین معتاد خودشان نیز معتاد می شوند تا ازاین طریق بتوانند فضای ناسالم خانواده را تحمل نمایند.
 • به دلیل اینکه کودکان تنها با رفتارهای منفی و شیطنت آمیز می توانند توجه ومحبت والدین را به خود جلب کنند، بدین خاطر همواره تلاش می کنند تا از این طریق به خواسته های خود برسند. 
 • فرزند در ارتباط با والدینش احساس سردرگمی و اضطراب می کند چون یکی از آنها (پدر یا مادر) را دوست دارد و از دیگری بیزار است. اصولاً والدین معتاد هنگام مشاجره و دعوا کردن با يكديگر از فرزندانشان بر ضد یکدیگر استفاده می کنند. در این شرایط کودک نمی داند که طرف کدام يك از آنها را باید بگیرد و به همین خاطر در وضعیت ناگواری قرار می گیرد.
 • فرزند احساس می کند که هیچ ارزش و اهمیتی ندارد و احساس گیجی و سردرگمی در وی افزایش می یابد.
 • کودکان والدین معتاد معمولا نمی توانند به دیگران اعتماد کنند. آن ها ارزشهای اجتماعی را به درستی پذیرا نبوده و با همسالان عادی خود سازگاری ندارند. به نظافت و لباس پوشیدن خود توجه کافی نمی کنند و معمولاً دچار ترک تحصیل یا افت تحصیلی می شوند. آنها اغلب اوقات خود را بیهوده هدر داده و یا جذب همسالان بزهکار می شوند.

 

سایر تاثیرات مخرب

سایر تاثیرات منفی و مخرب بیماری اعتیاد بر اعضای خانواده، موارد زیر را شامل می شود:

 

 •  باورهای غیر منطقی
 • احساس از دست دادن عقل و ابتلا به جنون
 • احساس گناه و تقصير
 • ناتوانی در اعتماد به دیگران
 • احساس عدم امنیت شخصی
 • احساس آسیب پذیری
 • ترس از موفقیت و شکست
 • ناتوانی در خطر پذیری
 • خودداری کردن از انجام کارها به خاطر ترس از شكست
 • ناتوانی در پذیرفتن واقعیت ها و کنار آمدن با آنها
 • ناتوانی در لذت بردن از زندگی 
 • ترس دائمی
 • ناتوانی در پذیرش مسئولیت های شخصی
 • انکار کردن مسائل و مشکلات
 • خشم غیر قابل کنترل
 • ناتوانی در پذیرفتن تغييرات در زندگی
 • ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران
 • وحشت از پذیرفته نشدن از سوی دیگران
 • احساس نیاز شدید به تائید شدن از سوی دیگران
 • ناتوانی در بیان خواسته های خود
 • احساس بدبختی و قربانی بودن در زندگی
 • تمايل به نافرمانی و ناديده گرفتن نظم اجتماعی و قوانین 
 • مشكل داشتن در برقراری رابطه جنسی
 • ناتوانی در حل مشكلات و اختلافات با ديگران 
 • ناتوانی در بخشیدن و نادیده گرفتن خطاهای دیگران
 • خيالبافی و زندگی كردن در رويا  
 • خودداری از برقراری ارتباط و گفتگو با ديگران
 • نشان دادن رفتارهای افراطی از قبیل کمال گرایی، منظم بودن، وسواس ، کمرویی و انعطاف ناپذیری

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم فروردین 1393ساعت 2:9  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی یکی از بیماریهای مقاربتی بسیار مسری است که در صورت ابتلا درمان و ریشه کنی آن بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن است. عامل این بیماری نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلوم انسانی است که به اختصار HPVنامیده می شود.این ویروس انواع بسیار زیادی دارد که نوع 6 و 11 آن در ایجاد زگیل تناسلی و انواع 16 و 18 با سرطان دهانه رحم و واژن و مقعد مرتبط هستند.البته انواع 31 و 33و 35 و 39 و 45و 51 هم در ایجاد سرطان دهانه رحم خانمها دخیلند.این بیماری هم مردان و هم زنان را مبتلا می سازد.

 

علائم این بیماری چیست؟

این زگیلها ظاهری مانند زگیلهای سایر نواحی بدن دارند و به صورت منفرد یا خوشه ای در نواحی تناسلی  ممکن است ظاهر شوند.علاوه بر نواحی خارجی دستگاه تناسلی ممکن است در سرویکس(گردن رحم)،داخل واژن ،مجرا ی ادراری، اطراف مقعد و سایر سطوح مخاطی دستگاه تناسلی نیز ایجاد شود.نکته مهم این است که گاهی ضایعات به قدری کوچکند که قابل مشاهده نیستند و یا در داخل واژن یا دهانه رحم وجود دارند.در چنین مواردی فرد ویروس را به دیگران منتقل می کند ولی خودش زگیل قابل رویتی ندارد.گاهی هم ضایعات داخل واژن به صورت ترشحات خونابه ای پس از مقاربت خود را نشان می دهند.

آیا این موارد بدون علامت را می توان تشخیص داد؟

این کار بسیار سخت است.اگر کسی زگیل تناسلی در قسمتهای خارجی دستگاه تناسلی داشته باشد باید از نظر وجود زگیل در داخل واژن و دهانه رحم هم بررسی شود.همچنین اگر ضایعات مشکوک به زگیل تناسلی دیده شود که بسیار کوچک باشند و ظاهر تیپیک نداشته باشند یا در فردی که با فرد مبتلا تماس جنسی داشته  است برای قطعی تر شدن تشخیص می توان سطح پوست را با محلول اسید استیک 3 تا 5 درصد آغشته کرد و پس از مدتی اگر ضایعات سفید رنگ ظاهر شدند تشخیص زگیل تناسلی قطعی می شود.البته این روش و همچنین نمونه برداری(بیوپسی) از ضایعات مشکوک به طور روتین توصیه نمی شود.

آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟

زگیلهایی که بزرگ و قابل مشاهده باشند را می توان با درمان دارویی(محلولهای مخصوص از بین بردن زگیل) یا درمانهای جراحی(فریز،کرایو یا الکتروکوتر) برداشت.ولی مشکل اساسی این است که بسیاری از ضایعات به قدری کوچکند که قابل رویت نیستند یا در مناطقی مثل داخل مجرا یا واژن یا دهانه رحم  هستند و قابل دیدن و درمان نیستند ولی همین ضایعات نیز بیماری را به دیگران منتقل می کنند..داروی ضد ویروسی موثری هم برای ویروس عامل این زگیلها وجود ندارد.بنابراین باید گفت با دانش فعلی درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود ندارد.

 

آیا این زگیلها فقط از نظر ظاهری مشکل ایجاد می کنند یا خطر دیگری هم دارند؟

خطر اصلی ویروس HPVنقش مهمی است که در ایجاد سرطانهای گردن رحم و واژن و مقعد دارند.بیش از 90 درصد سرطانهای دهانه رحم و بیش از 80 درصد سرطانهای مقعد و 60 درصد سرطانهای واژن در اثر ابتلا به انواع 16 و 18 ویروس پاپیلوم انسانی است.برخی از موارد سرطان آلت در مردان و سرطان فرج در خانمها و سرطان دهان در هر دو جنس نیز با این ویروس ارتباط دارند.بنابراین مشکل ظاهری این زگیلها مشکل مهمی محسوب نمی شود و خطر عمدۀ ابتلا به این بیماری،ارتباط قوی آن با ایجاد سرطان به ویژه در خانمها است.

آیا روشی برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد؟

همانطور که گفته شد ،این ویروس از طریق تماس جنسی منتقل می شود و یکی از مسری ترین بیماریهای مقاربتی است به طوری که فقط با یک بار تماس جنسی فرد سالم با فرد آلوده،احتمال انتقال آن حدود 60 درصد است.بنابراین مهمترین راه پیشگیری ،پرهیز از تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده است.متاسفانه برخی از افراد در تماسهای جنسی غیر مشروع قبل از ازدواج یا پس از ازدواج به این بیماری دچار شده  و ویروس را به همسر خود منتقل می سازند و او را در معرض ابتلا به سرطان قرار می دهند.استفاده از کاندوم در تماسهای جنسی می تواند تا حد زیادی از ابتلا جلوگیری کند ولی نه به طور کامل و صد درصد.خوشبختانه امروزه واکسن بسیار موثری علیه این ویروس ساخته شده و واکسناسیون علیه این ویروس در برخی کشورها اجباری است.

واکسن برای خانمهاست یا آقایان؟

دو نوع واکسن برای این بیماری وجود دارد.اولی «گارداسیل  » که علیه انواع  6و11و16و18   ویروس پاپیلوم انسانی موثر است و هم در اقایان و هم در خانمها کاربرد دارد .دیگری واکسن « سرواریکس » که علیه انواع 16و 18 ویروس موثر است و فقط در خانمها استفاده می شود.چون خطر ایجاد سرطان توسط این ویروس بیشتر در خانمهاست و در مردان به ندرت باعث بدخیمی می شود،تاکید بر واکسیناسیون خانمها بیشتر است.این واکسن ها وقتی موثرترند که قبل از اولین تماس فرد با ویروس HPVتزریق شده باشند.بنابراین در امریکا و اروپا توصیه می شود که تمام دختران قبل از سن شروع فعالیت جنسی یعنی در 11 تا 12 سالگی علیه این بیماری واکسینه شوند.ولی اگر خانمی در این سنین واکسینه نشده یا واکسیناسیون را به طورکامل انجام نداده باشد تا 26 سالگی بازهم می تواند این کار را انجام دهد و از این واکسن سود خواهد برد البته نه به اندازۀ وقتی که در سنین پایین تر انجام شده باشد.

چرا در کشور ما این کار واکسنها اجباری نیستند؟

به دو دلیل.یکی اینکه هنوز خطر این بیماری به طور جدی احساس نشده است.مبتلایان به این بیماری،به خاطر ماهیت آن که بیانگر وجود تماس جنسی نامشروع است و همچنین به علت محل ضایعات که در نواحی تناسلی است،بیماری خود را پنهان کرده و از رفتن نزد پزشک طفره می روند.به همین است که آمار دقیقی از شیوع این بیماری وجود ندارد ومسوولین بهداشتی نیز هنوز خطر آن را جدی نگرفته اند.دلیل دوم گرانی واکسن است.یک دوره واکسناسیون علیه ویروس پاپیلوما شامل سه تزریق است که در حال حاضر حدود یک میلیون تومان هزینه دارد.چنین هزینه ای از توان بسیاری از افراد جامعه خارج است و سیستم بیمه و بهداشت ما هم با بدن نحیف و بودجۀ ناچیز خود نمی توانند چنین هزینه ای را تقبل کنند. بنابراین فعلا این واکسنها در برنامه واکسیناسیون ملی و اجباری کشور ما و بسیاری دیگر از کشورهای جهان سوم گنجانده نشده است.ولی باید دانست که شیوع این بیماری بسیار زیاد و رو به گسترش است و برخی از صاحبنظران بهداشتی به درستی هشدار داده اند که زگیل تناسلی در کشور ما در حال ایجاد یک سونامی است و توجه بیشتر مسوولین بهداشتی و آگاه سازی جامعه را می طلبد.

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم فروردین 1393ساعت 23:57  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

 

به گزارش وب دا ؛ یوسف علیپوریان مسوول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی شهرستان فسا گفت : طرح امداد نوروزی با 13 پایگاه اورژانس جاده ای و شهری ، 20 دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و 60 نفرنیروی انسانی از تاریخ 26 اسفندماه 92 لغایت 16 فروردین 93 در حال اجرا  می باشد.

علیپوریان در خصوص اهم برنامه هاو فعالیت ها اظهار داشت: استقرار در ورودیها وخروجیهای شهر فسا در طول روز واوایل شب، استقراردرکنار جاده هاوزیارتگاههای شهر در طول روزواوایل شب ، استقرار اتوبوس آمبولانس در ورودی شهر (میدان جام جم)درطول روز ، ارائه خدمات درمانی اورژانسی به مراجعه کنندگان حضوری ،  ایجاد ایستگاه سلامت با حضور پزشک ( ایستگاه سلامت امام زاده اسماعیل(ع)) و ویزیت مراجعه کنندگان همراه با ارائه دارو به صورت رایگان طی شبانه روز که حداقل60نفر مرا جعه کننده در روز دارد ، راهنمایی بیماران وانتقال انان به مراکز درمانی ، فعال بودن ستاد عملیات ومدیریت اورژانس در طول مدت ایام نوروز ، رسیدگی به بیماران ومصدومان درکمترین زمان ممکن ، نصب بنرهای نوروزی در ورودیهاوخروجیهای شهروامامزاده اسماعیل ، توزیع بروشور وپمفلت آموزشی بین مسافران عزیز ، همکاری وهماهنگی با معاونت بهداشتی در اجرایی شدن دستور العمل نوروزی وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی و ارسال آمار وگزارشات حوادث وبیماران بستری وسرپایی به صورت روزانه به قطب وEoc  وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی از جمله برنامه های مرکزمدیریت حوادث و فوریت های پزشکی شهرستان فسا در ایام نوروز میباشد.


+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم فروردین 1393ساعت 23:18  توسط انجمن اورژانس فسا  | 


 

 

چه سابقه خانوادگی سرطان داشته باشید و یا در مبارزه با این بیماری باشید، فاکتورهای مربوط به سبک زندگی، ازجمله رژیم‌غذایی، کمک بسیار زیادی به شما برای مقابله با این بیماری می‌کند. بعضی موادغذایی احتمال ابتلا به سرطان را بالا می‌برند و بعضی دیگر از بدنتان محافظت کرده و سیستم‌ایمنی بدنتان را قوی‌تر می‌کنند. با انتخاب‌های هوشمندانه از موادغذایی، می‌توانید از سلامتتان محافظت کرده، احساس بهتری پیدا کنید و توانایی خود برای مقابله با سرطان و سایر بیماری‌ها را افزایش دهید.درمورد سرطان و رژیم‌غذایی چه باید بدانید


همه مشکلات مربوط به سلامتی قابل پیشگیری نیستند اما کنترل شما بر بدنتان بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که درصد بالایی از مرگ‌های مربوط به سرطان --حتی اکثریت آنها-- مستقیماً با انتخاب افراد در سبک‌زندگی خود  بستگی دارد مثل سیگار کشیدن، مصرف الکل، ورزش نکردن و رژیم‌غذایی ناسالم. دوری از سیگار، محدود کردن مصرف الکل و ورزش منظم شروعی عالی برای داشتن یک سبک زندگی سالم و ضدسرطان است. اما برای اینکه به بهترین نحو از سلامتتان مراقبت کنید، باید به عادات غذایی خود نیز توجه داشته باشید.

چیزی که می‌خورید، یا نمی‌خورید، تاثیری شگرف بر سلامت شما، از جمله ابتلای شما به سرطان، دارد. ممکن است ناآگاهانه موادغذایی زیادی را بخورید که به بروز سرطان کمک کنند و یا خیلی چیزهایی را نخورید که می‌توانند محافظ خوبی از بدنتان دربرابر سرطان باشند.  اگر رژیم‌غذایی و عادت‌هایتان را تغییر دهید، می‌توانید خطر ابتلا به بیماری را در خود کاهش داده و پیشرفت سرطان را در بدنتان متوقف کنید.
 


نکته ۱: از غذاهای گیاهی استفاده کنید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
چرا مواد غذایی گیاهی برای مقابله با سرطان منابعی عالی هستند؟


دلیل آن این است: گیاهان چربی کمتر، فیبر بیشتر، و موادمغذی ضدسرطان بسیار بیشتری دارند. این سه عنصر در کنار هم برای حفاظت از سیستم ایمنی بدنتان همکاری کرده و به بدنتان برای مقابله با سرطان کمک می‌کنند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


بهترین رژیم‌غذایی برای پیشگیری و مقابله با سرطان یک رژیم‌غذایی گیاهخواری است که شامل انواع و اقسام سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل می‌شود. یک رژیم‌غذایی گیاهی به این معنی است که بیشتر غذاهایی مصرف کنید که از گیاهان ساخته شده باشند: مثل سبزیجات، میوه‌ها، دانه‌ها و آجیل، غلات و حبوبات.

هرچه این موادغذایی کمتر فراوری شده باشند --یعنی کمتر پخته، پوست‌ کنده شده، مخلوط شده با سایر مواد، گرفتن موادمغذی آنها و …-- بهتر است.

راه‌های زیادی برای اضافه کردن موادغذایی گیاهی به رژیمتان وجود دارد. سعی کنید حداقل دو سوم از بشقاب غذایتان، غلات، سبزیجات، حبوبات و یا میوه باشد. لبنیات، ماهی و گوشت نباید بیشتر از یک سوم بشقاب را در بر گیرد. به خاطر داشته باشید که لازم نیست کاملاً گیاهخوار شوید. درعوض، سعی کنید غذاهای کامل را بیشتر به وعده‌های غذایی‌تان اضافه کنید. غذاهای کامل غذاهایی هستند که به شکل اصلی خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین به همان اندازه اهمیت دارد که مصرف موادغذایی فراوری‌شده را در برنامه‌غذایی‌تان کمتر کنید. مثلاً به جای نوشیدن یک لیوان آب سیب، یک عدد سیب بخورید. 

راه‌هایی ساده برای اضافه کردن موادغذایی گیاهی به رژیم‌غذایی‌

• صبحانه: به سیریال صبحانه خود کمی میوه و چند دانه و آجیل اضافه کنید.

• ناهار: یک بشقاب بزرگ سالاد همراه با حبوبات موردعلاقه‌تان و سبزیجات صرف کنید. در ساندویچتان همیشه کاهو و گوجه‌فرنگی داشته باشید. برای ساندویچ‌هایتان از نان‌های غلات کامل استفاده کنید. کنار غذایتان همیشه یک تکه میوه بخورید.

• تنقلات و میان‌وعده: در فواصل وعده‌های غذایی از میوه‌های تازه مثل یک عدد سیب یا موز یا سبزیجاتی مثل هویج، کرفس، خیار و از این قبیل استفاده کنید. بد نیست کمی آجیل و میوه خشک هم همیشه به همراه داشته باشید.

• شام: به سس پاستا یا پلو موردعلاقه‌تان کمی سبزی تازه یا فریز اضافه کنید. روی سیب‌زمینی پخته خود بروکلی و ماست بزنید. سس‌های خامه‌دار را با سس سبزیجات تفت‌داده‌شده یا سس گوجه‌فرنگی که با روغن‌زیتون سالم درست شده است، جایگزین کنید.

• دسر: به جای دسرهای سنگین‌تر از میوه یا یک تکه شکلات تلخ استفاده کنید. ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
سعی کنید محصولات ارگانیک یا محلی خریداری کنید.


بعضی آفت‌کش‌هایی که در محصولات تجاری یافت می‌شود حاوی مواد سرطان‌زا هستند. محصولات ارگانیک فاقد این آفت‌کش‌ها هستند و موادشیمیایی کمتری در تهیه و تولید آنها به کار می‌رود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
نکته ۲: فیبر مصرف کنید.


یکی دیگر از فواید مصرف موادغذایی گیاهی این است که فیبر مصرفی شما را نیز افزایش می‌دهد. فیبر قسمتی از گیاه است که بدن قادر به هضم آن نیست. فیبر نقش مهمی در تمیز و سالم نگه داشتن بدن شما دارد. باعث حرکت غذاها در روده‌ها شده و همچنین ترکیبات سرطانی را قبل از اینکه بتوانند ضرری به بدن برسانند، از بدن بیرون می‌کند.

فیبر در میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل یافت می‌شود. به طور کلی، هرچه موادغذایی طبیعی‌تر و فراوری‌نشده‌تر باشند، فیبر آنها بالاتر خواهد بود. گوشت، لبنیات، قند یا موادغذایی «سفید» مثل نان سفید یا برنج سفید هیچ فیبری ندارند.راه‌هایی ساده برای اضافه کردن فیبر به رژیم‌غذایی

• به جای برنج سفید از برنج قهوه‌ای استفاده کنید.
• نان غلات کامل را جایگزین نان سفید کنید.
• به جای شیرینی، کلوچه و بیسکویتِ جو یا گندم بخورید.
• به جای چیپس، پاپ‌کُرن بخورید.
• میوه‌های تازه مثل گلابی، موز یا سیب را با پوست بخورید.
• به جای پوره سیب‌زمینی، سیب‌زمینی پخته را با پوست بخورید.
• با سس‌های سالم مثل سالسا، هویج، کرفس و فلفل دلمه‌ای بخورید.
• به جای گوشت. از حبوبات و غلات استفاده کنید.
 موادغذایی پرفیبر مقابله‌کننده با سرطان

غلات کامل:

 پاستا گندم کامل، سیریال گندم و جو، نان غلات کامل، برنج قهوه‌ای، پاپ‌کرن، کلوچه و کیک گندم و جو

میوه ها:

 سیب، گلابی، توت‌فرنگی، موز، انبه، زردآلو، مرکبات، تمشک، شاه‌توت، میوه خشک، آلو، کشمش

حبوبات:

 عدس، لوبیا قرمز، نخود، لپه، لوبیا چیتی 
 

سبزیجات: 
 

بروکلی، اسفناج، سبزیجات با برگ سبز تیره، نخودفرنگی، کنگر، هویج، گوجه‌فرنگی، کلم بروکسل، سیب‌زمینی، ذرت
 نکته ۳: مصرف گوشت را کم کنید


تحقیقات نشان می‌دهد که افراد گیاهخوار تا ۵۰ درصد کمتر از آنهایی که گوشت مصرف می‌کنند دچار سرطان می‌شوند. پس چه رابطه‌ای بین گوشت و خطر ابتلا به سرطان وجود دارد؟ اول اینکه گوشت فاقد فیبر و سایر موادمغذی است که نشان داده‌اند خواص  ضدسرطان دارند. چیزی که به وفور در آن یافت می‌شود چربی است، آنهم مقدار بسیار زیادی چربی اشباع. رژیم‌های غذایی پرچربی با بالا رفتن احتمال ابتلا به سرطان در ارتباط هستند. و چربی اشباع بخصوص خطر بسیار بیشتری دارد. آخر اینکه گوشت برحسب نوع آماده‌سازی آن، می‌تواند ترکیبات سرطان‌زا بسازد.
 


انتخاب‌های بهتر گوشت و پروتئین

نیازی نیست که به طور کامل مصرف گوشت را قطع کنید و گیاهخوار شوید. اما بیشتر افراد بسیار بیشتر از مقدار سالم گوشت مصرف می‌کنند. می‌توانید با کاهش مصرف محصولات حیوانی و انتخاب گوشت‌های سالم‌تر خطر ابتلا به سرطان را در خود کاهش دهید.

• مصرف گوشت را به حداقل برسانید. سعی کنید مقدار کلی گوشت مصرفی‌تان حداکثر ۱۵ درصد از کالری مصرفی‌تان باشد. ۱۰ درصد حتی بهتر است.

• فقط گاه به گاه از گوشت قرمز استفاده کنید. گوشت قرمز سرشار از چربی اشباع است، بنابراین بهتر است بسیار کم استفاده شود.

• مقدار پروتئین مصرفی خود در هر غذا را کاهش دهید. مقدار گوشت مصرفی‌تان نباید بزرگتر از کف دستتان باشد.

• از گوشت بعنوان کنار غذا استفاده کنید نه غذای اصلی. می‌توانید فقط از مقدار کمی گوشت برای مزه دادن به غذا استفاده کنید نه اینکه آن عنصر اصلی غذایتان باشد.

• حبوبات مصرف کنید. به جای منابع حیوانی پروتئین، می‌توانید از حبوبات و سایر منابع پروتین گیاهی استفاده کنید.

• گوشت‌های نازک‌تر انتخاب کنید. مثل ماهی، مرغ یا بوقلمون.

• از مصرف گوشت‌های فراوری‌شده مثل هات‌داگ، سوسیس، سالامی و کالباس خودداری کنید.
 


نکته ۴: چربی‌های مصرفی خود را هوشمندانه انتخاب کنید.


یکی از مزایای کاهش گوشت مصرفی این است که به طور خودکار مقدار چربی‌ ناسالمی که مصرف می‌کنید هم کمتر می‌شود. داشتن یک رژیم‌غذایی پر چربی خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان را افزایش می‌دهد. اما کاهش مصرف چربی به طور کل چاره کار نیست. درواقع، بعضی از انواع چربی‌ها حتی  درمقابل سرطان محافظت می‌کنند. رمز کار این است که چربی مصرفی خود را هوشمندانه و به تعادل انتخاب کنید.

• چربی‌هایی که خطر سرطان را افزایش می‌دهند -- دو مورد از مخرب‌تین چربی‌ها، چربی‌های اشباع و چربی ترانس هستند. چربی‌های اشباع بیشتر در محصولات حیوانی مثل گوشت قرمز، لبنیات کامل و پرچرب و تخم‌مرغ موجود است. چربی ترانس، که چربی هیدروژنه هم خوانده می‌شود، با اضافه کردن هیدروژن به روغن‌های گیاهی برای جامدتر کردن آنها درست می‌شود. 

• چربی‌هایی که خطر سرطان را کاهش می‌دهند -- بهترین چربی‌ها چربی‌های غیراشباع هستند که از منابع گیاهی به دست آمده و در دمای محیط مایع هستند. منابع اصلی آنها عبارتند از روغن کانولا، روغن زیتون، آجیل و آوکادو. همچنین خیلی خوب است که از اسیدهای چرب امگا۳ استفاده کنید که با التهاب مقابله کرده و به سلامت قلب و مغز کمک می‌کنند. منابع عالی آن عبارتند از ماهی سالمون، تن و بذر کتان.
 


نکاتی برای انتخاب چربی‌های ضدسرطان و پرهیز از انواع بد آن

• مصرف گوشت قرمز، شیر کامل و پرچرب، کره و تخم‌مرغ را کاهش دهید زیرا اصلی‌ترین منابع چربی‌های اشباع هستند.

• به جای روغن گیاهی معمولی با روغن زیتون پخت و پز کنید. روغن کانولا نیز یک انتخاب خوب دیگر است مخصوصا برای غذا پختن.

• به برچسب‌های موادغذایی دقت کنید و از مصرف هر ماده‌ای که در آن کلمه هیدروژنه یا روغن هیدروژنه قید شده بود، که معمولاً در مارگارین، روغن تردکننده شیرینی، چاشنی‌ها و سس‌های سالاد و سایر موادغذایی بسته‌بندی‌شده یافت می‌شود، خودداری کنید.

• قسمت چربی را از گوشت جدا کنید. وقتی می‌خواهید گوشت بخورید، سعی کنید از قسمت‌های کم‌چربی‌تر انتخاب کرده و از خوردن پوست مرغ خوددارید کنید.

• از لبنیات کم‌چربی و آنها که با امگا۳ غنی شده‌اند استفاده کنید. 

• به سیریال‌ها، سالادها، سوپ‌ها و سایر غذاهای خود آجیل و دانه اضافه کنید. گردو، بادام، دانه کدوتنبل، فندق و کنجد انتخاب‌های عالی هستند.
• در اسموتی‌ها، سس‌های سالاد و سایر میان‌وعده‌ها از روغن بذرکتان استفاده کنید.  اما دقت کنید که برای پخت و پز از این روغن استفاده نکنید زیرا در صورت گرم شدن خواص محافظت‌کننده خود را از دست می‌دهد.

• مصرف غذاهای فست‌فود و غذاهای آماده را محدود کنید. این غذاها مقدار بالایی چربی ترانس در خود دارند.

• یک یا دو مرتبه در هفته ماهی بخورید. بهترین انتخاب‌ها سالمون وحشی، ساردین و شاه‌ماهی هستند. اما مراقب محتوی جیوه آنها باشید.نکته ۵: موادغذایی ضدسرطان انتخاب کنید

سیستم ایمنی بدن شما با مقابله با مهاجمینی که وارد بدنتان می‌شوند مثل سلول‌های سرطانی، به سالم نگه داشتن شما کمک می‌کند. چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای بالا بردن قدرت سیستم ایمنی بدنتان بخورید. اما به خاطر داشته باشید که هیچ ماده‌غذایی معجزه آسایی وجود ندارد که از شما در برابر سرطان محافظت کند. باید سعی کنید از انواع و اقسام موادغذایی مفید استفاده کنید. 

• مصرف آنتی‌اکسیدان خود را بالا ببرید. آنتی‌اکسیدان‌ها ویتامین‌هایی بسیار قدرتمند هستند که دربرابر سرطان از بدن محافظت کرده و به سلول‌های بدن کمک می‌کند که بهتر عمل کنند. میوه‌ها و سبزیجات بهترین منابع از آنتی‌اکسیدان‌هایی مثل بتاکاروتین، ویتامین C، ویتامین E و سلنیوم هستند.

• از انواع و اقسام میوه‌ها و سبزیجات رنگی استفاده کنید. میوه‌ها و سبزیجات رنگی سرشار از فیتوکمیکال‌هایی هستند که یک ماده‌مغذی مهم برای مقابله با سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌باشد. هرچه تنوع میوه‌ها و سبزیحاتی که مصرف می‌کنید بیشتر باشد، فواید بیشتری نصیبتان خواهد شد زیرا رنگ‌های مختلف سرشار از فیتوکمیکال‌های متفاوت هستند.

• غذاهایتان را با ادویه‌ها و مواد تقویت‌کننده سیستم ایمنی مزه‌دار کنید. سیر، زنجبیل و پودر کاری نه تنها مزه غذایتان را بهتر می‌کنند بلکه موادمغذی ضدسرطان عالی به شمار می‌روند. انتخاب‌های خوب دیگر عبارتند از: زردچوبه، رزماری، ریحان، گشنیز که می‌توانید از آنها در سوپ، سالاد و انواع غذاها استفاده کنید.

• آب کافی بنوشید. آب برای همه عملکردهای بدن لازم است. سیستم‌ایمنی بدن را تقویت کرده، موادزائد و سموم را از بدن دفع کرده و موادمغذی را به همه اندام‌های بدن می‌رساند.نکته ۶: غذایتان را به روش‌های سالم آماده کنید


انتخاب غذاهای سالم تنها عامل مهم نیست. نحوه آماده‌سازی و نگهداری از غذایتان هم اهمیت دارد. طوری که غذایتان را می‌پزید می‌تواند تاثیرات مثبت یا منفی بر سلامت شما داشته باشد.حفظ فواید ضدسرطان سبزیجات


در زیر به نکاتی اشاره می‌کنیم که به شما برای بهره بردن از همه فواید سبزیحات ضدسرطان کمک می‌کند:

• حداقل کمی سبزیجات و میوه خام مصرف کنید زیرا بالاترین میزان ویتامین‌ها و موادمعدنی را در خود دارند اما پخت بعضی از سبزیحات، ویتامین‌های آنها را برای مصرف قابل دسترس‌تر می‌کند.

• موقع پخت سبزیجات، فقط تا جایی آنها را بخارپز کنید که فقط کمی نرم شده و به مقدار کمی آب نیاز باشد. این باعث می‌شود ویتامین‌های موجود در آنها بهتر حفظ شود. پختن بیش از اندازه سبزیجات بسیاری از ویتامین‌ها و موادمعدنی موجود در آنها را از بین می‌برد. اگر سبزیجات را آب‌پز می‌کنید، از آب پخت سوپ یا غذایی دیگر استفاده کنید تا مطمئن شوید همه ویتامین‌های موجود در آن را دریافت می‌کنید.

• قبل از مصرف میوه‌ها و سبزیجات را خوب بشویید. برای شستن میوه‌ها از برس استفاده کنید. شستن به تنهایی همه پسماندهای آفت‌کش‌ها را از بین نمی‌برد اما آنها را کاهش می‌دهد.پخت و پز و سرطان‌زاها

سرطان‌زاها موادی موجود در موادغذایی هستند که موجب بروز سرطان می‌شوند. این مواد ممکن است در طول مراحل پخت و نگهداری موادغذایی ایجاد شوند --بیشتر در رابطه با گوشت. نمونه‌هایی از موادغذایی که حاوی مواد سرطان‌زاها هستند عبارتند از گوشت‌های خشک‌شده و فراوری‌شده (مثل سوسیس و کالباس)؛ گوشت‌های سوخته؛ گوشت‌های دودی؛ غذاهایی که کپک زده‌اند. در زیر به راه‌هایی اشاره می‌کنیم که کمکتان می‌کند کمتر در معرض سرطان‌زاها قرار بگیرید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۵ ماده‌ای که نباید کباب شوند


- سینه مرغ، بدون پوست، بی‌استخوان، گریل‌شده
- استیک، گریل‌شده، زیاد پخته‌شده
- گوشت خوک باربکیو‌شده
- سالمون، با پوست گریل‌شده
- همبرگر، گریل‌شده زیاد پخته‌شده

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

• روغن را روی حرارت بالا نپزید. پخت روی حرارت کم (کمتر از ۲۴۰ درجه) از سرطان‌زا شدن روغن جلوگیری می‌کند. به جای سرخ کردن و تفت دادن بهتر است از روش‌های بهتر مثل پختن، آب‌پز کردن، بخارپز کردن و کباب کردن استفاده کنید.

• موقع باربکیو کردن آسان بگیرید. سوزاندن گوشت ترکیبات سرطان‌زایی در آن ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید غذایتان را باربگیو کنید، سعی کنید آن را زیاد نپزید و درجه حرارت آن خیلی بالا نباشد.

• روغن را در محل خنک و تاریک در ظرف دربسته نگهداری کنید زیرا خیلی سریع در مواجهه با گرما، نور و هوا فاسد می‌شود.

• به جای گوشت دودی یا گوشت‌هایی که برای بالا بردن مدت نگهداری آن فراوری شده‌اند، از گوشت تازه استفاده کنید.

• از خوردن غذاهایی که به نظر خراب می‌آیند خودداری کنید. زیرا این غذاها حاوی آفلاتاکسین هستند که یک سرطان‌زای قوی است. آفلاتاکسین بیشتر در بادام‌زمینی مانده و کپک‌زده یافت می‌شود. آجیل اگر در یخچال یا فریزر نگهداری شود، دوام بیشتری خواهد داشت.

• مراقب چیزهایی که در مایکروفر می‌گذارید باشید. برای پوشاندن روی غذا از کاغذ روغنی استفاده کنید نه درپوش پلاستیکی و همیشه از ظروف مخصوص مایکروفر استفاده کنید

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم اسفند 1392ساعت 0:11  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

 

http://1o2.ir/i396h

شاید بسیاری از مردم ندانند که تبخال یا به طور دقیق‌تر تبخال لب در اصل یک عفونت عودکننده ویروسی است بدین معنا که ویروسی در ابتدا وارد بدن شده و بعد هر چند وقت یکبار بیماری عود کرده و علائم آن بروز می‌کند. یکی از بهترین نمونه‌های بیماری‌های عفونی عودکننده همین تبخال لب است. بیماری تبخال به وسیله یکی از اعضای خانواده ویروسی هرپس ایجاد می‌شود. ویروس تبخال لب HSV1 نام دارد و نوع دیگر این ویروس یعنی HSV2 عامل ایجاد تبخال دستگاه تناسلی است که شباهت فراوانی به همین زخم تبخال دهانی دارد. البته هر کدام از این ویروس‌ها می‌توانند به‌جای یکدیگر نیز باعث بروز تبخال شوند.

بیماری تبخال یک بیماری مسری است و ویروس آن مثل ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا باید از شخص دیگری وارد بدن شود. در مورد تبخال هرگونه تماس با فردی که زخم تبخال روی صورتش وجود دارد(مثلا روبوسی) می‌تواند باعث انتقال ویروس و ابتلا به این بیماری شود. یکی دیگر از راه‌های شایع انتقال تبخال استفاده از لوازم غذاخوری، تیغ یا حوله دیگران است. نکته اینجاست که حتی در زمانی که تبخال از آن حالت پر آب خارج شده و اصطلاحا دلمه بسته، باز هم به‌شدت مسری است و می‌تواند باعث انتقال بیماری شود.وقتی ویروس پنهان می‌شود


بعد از انتقال ویروس، علائمی شبیه یک سرماخوردگی شدید بروز می‌کند. بیمار دچار گلودرد شده و در برخی موارد بلع با اشکال روبه‌رو می‌شود. در داخل دهان زخم‌هایی در ناحیه گونه و روی لثه‌ها ایجاد می‌شود که ملتهب و قرمز رنگ هستند. بیمار معمولا دچار سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و تب است. این بیماری معمولا خودبه‌خود و بدون بروز مشکلی حداکثر تا 2 هفته بهبود می‌یابد.

اما این همه ماجرا نیست. بعد از رفع علائم بیماری تبخال اولیه، ویروس تبخال در بدن باقی مانده و به طرف عقده‌های عصبی حرکت می‌کند. سپس ویروس در سلول‌های عصبی مستقر شده و اگر شرایط مناسب شود مجددا فعالیت خود را این‌بار به شکلی خفیف‌تر از حالت اولیه ادامه می‌دهد. از اینجا به بعد است که زخم تبخال معروف بروز می‌کند.چرا تبخال می‌زنیم؟


بعد از ابتلا به بیماری تبخال اولیه بسیاری از افراد مستعد تبخال ثانویه یا همان تبخال عودکننده لب می‌شوند. البته تعدادی از بیماران هم باوجود ابتلا به تبخال اولیه و سیستمیک هرگز دچار تبخال عودکننده نمی‌شوند. اغلب افراد به دنبال ضعف سیستم ایمنی دچار تبخال عودکننده می‌شوند. عواملی مثل تب، قاعدگی، استرس‌های روحی و جسمی، خستگی و قرارگیری بیش از حد در معرض نور آفتاب همه می‌توانند باعث عود تبخال شوند.چه علائمی دارد؟


اغلب شما با علائم تبخال دهانی آشنایی دارید. با این حال مرور آن خالی از فایده نیست. تبخال لب همانطور که از اسمش هم مشخص است، معمولا همیشه در نقطه خاصی از لب و دهان ایجاد می‌شود. فرد یکی، 2 روز قبل در آن نقطه یا به طور گسترده در اطراف دهان احساس خارش، سوزش یا گزگز می‌کند، سپس یک برجستگی کوچک پر از مایع شبیه یک جوش کوچک در لبه بیرونی لب روی پوست ظاهر می‌شود.

البته ممکن است این برجستگی در اطراف بینی یا چانه یا گونه هم ایجاد شود. مایع درون این برجستگی به‌شدت عفونی و مملو از ویروس تبخال است. در صورت پاره شدن و رسیدن آن به بخش‌های دیگر پوست به‌راحتی ممکن است آن نواحی را نیز آلوده کرده و باعث ایجاد تبخال در آن مناطق نیز شود. بعد از چند روز برجستگی سوراخ شده و ترشح می‌کند. این حالت معمولا در روز چهارم یا پنجم اتفاق می‌افتد و بیشترین احتمال آلودگی در سایر مناطق بدن یا سرایت به سایر افراد مربوط به همین مرحله است. در این مرحله گاهی بیمار دچار تب و برجستگی غدد لنفاوی زیر فک نیز می‌شود. سپس به مرور روی زخم اصطلاحا دلمه می‌بندد و پوست جدید از زیر دلمه تشکیل می‌شود. بعد از گذشت چند روز این دلمه کنده شده و زخم بدون برجای گذاشتن اثری (بدون اسکار) ناپدید می‌شود.تبخال و دندانپزشکی


انجام درمان‌های دندانپزشکی برای بیمارانی که دچار تبخال هستند ممنوع است و درمان باید تا زمان برطرف شدن زخم به تعویق بیفتد. علت این مسئله احتمال پخش شدن ویروس در هوا و آلوده کردن محیط و خود بیمار و کادر پزشکی است، بنابراین اگر تبخال می‌زنید وقتی به دندانپزشک مراجعه کردید این را ذکر کرده و به دندانپزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر دچار تبخال شدید و همان وقت قرار بود تحت درمان‌های دندانپزشکی قرار بگیرید حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.آژیر قرمز

تبخال اگرچه بیماری آزاردهنده‌ای است اما اصولا خطرناک نیست و بدون برجای گذاشتن اثری حداکثر تا 2 هفته بهبود می‌یابد. اما اگر تبخال شما بعد از گذشت 2 هفته هنوز خوب نشده بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. همچنین کسانی که به هر دلیلی دچار ضعف سیستم ایمنی هستند(مثل مبتلایان به ایدز، بیماری‌های خونی، بیمارانی که داروهای شیمی‌درمانی مصرف می‌کنند، مصرف‌کنندگان داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، کسانی که مدت طولانی است کورتون دریافت می‌کنند)بهتر است هنگام ابتلا به تبخال به پزشک مراجعه کنند چون این احتمال وجود دارد که ویروس ارگان‌های حیاتی بدن از قبیل ریه، کبد و مغز را درگیر کند. عفونت این اعضای بدن با ویروس تبخال می‌تواند مرگبار باشد. از سوی دیگر اگر بیماری تبخال بخش‌های دیگری از بدن را درگیر کرد و ترشحات آن به‌خصوص به چشم یا نوک انگشتان دست رسید و شما در این نواحی احساس سوزش و درد داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر ویروس وارد چشم شود و در این ناحیه زخمی ایجاد کند به نابینایی منجر می‌شود.پیشگیری و درمان


تبخال عودکننده لب از معدود بیماری‌هایی است که عملا قابل پیشگیری نیست. اگر ویروس تبخال وارد بدن شما شود و زخم‌های عودکننده ایجاد کند در صورت وجود عوامل مستعد کننده، زخم تبخال به هرحال تشکیل می‌شود. در این حالت تنها راه کاهش علائم بیماری است. همه کسانی که تبخال می‌زنند با علائم هشداردهنده شروع بیماری آشنا هستند (سوزش و درد دور دهان یکی دو روز قبل از تبخال). پیشنهاد می‌شود وقتی این علائم ظاهر شد در ناحیه ایجاد زخم پماد ضد ویروسی آسیکلوویر بمالید. انواع متنوعی از این دارو به‌صورت پماد در داروخانه‌ها در دسترس است. استفاده مرتب از این پماد پیش از شروع زخم، علائم تبخال را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش داده و دوره بیماری را نیز کوتاه‌تر می‌کند. قرص‌هایی از ترکیبات این دارو نیز موجود است. جدا از داروهای ضد ویروسی گذاشتن یخ روی زخم در کاهش علائم تبخال موثر است.

اما کسانی که ویروس تبخال در بدن‌شان وجود ندارد با رعایت بهداشت شخصی و عدم تماس با افرادی که تبخال دارند، می‌توانند از ابتلا به این ویروس در امان باشند. شستن مرتب دست‌ها به‌خصوص قبل از خوردن غذا و دست نزدن به چشم‌ها با دستان کثیف، پرهیز از استفاده از لوازم شخصی دیگران به خصوص کسانی که تبخال می‌زنند از دیگر عوامل پیشگیری از ابتلا به بیماری تبخال است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم دی 1392ساعت 20:17  توسط انجمن اورژانس فسا  | 


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


شاید وقتی پروفسور کارل لندشتاینر، پزشک اتریشی سرگرم آزمایش روی گروه های خونی بود، هرگز فکر نمی کرد که نتیجه پژوهش هایش چه نقش ارزشمندی را در نجات زندگی انسان ها بازی خواهد کرد. کشف گروه های خونی و امکان انتقال خون از فرد سالم به فرد بیمار، که جایزه نوبل و عنوان پدر طب انتقال خون را برای این دانشمند به همراه داشت، منجر به نجات زندگی میلیون ها بیمار از طریق دریافت خون‌های اهدایی گردید.


گروه های خونی اصلی

تفاوت گروه های خونی مختلف به وجود یا عدم وجود پروتئین های ویژه ای به نام آنتی ژن كه در فارسی "پادزا" یا "پادگن" نامیده می شوند، بر می گردد. پادگن یا آنتی ژن ماده‌ای است که می تواند بدن را برای ساخت پادتن تحریک نماید. تقریباً تمامی موادی که به شکل آنتی ژن عمل می کنند، پروتئین های خارجی هستند که از راه عفونت، تزریق و یا روش های دیگر وارد بدن می شوند. "پادتن" یا آنتی بادی ماده‌‌ای است که در پاسخ به تحریک یک آنتی ژن در بدن ساخته شده و با آن واکنش نشان می دهد.

آنتی ژن های گروه های خونی بر سطح گلبول های قرمز قرار دارند و شامل ده ها نوع می شوند. مهمترین آنتی ژن های گروه های خونی، آنتی ژن های A و B می باشند. برخی افراد آنتی ژن نوع A ، برخی نوعB ، برخی هر دو آنتی ژن A و B را دارا هستند و برخی نیز هیچ یك از این آنتی ژن ها را ندارند كه به گروه خونی O معروف می باشند. به این ترتیب افراد مختلف در گروه های خونیAB ، B ، A و O قرار می‌گیرند.

باید توجه داشت كه حیوانات و انسان علاوه بر داشتن آنتی ژن های گروه های خونی بر سطح خود، ممکن است واجد آنتی بادی بر علیه آنتی ژن های گروه خونی که خود فاقد آن ها نیز هستند، ‌باشند. مثلا افرادی که گروه خونی آنها A است، در سرم خود آنتی بادی بر ضد آنتی ژن B دارند. همچنین افرادی که گروه خونی آن ها B است، در سرم خود آنتی بادی بر ضد آنتی ژن A دارند. واجدین گروه خونی AB فاقد هر گونه آنتی بادی بوده و دارندگان گروه خونی O دارای آنتی بادی بر علیه آنتی ژن های A و B هستند.

بروز آنتی ژن های گروه های خونی تحت کنترل ژن های خاصی است و به ارث رسیدن آن ها از قوانین ژنتیك تبعیت می‌کند. بنابر این گروه خونی شما به آنچه كه از والدین خود به ارث برده اید، بستگی دارد. درصد توزیع گروه های خونی در جمعیت های مختلف، متفاوت است. در ایران 38% افراد دارای گروه خونی O و 33% افراد دارای گروه خونی A و 22% افراد دارای گروه خونی B و تنها 7% افراد دارای گروه خونی AB می باشد. همه گروه های خونی با هم سازگار نیستند. دانسـتن گروه خونی هنگام دریـافـت و یـا پـیـوند عضـو از اهـمیت بالایی برخوردار می باشد. دریافت خون نـامتـجـانس و ناسازگار می تواند به واکنش شدید ایمنی و تخریب گسترده گلبول های قرمز، افت فشار خون، نارسایی کلیوی، شوک، لخته شدن خون، حـمـله قلبی، تشكیل لخته خون در ریه، سکته مغزی و حتی مرگ گیرنده خون بیانجامد.

سیستم RH (مثبت و منفی)

در سال 1940 ، "لندشتاینر" كه كاشف گروه های اصلی خون بود، به همراه دستیار خود، "وینر" نشان دادند علاوه بر گروه خونی A و B و O، سیستم دیگری به نام Rh (ار- هاش) نیز وجود دارد. هر فردی كه عامل Rh را روی گلبول های قرمز خود داشته باشد Rh مثبت و اگر نداشته باشد Rh منفی است. حدود 85 تا 90% ایرانیان Rh مثبت و مابقی Rh منفی هستند.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

آنتی بادی های غیر منتظره

ممکنست آنتی بادی‌های کمیاب دیگری هم علاوه بر آنتی بادی های ضد گروه های خونی A و B و O و Rh، در سرم افراد مختلف وجود داشته باشد. این آنتی بادی ها بر ضد آنتی ژن های نایابی که ممکن است روی سطح گویچه های سرخ پراکنده باشند، ساخته شده اند. مانند گروه های كل، دافی و ... . با آن که اغلب، ما انتظار نداریم در سرم افراد، چنین آنتی بادی هایی را مشاهده کنیم، با این حال وجود آن ها به نوبه خود واجد اهمیت هستند. به همین دلیل زمانی که دستور تزریق خون داده می شود و خون بیمار تعیین گروه می شود، سرم او نیز از لحاظ وجود آنتی باد های غیر منتظره بر ضد آنتی ژن های گویچه های سرخ دهنده، آزمایش می شود. گویچه های سرخ دهنده به سرم بیمار گیرنده خون نزدیک می شوند، در صورت ایجاد واکنش (به هم چسبیدگی و یا انهدام سلول ها) از تزریق آن خودداری می گردد. به این آزمایش، سازگاری گروه های خونی یا "کراس مچ " می گویند.

سازگاری گروه های خونی

گروه خونی O، به تمام گروه های خونی می تواند خون اهدا کند، اما فقط می تواند از گروه خونی O خون دریافت کند.
گروه خونی A، می تواند به گروه های AB و A خون اهدا کند و از گروه های خونی A و O خون دریافت کند.
گروه خونی B، می تواند به گروه های AB و B خون اهدا کند و از گروه های خونی B و O خون دریافت کند.
گروه خونی AB، تنها می تواند به گروه خونی AB خون اهدا کند، ولی از تمام گروه های خونی می تواند خون دریافت کند.


گویچه های سرخ گروه خونی O هیچ آنتی ژنی ندارند و دهنده عمومی محسوب می شوند. بنابراین در مواقع اضطراری می توان خون گروه O را به هر گروه خونی دیگری تزریق نمود. در یک حادثه منجر به خونریزی شدید، زمان بسیار مهم است و گاه نباید منتظر پیدا کردن خون هم گروه ماند و گاهی چه بسا جایز نیست حتی برای تعیین گروه خونی خود مصدوم نیز وقت را تلف کرد. در این گونه موارد، در دسترس بودن خون گروه O می تواند تنها راه نجات باشد. از طرفی دیگر فردی با گروه خونی AB می تواند در مواقع اضطراری با خیالی آسوده از همه گروه های خونی دیگر، خون دریافت کند (گیرنده عمومی)، زیرا پلاسمای گروه خونیAB بر ضد هیچ یک از گروه های خونی دیگر آنتی بادی ندارد. با همه این ها، در شرایط عادی، تمامی خون هایی را که برای تزریق بکار می بریم باید با خون گیرنده آن، هم گروه باشد و علاوه بر آن آزمایش سازگاری (کراس مچ) نیز برای آنها انجام شده باشد.

اهمیت گروه های خونی

اهمیت گروه های خونی زمانی مشخص می شود که فرد نیاز به تزریق خون پیدا کند و مجبور شویم به او خون تزریق کنیم. دراین صورت اگر گویچه های سرخ دهنده، آنتی ژنی داشته باشد که در پلاسمای گیرنده، آنتی بادی ضد آن وجود داشته باشد، این گویچه ها پس از تزریق، به سرعت به هم چسبیده و نابود می شوند و علاوه بر عدم کارآیی، باعث ایجاد عوارض شدید و یا حتی مرگ گیرنده خواهند شد.
 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پس از ورود خون ناسازگار به رگ فرد گیرنده، آنتی بادی های موجود در خون وی به آنتی ژن های موجود در سطح گلبول های قرمز بیگانه (فرد دهنده) متصل می شوند. در این حال روند تخریب گلبول های قرمز شروع شده و گلبول های قرمز پاره می شوند. علائم اولیه تزریق خون ناسازگار شامل لرزش بدن، فلج، تشنج، انعقاد داخل عروقی، تب و پیدایش هموگلوبین در ادرار است. اقدامات فوری برای درمان واکنش های انتقال خون، شامل متوقف کردن انتقال خون و زیاد کردن حجم ادرار با كمك داروهای خاص می‌باشد، چرا که تجمع هموگلوبین در کلیه ممکن است موجب اختلال عملكردی كلیه و از بین رفتن این عضو مهم بدن گردد. اگر اقدامات درمانی فوری صورت نگیرد، ممكن است باعث مرگ هم گردد.

آزمایش سازگاری چیست؟ و چرا تزریق خون غیرهمساز، خطرناک و مرگ‌افرین است؟

دکتر نگین بابادی‌پور کارشناس دفتر برنامه‌ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان سازمان انتقال خون ایران در گفت‌وگو با ایسنا گفت: همه افراد باید گروه خونی و ارهاش (مثبت یا منفی)‌ خون خود را بدانند، زیرا هر انسانی ممکن است روزی نیاز ضروری به دریافت خون داشته باشد. البته برای جلوگیری از واکنش خطرناک بین آنتی ژن‌های یک فرد با آنتی بادی‌های فرد دیگر، قبل از اینکه یک بیمار خون دریافت کند در بانک خون بیمارستان‌ها چند آزمایش انجام می‌شود که به آنها "آزمایش سازگاری" می‌گویند و پس از تکمیل آزمایشات، خون سازگار به بیمار تزریق می‌شود.

گروه خونی O، دهنده عمومی :
بابادی‌پور با اشاره به اینکه بر روی گلبول‌های قرمز افرادی که گروه خونی O دارند، هیچ آنتی ژنی وجود ندارد، گفت: بنابراین در مواقع ضروری می‌توانیم گروه خونی O را به هر گروه خونی دیگری تزریق کنیم و این گروه خونی "دهنده عمومی" است. مثلا در یک حادثه منجر به خونریزی شدید، زمان بسیار مهم است و گاهی نمی‌توانیم منتظر پیدا کردن خون هم گروه بمانیم در این گونه موارد در دسترس بودن خون گروه O می‌تواند تنها راه نجات باشد.

گروه خونی AB، گیرنده عمومی :
وی افزود: اما افرادی که دارای گروه خونی AB هستند هم آنتی ژن A دارند و هم آنتی ژن B و پلاسمای خون آنها بر ضد هیچ کدام از گروه‌های خونی آنتی بادی(پادتن) ندارد. بنابراین در مواقع ضروری با خیالی آسوده می‌توانند از همه گروه‌های خونی دیگر خون دریافت کنند که به آنها "گیرنده عمومی" می‌گویند.
 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

گروه خونی O دهنده عمومی و گروه خونی AB گیرنده‌ عمومی است.


سازگاری دستگاه گوارش گروه های خونی به مواد غذایی

انسان‌ها از بسیاری جهات با هم تفاوت دارند. این تفاوت در گروه‌های خونی آنها نیز وجود دارد. فردی كه گروه خونی A مثبت دارد، نمی‌تواند از فردی با گروه خونی B منفی خون بگیرد زیرا در این صورت بدنش به شدت واكنش نشان می‌دهد. در مورد موادغذایی نیز همین مساله صادق است، یعنی برخی موادغذایی كه بدن بعضی افراد به خوبی می‌پذیرد با دستگاه گوارش برخی دیگر از افراد سازگار نیست. البته در اینكه دستگاه گوارش می‌تواند خود را سازگار كند، شكی نیست اما اگر بدانید چه موادغذایی‌ای با بدن شما سازگارتر هستند، نیازی نیست بی‌دلیل دستگاه گوارشتان را خسته كنید.

گروه خونی O
این گروه خونی قدیمی‌ترین و رایج‌ترین گروه خونی است كه از 50 هزار سال پیش تاكنون در رگ‌های انسان‌ها جریان داشته است. بررسی‌ها نشان داده‌اند گروه خونی انسان‌های اولیهO بوده و با توجه به اینكه آنها بیشتر گوشتخوار بوده‌اند، پس بدنشان با این ماده غذایی سازگار شده است. معده افرادی كه گروه خونی O دارند اسید و تمام آنزیم‌های لازم برای هضم پروتئین‌های حیوانی را به اندازه كافی تولید می‌كند. از سوی دیگر، گروه خونی O دهنده جهانی است اما فقط از گروه O می‌تواند خون دریافت كند. از دیگر مزیت‌های این گروه خونی، سیستم ایمنی قوی و متابولیسم خوب است.

جالب است بدانید سیستم ایمنی خوب و قوی‌ این گروه، باعث می‌شود بیشتر به بیماری‌های خودایمنی مبتلا شوند و میزان ابتلا به آلرژی نیز به همین علت در آنها بالاتر است. دستگاه گوارش دارندگان گروه خونی O به راحتی با غذاهای جدید سازگار نمی‌شود و جز پروتئین با سایر گروه‌های غذایی مشكل دارد. اگرچه این عدم تحمل را نمی‌توان مسئول بروز مشكلات موثری در این افراد دانست، ولی ظاهرا در مقابل زخم‌های معده و اثنی‌عشر حساسیت بیشتری دارند.

از آنجا كه دستگاه گوارش افراد دارای این گروه خونی با مصرف پروتئین مشكلی ندارد، میزان چربی دریافتی‌شان بالاست و به همین علت خطر ابتلا به گرفتگی شرایین و ناراحتی‌های قلبی ��عروقی در آنها افزایش می‌یابد. به كسانی كه گروه خونی‌شان O است، توصیه می‌شود میزان مصرف پروتئین‌های حیوانی را كاهش دهند و سعی كنند سبزی را وارد برنامه غذایی‌شان كنند، در ضمن مراقب مصرف غلات، كلم و سبزی‌های خشك باشند زیرا بدن آنها در هضم گلوتن كمی دچار مشكل است. بطورکلی این گروه خونی با گوشت قرمز سازگاری بیشتری دارند. غذاهای دریایی هم برای آنها خوب است. در عین حال باید انواع لوبیا، سویا، قارچ و زیتون را با احتیاط مصرف کنند.

گروه خونی A
این گروه خونی از حدود 20 هزار سال پیش یعنی از زمانی كه كشاورزی رونق گرفت، پدیدار شد. كشاورزان زندگی خود را از طریق شكار، دامپروری و زراعت می‌گذراندند و گروهی زندگی می‌كردند و فعالیت فیزیكی آنها به نسبت كمتر از پیشینیان خود بود. زندگی جدید، این مردم را با غذاهای گیاهی سازگار كرد و از آنجا كه زندگی‌ها گروهی‌تر و بیماری‌ها همه‌گیر شدند، سیستم ایمنی آنها نیز قوی‌تر شد.

برعكس سیستم ایمنی، دستگاه گوارش دارندگان گروه خونی A به دلیل مصرف بیشتر گیاهان ضعیف‌تر است و در هضم پروتئین‌های حیوانی دچار مشكل می‌شود. به نظر می‌رسد این افراد در ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ از سایر گروه‌های خونی مستعدتر باشند. بیشتر افرادی كه گروه خونی A دارند، گیاهخوارند زیرا در هضم گوشت و شیر مشكل دارند. توصیه ما به این افراد مصرف كمتر گوشت و شیر و در عوض مصرف بیشتر سبزی‌ و غلات است. بطورکلی سبزیجاتی غیر از بادمجان و میوه‌هایی غیر از موز و طالبی برای‌شان خوب است اما بهتر است در مصرف گوشت قرمز، پنیر و نان گندم احتیاط کنند.

گروه خونی B
تقریبا 10 هزار سال است كه این گروه خونی به وجود آمده و دلیل آن هم به مهاجرت انسان‌ها در پی تغییرات آب‌وهوایی برمی‌گردد. آمار نشان می‌دهد این گروه خونی بیشتر در اروپای شرقی و میان جوامع یهودی شایع است. میزان سازگاری افراد دارای این گروه خونی با هر نوع آب‌وهوا بسیار بالاست و به‌طور كلی از سیستم ایمنی، عصبی و فیزیكی خوبی برخوردارند.

دارندگان این گروه خونی نیز همانند گروه خونی O، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های خودایمنی‌اند و در برابر بیماری‌های ویروسی بسیار ضعیف هستند. علاوه بر این، افراد دارنده گروه خونی B، با احتمال بیشتری به عفونت‌های باكتریایی نظیر استرپتوكوك پنومونیه و اشرشیاكولی مبتلا می‌شوند. دستگاه گوارش آنها تقریبا با هر ماده غذایی سازگار است و به‌راحتی می‌توانند لبنیات بخورند. بطورکلی غذاهای دریایی برای آنها مناسب‌ترین غذاست. بادنجان و لبنیات هم برای‌شان خوب است اما بهتر است گوشت مرغ و ماکیان، آجیل و گندم را با احتیاط بیشتری مصرف کنند.

گروه خونی AB
تعداد دارندگان این گروه خونی چندان زیاد نیست. تقریبا هزار سال است كه این گروه خونی به وجود آمده و می‌توان گفت تركیبی از 3 گروه خونی است. گروه خونی AB می‌تواند از هر 3 گروه دریافت داشته باشد اما فقط می‌تواند به گروه خونی خود خون اهدا ‌کند. بدن دارندگان گروه خونی AB با جهان مدرن بسیار سازگار است. دستگاه گوارش آنها به نسبت ضعیف‌تر از دارندگان گروه خونی O است و به‌راحتی نمی‌توانند پروتئین‌های حیوانی را هضم كنند زیرا مقدار اسید معده آنها كاهش یافته و به قدر نیاز آنزیم ترشح نمی‌كنند. با این حال، میزان مصرف گوشت قرمز و موادغذایی مدرن مانند انواع فست‌فود در آنها بالاست. سیستم ایمنی آنها نیز تا حدی ضعیف عمل می‌كند و به همین علت در برابر باكتری‌ها و آلرژن‌ها به‌راحتی از پا درمی‌آیند. بطورکلی گوشت مرغ و ماکیان با این گروه خونی سازگار است. آنها به ماست و پنیر، ماهی و سبزیجات هم واکنش خوبی نشان می‌دهند. در مقابل با غذاهای دریایی، فلفل‌ها و موز سخت هماهنگ می‌شوند.

البته ویژگی‌های جسمی‌ای كه برای دارندگان گروه‌های خونی مختلف ذكر شد، عمومیت ندارد. درست است كه گفته می‌شود دارندگان گروه خونی B می‌توانند شیر را به خوبی هضم كنند اما این دلیل نمی‌شود اگر فردی با گروه خونی B به شیر آلرژی دارد، خود را مجبور به مصرف آن كند. در ضمن، اگر گروه خونی شما O است و به‌راحتی می‌توانید پروتئین حیوانی مصرف كنید، قرار نیست در مصرف گوشت قرمز زیاده‌روی كنید. فراموش نكنید كه تعادل همیشه حرف اول را می‌زند.

خصوصیات اخلاقی گروه های خونی
 

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

بنابر مطالعات پژوهشگران که روی گروه‌های خونی تحقیق کرده اند در پژوهشهای جدید خود دریافته اند که شخصیت و خصوصیات اخلاقی افراد ارتباط قطعی با گروه خونی‌شان دارد.

گروه خونی O
افراد دارای این گروه خونی عموما مهربان و بخشنده هستند و شخصیتی بسیار اجتماعی، سیاستمدار و خوش‌فکر دارند. آنها مثبت‌اندیش هستند و افسوس گذشته را نمی‌خورند.

گروه خونی A
افراد این گروه خوش‌بین و نیرومند هستند و استعداد آنها در ریاضی و اقتصاد و کامپیوتر بی‌نظیر است. آنها هرگز در شرایط بحرانی دچار عصبانیت و رفتارهای خشن نمی‌شوند و همیشه سعی دارند با آرامش اهداف خود را دنبال کنند.

گروه خونی B
کسانی که گروه خونی B دارند، غیرقابل پیش‌بینی هستند و ممکن است در لحظه رفتارهای عجیب و هیجانی از آنها سر بزند. پشتکار و اراده قوی آنها در انجام کارها ستودنی است.

گروه خونی AB
این افراد معمولا رفتاری محافظه‌کارانه و در عین حال صادقانه دارند. این افراد به شدت منطقی هستند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی 1392ساعت 22:54  توسط انجمن اورژانس فسا  | 


 

اگر شما هم این روزها موهای تان به دلایل مختلفی مانند رژیم های لاغری، استرس و ... کم پشت شده است، خالی از لطف نیست که با مفیدترین و موثرترین گیاهان دارویی که تاثیر معجزه‌آسایی بر رویش مجدد مو، تقویت ریشه و تار مو دارند، آشنا شوید.
 
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از گرفتن یک رژیم لاغری یا پشت‌سر گذاشتن یک اتفاق پراسترس مانند کنکور یا امتحانات پایان ترم با کم‌پشتی موهای‌تان روبه‌رو شوید. از دست دادن بخشی از مو در این موقعیت‌ها امری طبیعی است.
 
رژیم‌های لاغری غیرحرفه‌ای که بدون مشاوره پزشک انجام می‌شود غالبا بدن را با کاهش مواد مغذی مورد نیازش مواجه می‌کند و نخستین بخش‌هایی که تحت‌تاثیر این کمبود قرار می‌گیرد پوست و موست. استرس هم یکی از عواملی است که می‌تواند موجب ریزش مو شود. اگر شما هم این روزها چنین موقعیت‌هایی را پشت‌سر گذاشتید، خالی از لطف نیست که با مفیدترین و موثرترین گیاهان داروییکه تاثیر معجزه‌آسایی بر رویش مجدد مو، تقویت ریشه و تار مو دارند، آشنا شوید.

 

 

روغن ریشه باباآدم
غذارسانی به موها را تقویت می‌کند
ریشه باباآدم از زمان‌های دور به عنوان یکی از بهترین گیاهان دارویی برای تقویت و رشد مو مطرح بوده و درمانگران سنتی در کشورهایی مثل هند، چین و ایران استفاده از آن را برای درمان ریزش مو و چربی پوست سر به مراجعان خود توصیه می‌کنند. ساده‌ترین روش استفاده از گیاه ریشه باباآدم این است که عصاره آن را از فروشگاه عرضه گیاهان دارویی تهیه کنید و با آن پوست و موی سر را ماساژ دهید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عصاره ریشه ‌باباآدم این است که موجب بهبود جریان گردش خون در ناحیه سر و پوست می‌شود. به این ترتیب با بهبود خون‌رسانی به ریشه موها فولیکول‌های مو بهتر تغذیه می‌شوند و ضمن تقویت شدن رشد بهتری پیدا می‌کنند. ماساژ این عصاره در عین حال مانع ریزش مو می‌شود و استفاده از آن سه تا چهار بار در طول هفته اثرات چشمگیری دارد.

 

 

آلو‌ورا+ نارگیل+ گندم
یک شامپوی گیاهی جدید
اگر احساس می‌کنید مدتی است ریزش موهای‌تان بیشتر شده و باید مراقبت بیشتری از آنها داشته باشید این شامپوی گیاهی را تجربه کنید. نگران نباشید نباید برای خرید این شامپو از این داروخانه به آن داروخانه سر بزنید. به‌راحتی می‌توانید این شامپوی تقویت‌کننده را در منزل تهیه کنید. برای تهیه این شامپو به یک‌چهارم فنجان پودر جوانه گندم، یک‌چهارم فنجان عصاره آلوورا و یک‌چهار فنجان شیر نارگیل احتیاج دارید. مقصودمان از شیرنارگیل همان مایع‌ شیری رنگی است که در میوه نارگیل وجود دارد. این سه را با هم مخلوط کرده و از آن به عنوان شامپو استفاده کنید. شاید در وهله اول به‌نظرتان سخت بیاید که به جای استفاده از شامپو‌های صنعتی که کف می‌کنند از شامپویی استفاده کنید که کف تولید نمی‌کند اما کمی صبور باشید. استفاده از این شامپو و ماساژ سر با آن می‌تواند به منافذ پوست سر شما اجازه نفس کشیدن بدهد و با تحریک فولیکول‌های مو به رشد بهتر آنها کمک کند. برای استفاده از این شامپوی گیاهی آن را روی کف سرتان بریزید و به آرامی با کمک بند دوم انگشتان‌تان روی سر ماساژ دهید و اجازه دهید به مدت 15 تا 20 دقیقه روی سرتان بماند. سپس آن را آبکشی کنید.

 

 

عصاره گزنه + زیتون
عصاره​ای برای رویش دوباره‌ موها
حتما درباره خواص گزنه بسیار شنیده‌اید و می‌دانید که این گیاه یکی از معروف‌ترین گیاهان دارویی است که امروزه در سراسر جهان از آن برای تهیه شامپو‌ها و لوسیون‌های صنعتی و گیاهی برای تقویت و رویش دوباره مو استفاده می‌کنند. اما بی‌شک استفاده از عصاره این گیاه به طور مستقیم اثری متفاوت و اعجاب‌انگیز دارد. گیاه گزنه را می‌توانید از فروشگاه‌های گیاهان دارویی تهیه کنید یا اگر به مناطق کوهستانی دسترسی دارید، تازه آن را بچینید اما مراقب باشید که هنگام لمس کردن این گیاه از دستکش استفاده کنید چون ساقه این گیاه پوست را می‌گزد و موجب خارش و سوزش می‌شود، به همین دلیل است که به آن گزنه می‌گویند. اما اگر می‌خواهید عصاره گزنه را خودتان تهیه کنید و از آن برای رویش مجدد موها و تقویت آنها استفاده کنید باید برگ‌های تازه‌ گزنه را درون روغن زیتون بریزید و آن را در محیطی تاریک و سرد به مدت 2 تا 3 هفته قرار دهید. در نهایت شما عصاره‌ای از گزنه خواهید داشت که می‌توانید با خیال راحت از آن برای ماساژ پوست سرتان استفاده کنید. هر بار چند قطره از این عصاره را روی پوست سر بریزید و به آرامی آن را ماساژ دهید. این عصاره می‌تواند با تحریک ریشه‌های مو علاوه بر بهبود رویش موهای شما حتی ریشه موهای از دست رفته شما را تحریک کند و آنها را به رویش مجدد وادارد. در صورتی که با مالش یک یا دو قطره از این گیاه روی پوست سر احساس خارش شدید کردید بهتر است گیاه دیگری را برای تقویت موهای‌تان انتخاب کنید یا با متخصص طب سنتی مشورت کنید.

 

 

نعناع+ آب
رشد موها را چندبرابر می‌کند
یکی دیگر از روش‌های تحریک فولیکول‌های مو برای رشد بهتر استفاده از روغن یا عصاره به دست آمده از گیاه نعناع است. این عصاره را می‌توانید به‌راحتی از داروخانه‌ها تهیه کنید. حواس‌تان باشد که عصاره یا روغن به‌دست آمده از نعناع با مایعی که از جوشاندن برگ‌های نعناع به‌دست می‌آید متفاوت است. برای استفاده از عصاره نعناع باید آن را رقیق کنید، بنابراین 3 قاشق چای‌خوری آب را در ظرفی کوچک بریزید و به آن 3 قطره عصاره نعناع اضافه کنید و پس از هم زدن از آن برای ماساژ پوست سرتان استفاده کنید. سرانگشتان هر دو دست را به این روغن آغشته کنید یا آن را آرام‌آرام روی سرتان بریزید و به‌آرامی پوست سر را مالش دهید. نگران نباشید عصاره نعناع آسیبی به پوست و تار موی شما نمی‌زند. این عصاره تنها موجب تحریک ریشه موها شده و به رشد بهتر تارها و موهای ریزی که نیاز به تقویت دارند کمک می‌کند. فراموش نکنید که هنگام استفاده از این عصاره آن را با آب کمی رقیق کنید.

 

 

روغن زیتون + عصاره اسطوخودوس
پرپشتی موها را بیشتر می‌کند
اگر به دنبال یک لوسیون طبیعی هستید که بتوانید به صورت روزانه از آن برای شست‌و‌شوی موهای‌تان استفاده کنید و به طور همزمان علاوه بر از بین بردن شوره سر به پرحجم شدن موهای‌تان کمک کنید حتما این نسخه را تجربه کنید. برای تهیه و استفاده از این لوسیون دست‌کم یک ماه فرصت لازم دارید. یک فنجان عصاره اسطوخودوس را تهیه کنید و آن را با میزان برابر روغن زیتون خالص که فرآوری نشده باشد، مخلوط کرده و آن را به مدت 3 تا 4 هفته در محیط تاریک و سرد قرار دهید. می‌توانید از یک بطری تیره‌رنگ استفاده کنید یا اگر بطری تیره رنگ دردسترس ندارید دور بطری را با فویل خوب بپیچید تا نور به این ترکیب نرسد. سپس آن را در طبقه پایین یخچال قرار دهید و اجازه دهید 3 تا 4 هفته در این شرایط باقی بماند. از این لوسیون می‌توانید هر شب برای ماساژ موهای‌تان استفاده کنید. آن را به آرامی روی پوست و ساقه موها ماساژ دهید و فراموش نکنید که از کلاه حمام یکبار مصرف برای محافظت از موها و پیشگیری از آلودگی بالشت استفاده کنید. فردا صبح با یک شامپوی ملایم روزانه گیاهی موهای‌تان را بشویید. با استفاده از این لوسیون نه تنها باکتری‌ها و شوره را از پوست سر دور می‌کنید بلکه می‌توانید به پرحجم شدن موهای‌تان نیز کمک کنید.
 


 

نخود+ گل بابونه+ گل خطمی
اگر نگران موخره‌ها هستید
برای درمان موخره در طب سنتی ایران شیوه‌ها و داروهای گیاهی مختلفی وجود دارد که یکی از ساده‌ترین آنها که امکان تهیه و استفاده آن در منزل نیز وجود دارد استفاده از جوشانده شیرین‌بیان است. برای تهیه این دارو یک پیمانه شیرین‌بیان را با 3 پیمانه آب درون ظرفی ریخته و به مدت نیم ساعت روی حرارت کم می‌گذاریم، سپس اجازه می‌دهیم تا جوشانده سرد شود و آن را به کمک صافی صاف کرده و به نوک موها که به موخوره مبتلا شده است، می‌زنیم. استفاده از ترکیب بابونه و گل خطمی نیز برای درمان موخوره توصیه شده است. مخلوط این 2 گیاه را دم کرده و پس از صاف کردن به شیوه بالا روی موها و محل موخره ماساژ می‌دهیم، اما در افرادی که بیماری موخوره در آنها بسیار شدید است، بهتر است از خمیر آرد نخود استفاده کرد. برای تهیه این خمیر نیم کیلو آرد نخود را با 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا و آب مخلوط کرده و خمیری تهیه می‌کنیم. این خمیر را به 5قسمت تقسیم کرده و 5 شب روی سر می‌گذاریم و صبح با آب و گل سرشوی آن را می‌شوییم. این خمیر داروی بسیار مفیدی برای درمان موخوره‌های بسیار شدید و پیشرفته است. ‌
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم آذر 1392ساعت 22:21  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

با سرد شدن هوا، بیماری هایی مانند سرماخوردگی و عفونت گلو شیوع می یابد. با داشتن این ۲ ناراحتی، تب نیز بروز می کند. برای از بین بردن این احساس ناراحتی باید دارو مصرف کنید تا مانع از بروز علایم سرماخوردگی از جمله گلودرد شوید.

بدون شک شنیده اید که نوشیدنی های ترش، گلودرد را تشدید می کند اما این گونه نیست. در این مطلب به چند نوشیدنی مفید برای رفع گلودرد اشاره شده است. این نوشیدنی های طبیعی در عرض ۳ روز گلودرد را درمان می کند به شرطی که آب، شیر یخ یا یخ به آن افزوده نشود.

 

آب لیمو: این نوشیدنی به صورت ولرم در رفع عفونت موثر است و گلودرد را التیام می بخشد.

 

زنجبیل: برای رفع خارش گلو، نصف پیمانه از این نوشیدنی را مصرف کنید. خاصیت ضدباکتری این نوشیدنی، هر نوع باکتری موجود در گلو را از بین می برد.

 

آب هویج: هویج سرشار از ویتامین C است که هر نوع عفونت گلو را از بین می برد.

 

آب زغال اخته: گفته شده اگر گلودرد در مرحله اول باشد آب زغال اخته بهترین راه درمان آن است.

 

آب پرتقال: ویتامین C موجود در آن برای گلودرد مفید است.

 

آب آلوئه ورا: برای رفع گلودرد و هر نوع عفونت، آب آلوئه ورا با کمی میخک مصرف شود.

 

آب گوجه فرنگی: مصرف روزی ۲ بار آب گوجه فرنگی با مقداری نمک درمان مناسبی برای گلودرد است.

 

آب نعناع: همانند سیر و زنجبیل، خاصیت ضدباکتری دارد که عفونت گلو را از بین می برد.

 

آب آناناس: آنزیم موجود در آن به نام برملین خاصیت ضدالتهابی دارد که ناراحتی گلو را کاهش می دهد.

 

آب کیوی: پروتئین موجود در آن، سرفه های خشک را از بین می برد.

 

آب موز: پتاسیم موجود در آن، درمان طبیعی گلودرد است. برای پیشگیری از سرماخوردگی و سرفه، روزانه موز بخورید.

 

آب هندوانه: با آبرسانی

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم آذر 1392ساعت 21:54  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

نـوشابـه هــايي هستند كه به منظور افزايش سطح انرژي مصرف كننده تهيه ميگردند.


تركيبات نوشابه هاي انرژي زا:

1-كافئين(CAFFEINE):نوشابه هاي انرژيزا بطور متوسط حاوي 60 تا 80 ميلي گرم كافئين ميباشند. نوشابه هــاي
كولا حاوي 50 ميلي گرم و يك فنجان قهوه حاوي 60 تا 90 ميلي گرم كافئين است. كافئين علاوه بر اينكه يك محرك است يك چربي سوز نيز ميباشد. كافئين يك آلكالوئيد است كه در بيش از 60 گياه يافت ميشود. كافئين وقتي در چاي باشد، تئين(THEIN) و وقتي در گياه گوارانا (GUARANA) يافت ميشود ، گوارانين(GUARANINE) ناميده ميگردد. كافئين در گياهان نقش يك آفت كش را دارد و باعث فلج شدن و يا مرگ حشراتي كه از آن تغذيه ميكنند ميشود. كافئين يك محرك سيستم عصبي مركزي است و بطور موقت خواب آلودگي را رفع كرده و فرد را گوش بزنگ ميكند. كافئين يك محرك متابوليك نيز ميباشد. رفع خستگي، افزايش تمركز، اتساع عروق خوني، افزايش ظرفيت عملكرد جسمي و ذهني، افزايش استقامت، ادرار آوري، شل كردن عضلات صاف نايچه ها، افزايش اسيد معده، ساير اثرات كافئين بر روي بدن ميباشند. جالب است بدانيد كه كافئين اثر داروهاي ضد درد كه براي تسكين سردرد تجويز ميشوند را تا 40 درصد افزايش ميدهد. براي آشنايي بيشتر با اثرات كافئين به مقاله مضرات كافئين رجوع كنيد. مصرف كافئين توسط سگ ها، اسب ها و طوطي ها ايجاد مسموميت ميكند، چراكه بدن اين موجودات قادر نيست كافئين را به خوبي متابوليزه كند. مصرف بيش از اندازه كافئين به كافئينيسم(CAFFEINISM) منجر ميگردد. كافئينيسم ايجاد وابستگي به كافئين و علايمي نظير اضطراب، تحريك پذيري، عصبي بودن، انقباض عضلاني، لرزش، بي خوابي، تپش قلب، زخم معده (و ساير زخمهاي گوارشي)، ريفلاكس معده، اختلالات خواب و اختلالات اضطرابي ميكند. علايم محروميت از كافئين شامل سردرد، تحريك پذيري، ناتواني در تمركز، دل درد، اضطراب، تهوع و خواب آلودگي است.

2-تائورين(TAURINE): تائورين يك آمينو اسيد غير ضروري ميباشد. يعني بدن قادر به ساخت آن است. البته استرس، بيماريها، خستگي هاي جسمي وآسيب ها نياز بدن به تائورين را افزايش ميدهد، چراكه بدن در اين شرايط نميتواند تائورين كافي بسازد. تائورين در بدن نقشهاي بسياري را بعهده دارد. تائورين در ساخت بافت عضلاني نقش دارد. تائورين از اجزاي اصلي صفرا است كه بمنظور هضم چربيها، كنترل كلسترول خون و جذب ويتامينهاي محلول در چربي به آن نياز داريم. تائورين به همراه روي براي سلامتي چشمها و حس بينايي لازم است. تائورين يك آنتي اكسيدان بوده و همچنين خاصيت سم زدايي از بدن را دارد. تائورين در بدن باعث كاهش فشار خون ميگردد. تائورين براي درمان اضطراب، بيش فعالي، فعاليت ضعيف مغز، صرع و آبرساني به مغز مفيد است. مصرف تائورين موجود در نوشابه هاي انرژي زا باعث تحريك سيستم عصبي، افزايش انرژي، رفع خستگي، نشاط آوري، افزايش استقامت و رفع استرس ميشود. برخي پژوهشها حاكي از آنست كه مصرف تائورين احتمال مصرف الكل را در مصرف كنندگان افزايش ميدهد.

3-عصاره گوارانا(GUARANA): گوارانا يك گياه منطقه آمريكاي جنوبي است. اين گياه حاوي كافئين، تئوفيلين (THEOPHYLINE) و تئوبرومين(THEOBROMINE) ميباشد. عصاره اين گياه خاصيت محرك سيستم عصبي مركزي، افزايش گوش بزنگي، افزايش انرژي، ادرار آوري و چربي سوزي دارد.

4-عصاره جين سينگ(GINSENG): يك گياه آسياي شرقي است كه مصرف آن باعث افزايش مقاومت بدن نسبت به استرس، تقويت حافظه، تقويت سيستم ايمني وعصبي، افزايش شادابي، افزايش انرژي، رفع خستگي، تخفيف استرس، كاهش قند خون و كاهش عوارض پيري ميشود. جين سينگ آنتي اكسيدان و ضد سرطان نيز ميباشد. عوارض مصرف زياد آن شامل بي خوابي، تهوع، سردرد، اسهال، خوشي، افزايش و يا كاهش فشار خون، درد در ناحيه پستان، و خونريزي از مهبل ميباشد. اما ميزان جين سينگ در نوشابه هاي انرژي زا كمتر از آنيست كه موجب اين عوارض گردد.

5-عصاره جينگو بيلوبا(GINKO BILOBA): يك گياه بومي كشور چين است كه اثرات مصرف آن شامل بهبود يادگيري و حافظه، بهبود تمركز، بهبود گردش خون، ضد افسردگي، خاصيت آنتي اكسيداني و ضد سرطاني ميباشد.

6-ال-كارنيتين(L-CARNITINE) : يك نوع آمينو اسيد كه توسط كبد توليد ميشود. ال كارنيتين در متابوليسم چربيها و سطح انرژي بدن نقش دارد. چربي سوز، رفع كننده خستگي و افزايش دهنده استقامت است.

7-(GLUCURONOLACTINE ): يك نوع كربوهيدرات است كه بطور طبيعي از متابوليسم گلوكز در كبد ساخته ميشود. يك محرك بوده و در تقويت حافظه، افزايش تمركز و رفع خستگي مفيد است.

8-قندها(SUGARS):نوشابه هاي انرژي زا حاوي مقادير زيادي از قندهاي طبيعي و يا شيرين كننده هاي مصنوعي ميباشند. از اينرو باعث افزايش سطح انرژي در بدن ميشوند.

9-متيل زانتين ها (METHYLXANTHINES) :يك آلكالوئيد است كه محرك سيستم عصبي است.

10- ويتامين هاي گروه B:ويتامينهاي گروه B در متابوليسم و افزايش سطح انرژي بدن نقش دارند.

11-اينوسيتول(INOSITOL):شكلي از ويتامين B است.

12-آنتي اكسيدانها(ANTIOXIDANES) :ويتامينهاي C,A,E و سلنيوم به عنوان آنتي اكسيدان ممكن است در نوشابه هاي انرژي زا وجود داشته باشند.

13-كراتين(CREATINE): يك اسيد آمينه است كه در بدن انسان در طي سوخت و ساز پروتئين توليد مي شود و انرژي مورد نياز عضلات را تامين ميكند. (در برخي از نوشابه هاي انرژي زا يافت ميشود)

14-طعم دهنده ها و رنگ هاي غذايي.

تفاوت نوشابه هاي ورزشي با انرژي زا:
نوشابه هاي ورزشي(SPORT DRINKS) حاوي الكتروليت ها، قند ها، آب و ساير مواد مغذي ايزوتونيك (با نسبت مشابه در سطح خون بدن) ميباشند كه جهت جايگزين نمودن آب، الكتروليت ها و مواد مغذي از دست رفته ورزشكاران توليد ميشوند. اما قوطي نوشابه هاي انرژي زا عمدتا از كافئين، تائورين و قندها پر شده اند.


برخي از برندهاي نوشابه هاي ورزشي:
ACCELERADE-POWERADE -ALL SPORT-GATORADE‑


برخي از برندهاي نوشابه هاي انرژي زا:
RED BULL-RED EYE-ROCKSTAR- MONSTER-HYPE- SHARK-RIP IT


مضرات مصرف نوشابه هاي انرژي زا:

1-اعتياد آوري: تركيبات اعتياد آور شامل كافئين و گوارانا ميباشند كه با مصرف طولاني مدت ميتوانند ايجاد وابستگي جسمي كنند. اما از آنجايي كه علايم محروميت از آنها خفيف و تنها ممكن است ايجاد سردرد كنند، اعتياد به نوشابه هاي انرژي زا عمدتاً جنبه رواني دارد.

2-مصرف زياد نوشابه هاي انرژي زا موجب اسهال، تهوع، استفراغ، دل درد، افزايش گاز روده، و بي خوابي ميشود.

3-اختلال در الكتروليتهاي بدن، بي نظمي ضربان قلب، افزايش فشار خون، افزايش ضربان قلب (حتي تپش قلب)، كم آبي بدن و بي خوابي ميتوانند اثرات كوتاه مدت آنها باشد.

4-نوشابه هاي انرژي زا تمام مضرات نوشابه هاي گاز دار را نيز دارند.

5-در هم آميختن نوشابه هاي انرژي زا و الكل و يا مصرف همزمان آنها خطرناك است:

- از آنجايي كه الكل يك سركوبگر و نوشابه هاي انرژي زا محرك ميباشند. اثرات محركي نوشابه هاي انرژي زا در ارزيابي و پايش ميزان سرخوشي و غلظت الكل خون شما ايجاد تداخل ميكند. بنابراين ممكن است درصد الكل خون شما بالا رفته باشد، اما از آنجايي كه احساس گوش بزنگي مي كنيد متوجه آن نمي شويد.
- مشروبات الكلي و نوشابه هاي انرژي زا هر دو باعث كم آبي بدن ميگردند. كم آبي متابوليزه شدن الكل را كاهش داده و احتمال بروزمسموميت از الكل را افزايش ميدهد.
-مصرف همزمان نوشابه ها ي انرژي زا و مشروبات الكلي باعث بروز ريتم نامنظم و غير طبيعي قلب ميشود.


اثرات مصرف نوشابه هاي انرژي زا:

به عنوان نمونه اثرات نوشابه هاي (RED BULL) توسط سازندگان آن اينچنين آورده شده است:
1-تحريك متابوليسم.
2-بهبود وضعيت احساسي(نشاط آوري)
3-افزايش تمركز و سرعت واكنش.
4-بهبود و افزايش عملكرد.
5-افزايش انرژي و رفع خستگي.
6-تقويت حافظه.

اما توجه داشته باشيد كه همواره تبليغ اينگونه فرآورده ها با چاشني اغراق و بزرگنمايي همراه ميباشد و مسلماً اين نوشابه ها به شما بال نخواهند داد. همچنين بر اساس پژوهشهاي بعمل آمده افزايش انرژي بدنبال مصرف نوشابه هاي انرژي زا تا حدود زيادي نيز جنبه رواني دارد. يعني اين نوشابه ها به عنوان يك دارونما عمل كرده و احساس افزايش انرژي را به مصرف كنندگان القا ميكنند.

نكات مهم در باره مصرف نوشابه هاي انرژي زا:
1-مصرف آنها را به روزي 2 قوطي محدود سازيد.
2-هرگز آنها را با الكل مخلوط ننموده و يا همزمان با الكل مصرف نكنيد.
3-هنگام فعاليت بدني شديد و ورزش كردن از آنها استفاده نكنيد. چرا كه خاصيت ادرار آوري كافئين و تعريق حين فعاليت جسمي باعث كم آبي بدن ميگردد.
4-از آنجايي كه مصرف اين نوشابه ها باعث كم آبي بدن ميشود، همراه با آنها آب بنوشيد.
5-مصرف آنها توسط زنان باردار و شيرده و كودكان توصيه نميگردد.
به خاطر داشته باشيد كه بهترين نوشيدني، آب ميوه هاي طبيعي ميباشند. منبع : نشريه الكترونيكي روزانه
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر 1392ساعت 15:55  توسط انجمن اورژانس فسا  | 


 

كاهش درد پريود (ديسمنوره)

دردهای حين عادت ماهانه ( پریود ) خانم ها يکي از شايع‌ترين شکايات آنها در طول اين دوره است. تغييرات خلق و خو و احساس خستگي آنها در هنگام پریود گاهي بسيار شديد و آزاردهنده است.
 
اگرچه از ميان شيوه‌هاي درماني برای کاهش درد در زمان پریود مي‌توان به مصرف قرص‌هاي ضددرد، ضدبارداري و ضدافسردگي اشاره کرد که اتفاقا خيلي از خانم ها برای کاهش درد در زمان قاعدگی مصرف مي‌کنند، اما در اين مطلب صرفا به توصيه‌هاي غيردارويي دکتر مائو، پزشک مشهور طب چين، اشاره مي‌شود.
 


1- اسيدهاي چرب بيشتري مصرف کنيد:

مطالعات زيادي نشان داده است که مصرف اين اسيدهاي چرب که عمدتا در غذاهايي مانند ماهي، آجيل‌ها مثل گردو، بادام و يا دانه‌هايي مانند کنجد وجود دارد، سبب کاهش علايم ديسمنوره (درد هنگام پریود )مي‌گردد.
 


2- غذاهايي که بايد يک هفته قبل از شروع پریود شدن مصرف کنيد:

يک هفته قبل از شروع پریود ، بهتر است از اسفناج (مي‌توانيد آن را بخارپز کرده و با ماست ميل کنيد که بسيار هم خوشمزه است)، تمشک و گردو استفاده کنيد.
همچنين از زعفران، رازيانه، ترخون، تره‌فرنگي، موسير، فلفل‌سياه، دارچين و پوست پرتقال بيشتري در موقع طبخ غذاها استفاده کنيد.

 

3- دم کرده ي‌ مخصوص بنوشيد:
برای کاهش درد در زمان پریود میتوانید از دم کرده های مخصوص استفاده کنید.دم کرده ي بابونه، سنبل‌الطيب و گل گاوزبان، تمشک و سرخ‌وليک در کاهش درد پریود و ايجاد آرامش بسيار موثرند. هريک از اين دم کرده‌ها را مي‌توانيد به طور مجزا تهيه و به دلخواه خود در زمان پریود تان مصرف کنيد.
لازم به ذکر است که اين دم کرده هاي گياهي در واقع گنجينه‌هاي علم پزشکي شرق است که به ما به ارث رسيده و با مصرف به جاي آنها مي‌توانيد بسيار بهره ببريد.4- مکمل منيزيم مصرف کنيد:

بعضي از خانم‌ها به دليل کاهش منيزيم خون، دچار دردهاي پيش از دوره ماهانه (پریود )مي‌گردند. لذا توصيه مي‌شود، يک هفته قبل از پريود، شروع به مصرف روزانه 500 ميلي‌گرم منيزيم به علاوه 50 ميلي‌گرم ويتامين B6 کنيد که در کاهش درد و گرفتگي‌هاي زير شکم بسيار مفيد است (البته تحت نظر پزشک).
 


5- فهرستي از غذاهاي حساسيت‌زا را براي خودتان تهيه کنيد:

حتما تا حالا متوجه شده ايد که يک هفته قبل از پريود، به بعضي غذاها حساسيت و واکنش نشان مي‌دهيد که گاهي سبب تشديد ناراحتي شما در هنگام پریود تان مي‌گردند. لذا به شما توصيه مي‌کنيم تا فهرستي از اين غذاها را تهيه نموده و در دوره‌هاي بعدي، از مصرف آنها خودداري کنيد.
 


6- از تمرين‌هاي ورزشي و ذهني غافل نشويد:

بر خلاف گذشته که توصيه به استراحت مي‌شد، در طب چيني انجام ورزش‌هاي بدني و ذهني آرام و در حد متوسط توصيه مي‌گردد (مانند ورزش‌هاي تايي‌چي، يوگا) که سبب مي‌شود تا شما در آرامش و تعادل بيشتري به سر بريد.
 


7- مصرف نمک و کافئين را محدود کنيد:

ممکن است شما نسبت به خوردن اين مواد ميل زيادي داشته باشد، اما بايد بدانيد که مصرف این مواد در زمان پریود در تشديد مشکلات شما بسيار موثرند و اگر واقعا نمي‌توانيد در برابر آنها مقاومت کنيد، حداقل مصرف متوسط و کمي ‌از آنها داشته باشيد.
 


8- نفس عميق بکشيد:

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر 1392ساعت 15:51  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

اپی‌لیدی،دستگاهی است که در شکل‌ها و مدل‌های مختلف ارائه شده و می‌تواند موهایزائد را از ریشه جدا کند. طبیعتا این روش کمی دردناک هم است ولی بعد ازاستفاده مداوم از آن، این درد کمتر هم می‌شود.

علاوهبر این، با استفاده از این دستگاه به مرور ضخامت موها کمتر و رشدش کندترخواهدشد. استفاده از این وسیله هم بسیار آسان است؛ آن را به برق می‌زنید وروی قسمتی که مو دارد می‌کشید تا موها را از ریشه‌ در‌آورد. در ادامه برخیاز معایب و مزایای اپی‌لیدی را برای شما توضیح می‌دهیم.

مزایا:

 • رشد موها بین ۲تا ۴هفته کندتر می‌شود.
 • موهای جدید نسبت به موهای قبل نرم‌تر و نازک‌تر می‌رویند.
 • درد آن در مقایسه با اپیلاسیون (کندن مو با موم یا وکس) کمتر است.

دستگاهاپی‌لیدی را یک بار تهیه می‌کنید و می‌توانید تا مدت‌ها از آن استفادهکنید اما اصلاح با موم یا وکس به تنهایی سخت است و اگر به مراکز اپیلاسیونهم بروید، باید هزینه‌ای بپردازید. علاوه بر ‌آن، همیشه در دسترس نیست.

معایب:

 • استفاده از این دستگاه برای اصلاح موهای ضخیم دردناک است.
 • توصیه می‌شود در نواحی‌ای که ممکن است حساس باشند؛ (مثل زیربغل) استفاده نشود.
 • به سختی‌ می‌توان بخش‌هایی از بدن مثل پشت پاها یا ران را با دستگاه اپی‌لیدی اصلاح کرد.
 • بعد از استفاده از این دستگاه، پوست ملتهب و قرمز می‌شود و در برخی موارد جوش می‌زند.
 • موها باید به حدی بلند باشند که دستگاه بتواند آنها را بگیرد.
 • هنگام استفاده از این دستگاه ممکن است برخی موها زیر پوست برود.

نکته‌های کلیدی:
برای اینکه اپی‌لیدی‌تان حداکثر کارایی را داشته باشد، بهتر است به توصیه‌های زیر توجه کنید:
دستگاه مناسبی انتخاب کنید: هنگامی که تصمیم به خرید اپی‌لیدی گرفتید، تحقیق کنیدکدام مارک کارکرد بهتری دارد. می‌توانید در این زمینه به سایت‌هایشرکت‌های تولیدکننده مراجعه یا با دوستانتان که قبلا از این وسیله استفادهکرده‌اند، مشورت کنید.

دستورالعمل استفاده را بخوانید: بعد از خرید دستگاه، مطمئنا با نگاه کردن به آنمی‌توانید روش استفاده‌اش را متوجه شوید اما سعی کنید حتما دستور استفادهاز آن را مطالعه کنید تا با جزییات کارش آشنا شوید. به‌خصوص دستگاه‌هایی کهچند تیغه و کارکردهای متفاوت دارند.

یک منطقه را امتحان کنید: برای اولین‌ بار قسمتی از بدنتان را انتخاب کنید کهپوست ضخیم‌تر و کمتر حساسی دارد. زانوها انتخاب خوبی هستند. با شروع کردناز این قسمت کم‌کم به درد عادت می‌کنید و می‌توانید به قسمت‌هایی که پوستنازک‌تری دارند برسید.

آرام انجام دهید: سعی کنید خیلی آرام این کار را انجام دهید و به خاطر اینکهدردتان کمتر شود، سریع دستگاه را روی پوستتان نکشید. سعی کنید اپی‌لیدی رادر فاصله مناسب و مایل روی پوستتان نگه‌دارید.

درزمان مناسب استفاده کنید: بهترین زمان استفاده از دستگاه اپی‌لیدی،عصرهاست زیرا اگر التهاب یا خارش یا جوش بعد از استفاده از دستگاه برایتانایجاد شود، تا صبح فردا از بین خواهد رفت.

ازمرطوب‌ کننده استفاده کنید: توصیه می‌شود بعد از استفاده از اپی‌لیدی از یکمرطوب‌کننده ملایم بدون الکل استفاده کنید تا التهاب پوستتان برطرف شود وحساسیت هم ایجاد نشود.

صبرکنید: موهای روییده را مدتی تحمل و از اصلاح موهایی که کاملادرنیامده‌اند، اجتناب کنید. موهایی که کاملا درنیامده‌اند، به سختی بادستگاه کنده می‌شوند و باعث ایجاد زخم،فرو رفتن مو در پوست و التهاب خواهندشد.

یادتان باشد که این وسیله، شخصی است: فراموش نکنید اپی‌لیدی وسیله‌ای شخصی است ونباید آن را با هیچ‌کس، حتی نزدیک‌ترین افراد خانواده، شریک شوید و بعد ازهر بار استفاده نیز حتما آن را با یک ماده ضدعفونی‌کننده تمیز کنید چون ممکن است این بار تصمیم بگیرید موهای یک قسمت دیگر از بدنتان را بزنید واگر دستگاه را تمیز نکنید، باعث عفونت و ایجاد زخم در پوستتان می‌شود.

پزشک آنلاین

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم شهریور 1392ساعت 12:0  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

پاركینسون بعد از بیماری آلزایمر معمول ترین بیماری مخرب اعصاب به حساب می آید كه فرد مبتلا به آن به تدریج توانایی جسمانی خود را از دست داده و در صورت عدم مراقبت و انتخاب راهكار مناسب، هر لحظه بر شدت آن افزوده می گردد . متأسفانه علیرغم تحقیقات و پژوهش های علمی، بیمار ی پاركینسون در حال حاضر درمان قطعی ندارد ولی فعالیت های روزانه و تمرینات ورزشی از عواملی هستند كه می توانند مشكلات ناشی از وجود این بیماری را تا حد امكان كاهش داده و قوای جسمانی فرد مبتلا را به طور نسبی متعادل سازد. ورزش علاوه بر تامین سلامت جسم در ایجا د بهداشت روانی نیز بسیار مؤثر است.

ورزش در افراد مبتلا به پاركینسون به عنوان یكی از ضروریات محسوب می گردد . تحقیقات انجام شده بیان گر این موضوع است كه تمرینات منطم در افراد مبتلا به بیماری پاركینسون همراه با دارو درمانی ، موجب انعطاف پذیری بیشتر عضلات، مفاصل و بهبود وضعیت تعادل گردیده به طوری كه تحرك قسمت های مختلف بدن را تسهیل می دهد

نكته بسیار مهمی كه لازم است مجددا به آن اشاره گردد آن است كه ورزش كرد ن فعالیتی است تقریبا بدون هزینه كه گرچه نمی تواند در درمان قطعی بیماری پاركینسون نقش داشته باشد ولی مطمئنا قادر خوا هد بود از اتفاقات پیچیده ناشی از عوارض این بیماری تا حد زیادی پیشگیری نماید.

علائم بیماری پاركینسون چست؟

الف: علائم اولیه
علائم پاركینسون ابتدا به صورت غیرمحسوس و تدریجی خود را نشان می دهد . فرد امكان دارد علائم زیر را داشته باشد:

ـ احساس خستگی و كسالت
ـ لرزش خفیف در اندام های حركتی
ـ وجود مشكل در هنگام برخاستن از روی صندلی
ـ مشكل در تكلم به صورت سلیس و روان
ـ تغییرات در نوشتن (دست خط ریزتر و به صورت ناخوانا)
ـ افسردگی، زودرنجی، تندمزاجی و تحریك پذیری
ـ ثابت قرارگرفتن در یك وضیعت خاص برای مدت زمان نسبتاً طولانی
ـ ثابت ماندن اندام های صورت به حالت م اسك و بدون حركت ،چهره بیمار بی روح بوده و گوئی نقاب به صورت زده است (ظاهراً احساسات كمی بر چهره نمایان می شود).
ـ حالت خیرگی چشم (به دلیل كاهش پلك زدن)
ـ دشواری در حركت اندام ها "خشكی در ناحیه شانه ها و یا پا در قسمتی كه تحت تأثیر بیماری قرار دارد".

ب: علائم اصلی
علائم اصلی بیماری پاركینسون در همه افراد به صورت یكسان نبوده و به صورت های زیرخود را نشان می دهد:

در بعضی افراد ، بیماری به سرعت پیشرفت می كند و در بعضی روند پیشرفت با كندی مواجه است.
ناتوانی در گروهی از مبتلایان سریع و شدید بوده ولی در گروه دیگر خفیف و به آهستگی صورت می پذیرد.
در تعدادی از بیماران لرزش اندام ها شدید و كاملاً محسوس است ولی در تعدادی دیگر این لرزش خفیف و غیرمحسوس می باشد.

به طور كل می توان گفت این بیماری بر اساس چهار علامت اصلی آن مشخص می شود:

1- ترمور (لرزش یا لرزه)
2- رژیدیته (سفتی و خشك شدن دست، پا، صورت وگردن)
3- برادی كنیزی (كندی حركات)
4-اختلال تعادل
ج: علائم فرعی

موارد دیگری نیز در بیماران پاركینسون مشاهده می گردد كه گرچه خطر ناك نیست ولی می تواند فرد را با مشكل مواجه سازد . برخی از این علائم با استفاده از دارو قابلیت درمان داشته و گروهی دیگر از طریق تحرك و انجام تمرینات ورزشی قابلیت اصلاح دارند. این علائم عبارتند از:

افسردگی
تغییرات احساسی (هیجانی)
اختلال بلع
مشكلات ادراری
یبوست
مشكلات پوستی
مشكلات خواب
مشكلات جنسی
اختلال در حس بینایی و بویایی

اقداماتی جهت كاهش عوارض جانبی
عمده تغییرات ظاهری مشخص و قابل تشخیص دربیماران پاركینسونی، عبارتند از:

دارای شانه های خمیده هستند.
چانه آنها به طرف جلو )خارج( تمایل دارد.
آرنج و زانوی آنها كمی خمیده است.
بدن آنان به صورت خشك(مجسمه گونه) و به طرف جلو خم شده است.
بازوهای آنها نزدیك به بدن نگه داشته می شود.
در هنگام راه رفتن قدم های كوچك برداشته و پاهایشان به زمین كشیده می شود.

علائم فوق الذكر، مشكلات زیر را در این بیماران بوجود می آورد:
- نفس كشیدن آنها به صورت عمیق است.
- وجود مشكلات در بلعیدن دارند.
- در تكلم مشكل دارند(عدم توانایی صحبت كردن به صورت واضح و رسا)
- درحركت كردن، تعادل و گام برداشتن با اختلال مواجه هستند.
استفاده از تمرینات ورزشی و انجام فعالیت های مناسب و برنامه ریزی شده یكی از روش های درمانی مفید است كه هیچ گونه عوارض جانبی ندار د و ما را در دستیابی به اهداف مورد نظر یاری خواهد داد . گرچه حركات ورزشی نمی تواند موجب توقف و یا درمان قطعی پاركینسون و عوارض جانبی آن گردد ولی قادر است تا حد زیادی روند پیشرفت بیماری را كند نموده و عوارض ناشی از آن را كاهش دهد .

موارد احتیاط در انجام تمرینات ورزشی
ـ  از انجام تمرینات، بلافاصله بعد از خوردن غذا اجتناب كنید.
ـ  خوردن مایعات را در طول روز هیچگاه فراموش ننمایید.
ـ  در هنگام انجام تمرینات سعی كنید از تشكچه استفاده نمایید.
ـ  قبل از انجام تمرین بدن خود را گرم(آماده)كنید.

ـ  در هنگام ورزش چنانچه با اختلالات زیر روبرو شدید تمرین را قطع كرده و مراتب را با پزشك معالج در میان بگذارید:
+ احساس درد در قفسه سینه
+ تنگی نفس
+ درد شدید عضلانی و یا مفاصل كه هنگام ورزش تشدید می شود.
ـ  تمرینات ورزشی را تا جایی ادامه دهید كه منجر به ایجاد درد نگردد.
ـ  در صورتی كه به هر دلیل مدتی تمرین ورزشی را انجام ن داده اید، هنگام شروع مجدد تمرینات، آن را به صورت تدریجی آغاز كنید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم شهریور 1392ساعت 11:57  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

رفع بوی بد دهان بعـضی روزه داران
یکی از مشکلاتی که اکثر روزه ‌داران در ماه مبارک رمضان با آن مواجه می‌ شوند، بوی ناخوشایند دهان است که گاهی علاوه بر خود فرد، ممکن است اطرافیان او را نیز آزار دهد. البته این مشکل برای بعضی ‌ها فقط به ماه رمضان منتهی نمی‌ شود؛ یعنی در برخی افراد، بوی ناخوشایند دهان‌ در ماه‌ های دیگر سال نیز وجود دارد. برای‌ آشنایی با راه‌ های رفع بوی دهان از طریق تغذیه‌، پای صحبت متخصصان تغذیه و رژیم‌ درمانی نشسته ‌ایم.

مصرف غذاهای خشک را محدود کنید

دکتر سید رضا راست ‌منش، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، معتقد است که بوی بد دهان علل مختلفی دارد. بیماری‌ های گوارشی نظیر زخم ‌های معده که علت عمده ی آن هلیکوباکترپیلوری است می‌تواند سبب خروج بوی نامطبوع از دهان شود. در این حالت، این بو با تجویز داروهای خاصی از سوی پزشک کنترل می ‌شود. گاهی بوی بد دهان به دلیل زیاده ‌روی در مصرف غذاها است، آن هم غذاهایی که ترکیبات ناهمگونی با هم دارند. یکی دیگر از علل بوی بد دهان عدم استفاده از مسواک و نخ دندان است.

بویی که در ماه مبارک رمضان از دهان خارج می ‌شود، به دلیل نخوردن غذا است. هنگام نخوردن غذا، بدن برای تولید انرژی به ذخایر چربی روی می آورد و طی سوختن چربی ها در کبد، کتون ها تولید می‌ شوند که باعث ایجاد این بو می شوند. در روزهای اول ماه مبارک رمضان، به‌ دلیل این که کبد آمادگی کافی را برای سوزاندن مقدار زیادی چربی ندارد، این بو بیشتر است، اما به تدریج که توانایی کبد برای این کار بیشتر می ‌شود، مقدار کتون تولید شده کم می شود.

آنچه باید به آن توجه داشت، این است که این بو طبیعی است و نیاز به راه و روش‌ خاصی برای درمان ندارد. فقط می ‌توان با انجام کارهایی که در ذیل به آن اشاره می‌ شود از میزان آن کم کرد:

کسانی که غیر از ماه مبارک رمضان، در ایام دیگر سال هم در روزه می گیرند، کمتر دچار بوی بد دهان می‌ شوند، چون کبد آن ها آماده ‌تر است تا چربی‌ های اضافه را بسوزاند.

می ‌توان با مصرف غذاهای خنک، نعناع یا برخی سبزیجات خشک دیگر این بو را به طور موقتی از بین برد.

در افرادی که بعد از خوردن سحری مسواک نمی ‌زنند، به دلیل باقی ماندن غذاها در لا به‌ لای دندان‌ ها و در حفرات دهان این بو بیشتر و نامطبوع‌ تر است.

در طی روزهای معمولی به دلیل نوشیدن مایعات، آب و چای، بزاق دهان پیوسته تازه می شود و این بو کمتر است، اما در روزه‌ داری به دلیل این که امکان تازه شدن آب دهان کمتر است، باقی ماندن غذاها در بین دندان ها همراه با تولید کتون ها، بوی بد بیشتری را ایجاد می‌ کند.

علت اصلی، چربی‌ ها هستند

دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، می‌ گوید: "در حالت روزه‌ داری و گرسنگی طولانی مدت، بعد از گذشت چند ساعت که ذخایر قندی بدن تمام می ‌شود، بدن برای تولید انرژی به چربی ها روی می ‌آورد. در اثر سوزاندن چربی ها، موادی به نام کتون در بدن ساخته می ‌شوند که بوی آنها از راه تنفس خارج می‌ شود. البته این موضوع در همه ی افراد، یکسان اتفاق نمی ‌افتد و در بعضی ها بیشتر و در برخی دیگر کمتر است."

بوی بد دهان در ماه رمضان، عمدتا به دلیل تولید ترکیبات کتونی است و ربطی به نوع ماده ی غذایی مصرفی در افطار و سحر ندارد. دکتر کیمیاگر می ‌گوید: "خوردن چربی ‌ها و گوشت‌ ها تاثیر چندانی در این امر ندارند. البته اگر میزان مواد قندی خورده شده بیشتر باشد، این بو کمتر خواهد بود. در کل، ماهیت روزه این‌طور است که بدن باید چربی ‌های اضافه را بسوزاند و یکی از مزایای روزه گرفتن هم همین است. پس نباید زیاد نگران بود، زیرا با گذشت زمان این بوی ناخوشایند، کمتر می ‌شود. نکته ی قابل توجه آن است که این بو در افراد چاق کمتر و در خانم ‌ها و بچه‌ ها بیشتر است. همچنین در افرادی که بدون سحری روزه می ‌گیرند نیز زیاد است."

پس برای از بین بردن بوی بد دهان به خاطر بسپارید که :

در وعده ی سحری، طوری برنامه‌ ریزی کنید که فرصت کافی برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را داشته باشید.

از مصرف غذاهای خیلی داغ، تند، ترش و اسیدی خودداری کرده و یا حتی‌ المقدور کمتر مصرف کنید، زیرا با مصرف این نوع غذاها پُرزهای چشایی دهان دچار ساییدگی می ‌شوند و این کار به خشک شدن آب دهان کمک می کند و سبب بوی بیشتر دهان می‌ گردد. پس خوردن چای داغ یا آب ‌لیمو باید کم و یا به ‌طور کلی حذف شود.

ماه رمضان، زمان خوبی برای تمرین کردن اصول غذایی با نظم خاص است. زیاد‌ه‌ روی در مصرف غذا را کنار بگذارید؛ مثلا اگر فردی هستید که زیاد قهوه و چای مصرف می‌ کنید، در این ماه از نوشیدن چای داغ اجتناب کنید. شاید خوردن چای داغ و مخصوصا پُررنگ در هنگام سحر برای دو ساعت کمک کننده باشد، اما در طول روز سبب خشکی دهان می ‌شود.

سعی کنید غذاهای نرم ‌تر و لطیف ‌تر نظیر فرنی ‌ها و حریره ‌ها را بیشتر مصرف کنیم که پُرزهای دهان را نوازش داده و سبب تحریک غدد بزاقی‌ تان شود.

از مصرف میوه‌ ها و سبزی‌ های ترش پرهیز کنید، زیرا این مواد غذایی سبب کاهش ترشح بزاق و خشکی دهان می ‌شوند. به‌ طور کلی، خوردن غذاهای خشک به همراه نزدن مسواک و افزایش جرم‌ های دندانی، غدد ترشحی بزاق را مسدود کرده و ترشح بزاق را به شدت کم می ‌کنند. لذا بوی بد دهان تشدید می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم تیر 1392ساعت 23:20  توسط انجمن اورژانس فسا  | 


دیابت و روزه‌ داری

دیابت از جمله بیماری‌هایی است که بسته به میزان شدت و همچنین نوع آن، توصیه‌های متفاوتی برای روزه داری خواهد داشت. افراد مبتلا به دیابت که دارو دریافت می‌کنند، با توجه به شدت بیماری و با مشورت پزشک ممکن است مجاز به روزه‌داری باشند. در مبتلایان به دیابت غیروابسته به انسولین (دیابت نوع ۲) که دارای اضافه وزن بالا باشند (BMI بالاتر از ۲۸ دارند) و با دریافت منظم دارو (به صورت ۲ بار در شبانه روز) قندخون خود را کنترل می‌کنند، روزه‌داری نه تنها مضر نیست، بلکه می‌تواند مفید نیز باشد.
افراد دیابتی که دارای شرایط زیر هستند (با تشخیص پزشک) لازم است از روزه‌ داری خودداری نمایند.

1. افراد مبتلا به دیابت (چه از نوع وابسته به انسولین و چه غیر وابسته به انسولین) که هنوز بیماری خود را کنترل نکرده اند و قند خون آنها هنوز به حد قابل قبولی نرسیده است.

2. مبتلایانی که قند بالا داشته، ولی هنوز از داروی خاص و همچنین فعالیت بدنی مناسب جهت درمان دیابت پیروی نمی‌کنند.

3. مبتلایان به دیابت نوع ۱ (وابسته به انسولین) که در روز چند نوبت لازم است انسولین تزریق کنند.

4. دیابتی‌های مبتلا به عفونت.

5. افراد مبتلا به پرفشاری خون کنترل نشده و همچنین آنژین (نوعی بیماری قلبی) درمان نشده.

6. آنان که سابقه کتواسیدوز ( افزایش اجسام کتونی درخون و ادرار) دارند.

7. افرادی که در طول روز ۲ بار یا بیشتر به افزایش قندخون (هیپرگلیسمی) یاکاهش آن (هیپوگلیسمی) دچار می‌شوند. اگر فرد دچار تعریق، عرق سرد و تپش قلب شود، این نشانه افت قند خون است که در این صورت باید روزه‌ باز شود.

8. خانم‌های باردار و یا شیرده مبتلا به دیابت

9. افراد سالخورده مبتلا به دیابت

توصیه‌های لازم برای افراد مبتلا به دیابت در طول ماه مبارک رمضان

1. افزایش دریافت مواد غذایی پرچرب و پرکربوهیدرات و به طور کلی پرخوری در افراد دیابتی، منجر به افزایش قند خون و افزایش وزن خواهد شد. بیماران دیابتی در طول روزهای ماه رمضان مانند روزهای معمولی باید از دریافت کالری بیش از حد و همچنین مواد غذایی حاوی کربوهیدرات ساده مانند قند و شکر بپرهیزند.

2. انجام فعالیت بدنی سبک یا متوسط در افراد مبتلا به دیابت غیروابسته به انسولین، عارضه‌ای نخواهد داشت.

3. در طول ساعات روزه‌داری حتما قند خون و اجسام ستونی ادرار باید در چندین نوبت بررسی شود.

4. وزن فرد باید در طول ماه رمضان روزانه کنترل شده و در صورت هر گونه کاهش وزن شدید یا افزایش وزن بیشتر از ۲ کیلوگرم، حتما با پزشک مشورت شود.

5. در صورت احساس هر گونه علایم ناشی از کاهش یا افزایش شدید قند خون، باید روزه را باز کنند.

6. بعد از پایان ماه مبارک رمضان میزان و نوع داروی مصرفی و همچنین رژیم غذایی به حالت قبل ازماه رمضان بر‌گردد.

7. اگر برای خوردن سحری بیدار نشوند، بهتر است از روزه گرفتن در آن روز منصرف شوند، زیرا احتمال پایین افتادن قند خون و عوارض دیگر افزایش می‌یابد.

8. اگر بعد از افطار قند خون بالای ۲۵۰ باشد، لازم است شب بعد ۲۰ درصد از کالری دریافتی کم شود. اگر هنگام سحر نیز قند خون بالای ۲۰۰ باشد، باید از غذای سحری دفعات بعدی ۲۰ درصد کم شود. چنانچه قند خون بالای ۳۵۰ باشد، توصیه می‌شود اصولاً روزه نگیرند.

9. چنانچه مصرف قرص فراموش شود (خصوصاً در صورتی که معمولاً قند خون بالاست)، بهتر است آن روز را روزه نگیرند .

10. بیماران دیابتی که به نحوی دچار عوارض مزمن دیابت بر کلیه‌ها، چشم، قلب و ��شده‌اند، هر چند ممکن است با روزه گرفتن دچار مشکل حادی نشوند، ولی برای پیشگیری از پیشرفت عوارض مزمن بهتر است روزه نگیرند و یا با متخصص مربوطه مشورت کنند.

روزه‌ داری، عیوب انکساری چشم را تشدید نمی‌کند

روزه‌ داری، عیوب انکساری چشم (نزدیک‌ بینی و دوربینی) را تشدید نمی‌کند و جز در موارد نادری مثل نزدیک‌ بینی شدید با نمره عینک بالاتر از ۱۸، در موارد دیگر منعی برای روزه‌ داری وجود ندارد. تغذیه عصب بینایی در افراد مبتلا به نزدیک بینی شدید با نمره عینک بالاتر از ۱۸، در اثر روزه‌ داری مختل می‌شود و به همین دلیل متخصصان چشم به این افراد توصیه می‌کنند روزه نگیرند. بیماران مبتلا به آب سیاه با فشار طبیعی دسته دیگری از بیماران چشمی‌ هستند که روزه‌داری برای آنان ممنوع است.

درباره علت بروز تاری دید ناشی از گرسنگی باید گفت تاری دید که در برخی از افراد روزه‌ دار ایجاد می‌شود، ارتباطی به عیوب چشم نداشته و عموما به دلیل کم‌خونی، کاهش قند خون، افت فشار خون و یا ناشی از اختلالات خونرسانی به چشم و مغز است.

روزه و سلامت روانی

روزه‌ داری در بیماران مبتلا به افسردگی و بیماری‌های خفیف علاوه بر این که انجام فریضه دینی است، ضمنا به عنوان یک شیوه روان‌ درمانی و تغییر رفتار محسوب شده و سلامت روانی را تقویت می‌کند. روزه‌ داری همچنین قدرت اراده و تصمیم‌ گیری و توان اجرایی این بیماران را نیز افزایش می‌دهد. البته بیماران مبتلا به اختلالات روانی، باید علاوه بر تغذیه مناسب در ایام روزه‌ داری، برنامه‌ ریزی خاصی برای مصرف داروهای خود در افطار و سحر نیز داشته باشند. لازم به یادآوری است که اگر این بیماران در طی مراحل بهبود از تغذیه مناسب برخوردار نباشند، از نظر مکانیسم‌های تطابق روانی ضعیف‌تر عمل کرده و به خوبی نمی‌توانند با تغییرات حاصله از نظر سبک زندگی روزانه در این ماه کنار بیایند، در نتیجه با عود و یا تشدید علایم بیماری مواجه می‌شوند که به همین دلیل توصیه می‌شود این قبیل بیماران از روزه‌داری مستمر یک ماهه خودداری کنند.

روزه گرفتن در بارداری و شیردهی

زنان باردار در سه ماه اول بارداری به ویژه هشت هفته اول به دلیل تشکیل سلول‌های مغزی جنین نباید روزه بگیرند. پس از آن نیز تنها در صورتی یک خانم باردار می‌تواند روزه بگیرد که فعالیت روزانه کمی‌ داشته باشد و آزمایش‌های خون و ادرار او نیز طبیعی باشد. خانم‌های شیرده از ماه دوم شیردهی درصورتی که کاهش شیر در آنها اتفاق نیفتد و احساس ضعف و بی حالی شدید و یا سردرد و عوارض مشابه نداشته باشند، می‌توانند همزمان روزه بگیرند.

روزه در سنگ کلیه و بیماری‌های کلیوی

با توجه به این که در ماه مبارک رمضان، افراد در معرض کم‌آبی شدید قرار گرفته و مواد زائد با غلظت بالا در ادرارشان دفع می‌شود، بنابراین در این ماه برای پیشگیری از تشکیل سنگ‌های کلیه و سیستم ادراری، باید مبادرت به مصرف مایعات بیشتری در سحر و افطار نمایند. درعین حال، افرادی که تشکیل سنگ‌های ادراری در آنها فعال بوده و بیش از دو سنگ ادراری ظرف مدت ۶ ماه داشته‌اند و یا هم‌اکنون دارای سنگ ادراری هستند، بهتر است موارد احتیاط را در زمینه مصرف مایعات رعایت نمایند، اما روزه‌دارانی که فقط یک نوبت سنگ ادراری درمان شده داشته‌اند، به شرط مصرف آب فراوان بین افطار تا سحر می‌توانند روزه بگیرند، هر چند ضروری است که این افراد کماکان تحت نظر پزشک متخصص باشند.

بیماران کلیوی که تحت درمان دیالیز قرار گرفته‌اند، باید از روزه گرفتن خودداری کنند. با توجه به اینکه بیماران دیالیزی قدرت تطابق پرخوری و کم‌خوری را ندارند و بیشتر اوقات هم کم‌اشتها هستند، از نظر پزشکی، قادر به روزه گرفتن نمی‌باشند.

در خصوص روزه‌ داری برای بیماران کلیوی (سنگ‌ ساز)، توصیه‌می‌شود که این افراد در طول روزه‌داری از انجام فعالیت فیزیکی سنگین و قرار گرفتن در معرض تعریق، خودداری نمایند و در طول شب برای رقیق کردن ادرار و شستشوی کلیه‌ها مایعات فراوان بنوشند، تا حد امکان حجم غذای دریافتی را کمتر نموده و به خصوص در مواقع سحری، غذای سبک و آب زیاد بنوشند و مصرف غذاهای حاوی املاح سنگ‌ ساز (مانند نوشابه‌های گازدار، غذاهای با منشا حیوانی که به علت دارا بودن فسفات زیاد، دفع کلسیم از ادرار را افزایش می‌دهند) و غذاهای حاوی اگزالات (از قبیل کاکائو، چای پررنگ، آجیل و سبزیجاتی مانند، اسفناج، کلم، ریواس و گوجه فرنگی) را کاهش دهند.

روزه گرفتن برای مبتلایان به عدم تناسب وزن

برخی از مبتلایان به اضافه وزن، به منظور لاغر شدن تحت رژیم‌هاى درمانى هستند و با آمدن ماه مبارک رمضان دچار سردرگمی‌می‌شوند، زیرا محدودیت‌هاى ویژه غذایى آنان، زمان بندی خاص صرف غذا را می‌طلبد که در ماه مبارک این زمان‌بندى‌ها به هم مى‌خورد. لازم به ذکر است که رژیم غذایى این گونه افراد تغییر عمده‌ای پیدا نمی‌کند و تنها با چند جابه‌جایى جزئى و رعایت چند مسأله مهم به همان نتایج مقرر دست خواهند یافت. در واقع این افراد همان مقدار مواد غذایی رژیم خاص خود را دریافت می‌نمایند، ولی ساعات دریافت غذا تا حدودی تغییر می‌یابد. به عنوان مثال، در روزهای عادی فاصله زمانی بین وعده‌های شام و صبحانه روز بعد، حدود ۱۰ ساعت می‌باشد.

به همین ترتیب در روزهای ماه مبارک نیز مدت زمانی بین ۱۴-۱۰ ساعت بین سحری یک شب با افطار شب بعد فاصله وجود دارد. توصیه می‌شود صبحانه معمول روزهای غیر روزه‌داری را در افطار صرف نموده و با فاصله قابل قبولی شام را بر اساس شام روزهای معمول (غیر روزه‌داری)، صرف کنند. ضمنا ناهار روزهای معمول، در ایام روزه‌داری به سحری منتقل می‌شود. بدیهی است که میان وعده‌های روزهای معمول (شامل آنچه که در قبل از ظهر و عصرانه صرف می‌شد) نیز، بین افطار و زمان خواب قابل صرف می‌باشند.

بهترین زمان براى انجام فعالیت بدنى آهسته و پیوسته، بعد از افطار است، چرا که انجام ورزش در طول روز موجب از دست دادن انرژى و تعریق گردیده و به نوبه خود می‌تواند سبب ضعف، بى‌حالى و سرگیجه شود. انجام پیاده‌روى آهسته و پیوسته پس از افطار علاوه بر مصرف کالری، با ایجاد حرکات عضلات شکم موجب به حرکت واداشتن دستگاه گوارش و کمک به هضم مواد غذایى خورده شده می‌شود. کسانی که تا حدودی لاغر هستند، می‌توانند به شرطی که غذای کافی را در وعده‌های افطار تا سحر دریافت کنند، اقدام به روزه‌ داری نمایند. باید توجه داشت که استفاده از مواد خیلی شیرین مانند زولبیا، بامیه، شیرینی و کیک به هنگام سحر به اشتها لطمه زده و تنها مدت زمان کوتاهی قند خون فرد را بالا نگه می‌دارند، بنابراین در هنگام سحر بهتر است از غذاهایی مثل سبزیجات، میوه‌جات، مغزهای گیاهی، پنیر، سبزی، گردو، نان، گوجه‌فرنگی، خیار، میزان مناسب چای و یا آب ولرم استفاده شود.

روزه و بیماری‌های قلبی

پزشکان معتقدند در این ماه به دلیل آن‌که افراد از پرخاشگری، رفتارهای تهاجمی، استرس و هیجان، کشیدن سیگار، مصرف چای و قهوه دوری می‌کنند، بنابراین امکان بروز سکته قلبی در آنها کاهش می‌یابد. مجموعه این تغییرات در وضعیت رفتار و تغذیه افراد، دو عامل مهم جهت حفظ سلامتی فرد در طول ماه مبارک رمضان است.

روزه به کاهش پرفشاری خون کمک می‌کند. افراد مبتلا به پرفشاری خون، باید در طول روز، فشار خون خود را چک کنند. اگر در طول روز، بیمار دچار تغییر و بالا رفتن فشار خون شود، نباید روزه بگیرد، اما اگر در طول روز فشار خون فرد تغییر نکرد، روزه گرفتن موردی ندارد.
حدود بیست روز پس از شروع ماه مبارک رمضان میزان "هموسیستئین"، اصلی‌ترین عامل بروز سکته قلبی در خون افراد به‌شدت کاهش می‌یابد. از طرف دیگر، میزان کلسترول خوب (HDL) نیز افزایش یافته و غلظت خون هم در حد طبیعی قرار می‌گیرد. کاهش میزان تری گلیسیرید‌ها و کلسترول بد (LDL) از دیگر اثرات مثبت ناشی از روزه‌داری در این افراد خواهد بود.

بیماران قلبی- عروقی باید طبق یک رژیم غذایی خاص روزه بگیرند و از مصرف غذای سنگین در افطار خودداری نموده و درعین حال رژیم پایین آورنده فشار خون تجویز شده توسط مشاور تغذیه را رعایت نمایند. علاوه بر این، عدم استفاده از غذاهای نفخ‌آور (مانند حبوبات و شیر در افرادی که مدت زمان طولانی شیر مصرف نکرده‌اند) و پرهیز از استرس برای این بیماران توصیه می‌شود. این افراد برای تنظیم میزان داروی مورد نیاز خود با مشورت پزشک می‌توانند از داروهایی با اثر درازمدت استفاده کنند و مصرف داروهای دیورتیک را کاهش دهند.

روزه‌ داری در مبتلایان به نقرس

غذا نخوردن، روزه‌داری‌های طولانی و رژیم‌های کم کربوهیدرات به دلیل ایجاد حالت کتوز می‌توانند موجب تسریع حملات نقرس شوند. این بیماری گاه منجر به جراحی می‌شود. با پیشرفت بیماری، علایم سریع‌تر و برای مدت طولانی‌تر بروز می‌کنند. برای جلوگیری از تشدید بیماری، عموما (طبق توصیه متخصص) بهتر است روزه‌داری انجام نشود.

روزه‌ داری در مبتلایان به صرع

افراد مبتلا به صرع که باید قرص‌های ضد تشنج استفاده کنند، نمی‌توانند روزه بگیرند، زیرا ممکن است در طول روز دچار کاهش کلسیم و یا قند خون شده و تشنج کنند.

روزه‌ داری برای مبتلایان به کم‌خونی

در کسانی که سطح شاخص‌های خونی در مرز پایین محدوده طبیعی می‌باشد، کاهش دریافت مواد مغذی در ماه رمضان ممکن است میزان این شاخص‌ها را باز هم کاهش دهد. چنانچه شدت کم‌خونی در افراد بالا باشد به گونه‌ای که نیازمند دریافت مکمل آهن در چند نوبت روزانه باشند، روزه‌داری قابل توصیه نخواهد بود.

کسانی که مبتلا به کم‌خونی خفیف تا متوسط هستند باید به کیفیت غذای مصرفی خود در این ماه مبارک توجه بیشتری نمایند و مصرف مواد غذایی غنی از آهن و پروتئین‌ها به ویژه پروتئین‌های از نوع هم (اولویت گوشت قرمز به پروتئین گیاهی) را افزایش دهند. همچنین مصرف میوه‌های خشک به خصوص زردآلو و تمشک و مصرف آجیل خام (مانند پسته و بادام) برای آنها مفید است. این افراد باید از مصرف چای تا ۲ ساعت بعد از غذا به ویژه پس از مصرف مواد غذایی غنی از آهن پرهیز کنند.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم تیر 1392ساعت 23:45  توسط انجمن اورژانس فسا  | 

مطالب قدیمی‌تر